آخرین خبرها
خانه / اخبار / مناظره از مسواک تا واکسن!
مناظره از مسواک تا واکسن!

مناظره از مسواک تا واکسن!

گفت و  گوی دکتر ایرج خسرو خسرونیا، دکتر نفیسه حسینی یکتا و دکتر حسین روازاده در غرفه «سلامت» در نمایشگاه مطبوعات
مناظره از مسواک تا واکسن
همراهان «سلامت» حتما خاطر نشان هست که در چند هفته اخیر، پس از طرح مساله عوارض واکسیناسیون و حواشی اثبات نشده ای که از سوی یکی از متخصصان طب سنتی به برخی واکسن ها نسبت داده شد، در صفحه های متعددی به این مساله پرداختیم و جوابیه هایی که به آن سلسله مطالب داده شد را نیز بازتاب دادیم. در هفته ای که گذشت، نمایشگاه مطبوعات هم در مصلای تهران برگزار شد و این بهانه ای شد تا مردم، پزشکان و متخصصان رشته های مختلف با اهالی رسانه دیدار و گپ و گفت صمیمانه تری داشته باشند و با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند در یکی از همین روزها گفت و گویی بین سه نفر از متخصصان حاضر در غرفه «سلامت» در همین رابطه شکل گرفت که در ادامه این مطلب به انعکاس آن خواهیم پرداخت: دکتر ایرج خسرونیا (رئیس هیات مدیره انجمن متخصصان داخلی)، خانم دکتر حسینی یکتا (رئیس انجمن طب سنتی) و دکتر حسین روازاده (متخصص طب سنتی).
سلامت: حرفهایی از قول درباره واکسن اظهار و تکذیب شد. حرف شما دقیقاً چه بود؟ چیست؟
روازاده: قبل از اینکه پاسخ را به طور قاطع بگوییم، سوالمان را مسوولان ذیربط این است که چرا کارشناسان ما و وزیر عزیز با این سابقه بسیار پسندیده ای که دارند، جلوی دوربین ها احضار و مطالبی را عرضه می کنند که کذب است؟ ایشان مدیر برجسته ای هستند. وزیر ما هستند.اینجانب از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده ام و تحصیلات خارج از کشور دارم. من رشته قلب و اعصاب را در خارج از کشور خواندم و بعد طب خود را احیا کردم. کارشناسان باید به آقای وزیر جواب بدهند. آیا در وزارتخانه دفتری داریم که صحبت های بنده را بین هزار سی دی سخنرانی شده از همدیگر جدا کنند و بدون اینکه سر و ته کلام را بزنند، به آقای وزیر تحویل بدهند؟ چه کسی این کار را انجام داده؟ اول آن شخص باید شناسایی شود. من اطلاع دارم که تمام سخنرانی های من در شبکه های ماهواره ای است. آنها سخنرانی های من را منحرف و رسانه ای کردند.عوامل داخلی نیز سوء استفاده کردند و توسط کارشناس مرموز در اختیار وزیر قرار دادند. راجع به سخنرانی دندان اینجانب، عین همان سخنرانی را پخش کرده اند و شما می توانید سخنرانی را گوش دهید و من کلام را تغییر نداده ام و کلام من همان است. عرض کردم باید مردم بعد از شام مسواک بزنید، اما قبل از خواب مسواک زدن ممنوع است چرا که سید بزرگوار جرجانی می فرماید اگر هنگام خواب مسواک زده شود، لایه های چربی روی دندان از بین می رود و مینای دندان عیان می شود. چون بخارات معده تأثیرات سویی روی مینا می گذارد و مینا را تخریب می کند. به دنبال آن عرض می کنم نمی خواهد بروید روی موش آزمایش کنید. می گویم بروید دندان های حیوانات وحشی را ببینید. چرا دندان آنها سالم است و دندان حیوانات اهلی خراب است؟
سلامت: یعنی شما با مسواک زدن مخالفتی ندارید. می گویید بعد از شام باشد و قبل از خواب نباشد؟ این فاصله زمانی یعنی چند ساعت؟
روازاده: شام در قدیم با افطار یکی بوده؛ یعنی غروب آفتاب. شما در ارتش و زندان ها ببینید چه موقع شام می دهند. زمان شام معلوم است، فقط برنامه ها را برای خواب مردم تغییر داده اند. بعضی وقت ها می بینیم مردم تا ساعت ۳ صبح بیدار هستند و این نتیجه را می گیریم که قطعاً در لحظه ای که می خواهند بخوابند، مسواک می زنند ولی بهتر است عسل بمالند، بعد بخوابند.
