آخرین خبرها
بختک
کابوس یا بختک

بختک

 

عنوان: بختک سن: ۳۰ سال
جنسیت: مرد

 

پرسش:

اینجانب بعضی وقت‌ها که خوابیدم احساس می‌کنم که دارم خفه می‌شوم و بصورت نیمه هوشیار بوده و احساس می‌کنم که دارم نفس می‌کشم ولی نمی‌‌توانم دست و پایم را حرکت بدهم و با صدای خفه شده‌ای دیگران را به کمک می‌طلبم تا آن‌ها صدایم کنند تا بیدار شوم.

پاسخ ۲:

–         این حالت وضعیتی است که در طب سنتی کابوس و در عامه به بختک معروف است.

–         در این وضعیت انسان قادر به حرکت نیست حتی نمی‌تواند صحبت کند.

–         این بیماری ۲ قسم است قسم اول از بالارفتن بخارات مواد به سر در هنگام خواب ایجاد می‌شود. و قسم دوم ناشی از رسیدن سردی به سر است.

–         قسم اول خود سه نوع است: نوع اول ناشی از خون که علامتش سرخی بدن و چشم است و خواب آلودگی و در خواب رؤیای اشیاء سرخ را می‌بیند.

–         درمان آن فصد و حجامت است و کاهش مصرف غذا.

–         نوع دوم از بلغم است که علامت آن کندی حواس و زیادی آب دهان و بینی و کسالت و کاهش حافظه و شلی بدن و در خواب چیزهای سفید و سبز می بیند یا آب و دریا و برف و باران.

–         درمان آن خوردن داروهای مسهل بلغم مثل ایارج فیقرا است.

–         نوع سوم از سوداست و علامت آن زیادی فکر و خیال و بی‌خوابی و گودرفتن چشم‌هاست و در خواب چیزهای تاریک و سیاه می‌بیند.

–         درمان آن هم خوردن منضج سودا و پس از آن دم کرده افتیمون است.

اما در قسم دوم که سردی هوا باعث این حالت شود مالیدن روغن مصطکی یا سداب به سر خیلی مؤثر است. با توجه به اینکه می‌تواند این حالت بعداً موجب بیماری‌های مهم‌تری شود در درمان آن تعجیل کنید.

 

۱۱ نظر

 1. فقط کافی است به پشت نخوابند-به پهلو خوابیدن این مشکل را برطف می کند.

  • یونس من پیش امده برام به پهلو هم بختک افتاده روم …ولی مدتی هست بعد از اولین حجامتم یادم نمیاد برام پیش اومده باشه

   • بنده نیز ۱۴ سال بود دچار این مشکل بودم این مطلب رو دیدم ۱ ماه پیش حجامت کردم در این یک ماه ۱ بارم سراغم اومده. قبلا روزی چند بار دچارش میشدم.

 2. سلام علیکم
  قربونتون! به خاطر مطالب مفیدتون در عرصه طب سنتی!
  به امید روزی که تمام مردم ایران ارزش و اهمیت این طب رو بفهمیم!

 3. سلام
  خدا خیرتون بده
  به خاطر همه چی ممنون
  من هر روز یکی از مطالب سایت رو در یک گروه۶۰ نفره از واتساپ به اشتراک میزارم و افراد هم استقبال می کنن و به طب سنتی روی آوردن
  ان شا الله این اطلاع رسانی هاتون به مردم باقیات الصالحاتی برای شما باشه

 4. سلام.ممنونم از زحمتتون.اما راجع به بختک اطلاعات خیلی کمی مطرح شده چه شما چه غیر شما.خلاصه اینکه ما درمانی برای بختکمون هر جا گشتیم پیدا نکردیم.

 5. به نام حق

  باسلام

  بنده فقط زمانی که به خاطر مشغولیت ها یا هر عللی سوءتغذیه داشته باشم آن هم به صورت آرام تر دچار این حالت های عجیب میشم پس سعی کنید تغذیه تان مغذی! باشه

 6. سلام.من همیشه وقتی میخوابم احساس میکنم نمیتونم فریاد بزنم یا تکان بخورم.همیشه این اتفاق برام میوفته.و حالا فهمیدم کار بختک هستش:-(

 7. سلام من هم چندین بار حدودا ۳ بار دچار همچنین حالتی شدم و طوری که وقتی مثلا لباسی یا شبیه به لباسی روبروی شما یا روی صندلی باشه اونرو احساس میکنید موجود بختک(یا مثلا جن) باشه که من دقیقا اینطوری شدم.دلیلش رو یکنفر به من گفت که حالت خستگی روزانه می باشد (که البته این صبح بعد از ۲ساعت طلوع خورشید حدودا) که اتفاق می افتد.به هرحال زیاد ترس روانی نباید داشته باشیم.همین مسائل که استاد حکیم روازاده گرامی گفتند باید انجام بشه

 8. الان ساعت دو و ربع صبح جمعه نه مهر هست
  به هر طرف خوابیدم دچار این حالت شدم نه یکبار و دوبار و سه بار…. حدود چهار پنج بار
  تموم نمیشد چراغ اتاق رو روشن کردم شاید بتونم بخوابم
  خیلی بده

 9. واقعا بیرحمه خیلی از دکترا هم راجبش اصلا اطلاع ندارن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

عبارت امنیتی(عددمناسب را در جای خالی وارد کنید) *