خسرونیا: ما باید یا از دین خود دفاع کنیم یا از علم؟ به نظر من در مورد مسواک زدن هم باید از احادیث پیغمبر (ص) و امامان (ع) استفاده کنیم، هم از علم نوین. پیامبر می فرمایند که اگر موجب اذیت و آزار مردم نمی شد، من مسواک زدن را برای نماز خواندن واجب می کردم؛ یعنی برای هر نماز باید مسواک می زدند. وقتی غذا می خوریم، دهان ما آلوده می شود. مواد غذایی در دهان می ماند، فاسد می شود و بو می گیرد و باید بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک بزنیم و دهان خود را تمیز کنیم.
پیامبر روزی ۳ بار مسواک می زنند؛ یک بار موقع خوابیدن، یک باز موقع مناجات و یک بار زمانی که می خواستندنماز صبح بخوانند. البته مسواک به صورت امروزی نبود. چوبی بود به نام چوب اراک که باعث می شد مواد غذایی از بین برود. وقتی که مواد غذایی مدتی طولانی در لثه می ماند باعث تورم لثه می شود. اینها عوامل میکروبی می شوند و باعث بیماری قلب و عروق خواهند شد. گاهی اوقات حتی باعث مرگ می شوند. برخی میکروبها باعث زخم های معده می شوند؛ از طریق دهان وارد سیستم مری ما شده و از آنجا باعث آلودگی می شوند. بنابراین مسواک زدن یکی از اصول دینی و علمی است و این دو از هم تفکیک ناپذیر است و کسی تا حالا نگفته که مسواک زدن کار خوبی نیست! اینکه می گویند عسل بزنید، خودش ماده شیرینی است که باعث تجمع و رشد میکروب حین خواب می شود و اگر هم روی دندان ها بماند، باعث بروز مشکل خواهد شد.
حسینی یکتا: اصولا وقتی ما صحبتی می کنیم، منابعی هم برای آن می آوریم. ایشان گفتند که جرجانی آنطور فرموده، درحالیکه نظر ایشان این است بعد از شام مسواک بزنیم و قبل از خواب مسواک نزنیم و اینکه دندان ها قبل از خواب روغن مالی شود. باید بگویم درهمان نثر صریح خوارزمشاهی که نوشته حکیم جرجانی است، گفته شده شما مسواک را با چوبی که در آن زمان معمول بوده، بزنید، اما در مسواک زدن زیاده روی نکنید چرا که گوشت دندان را ازبین می برد و در بامداد مسواک بزنید. هیچ جایی در کتاب جرجانی نیامده که بعد از شام و قبل از خواب مسواک نزنید. سایر منابع طب سنتی ما هم در این خصوص صحبتی نکرده اند من منبع این سخنرانی را در منابع طب سنتی خودمان و حتی همان کتابی که آقای دکتر فرمودند، پیدا نکردم و خوشحال می شوم اگر ایشان منابعی از کسی دارند، بفرمایند ما هم از آن استفاده کنیم. اگر هم منابع و روایات را در نظر بگیریم که روایات یک گریز است. در آنجایی که ایشان در مورد روغن مالی می گویند، برای قی کردن است که می گویند چون قی کردن مواد معده را بالا می آورد و به دندان ها آسیب می رساند، بنابراین با توجه به مزاج افراد روغن هایی را تجویز می کنند که به دندان ها بزنند.
روازاده: در کتاب جرجانی این موضوع آمده و سوال ما این است که چه اتفاقی در قی کردن می افتد که شما باید دندان ها را چرب کنید؟ این همان پاسخی است که از ابتدا دادم.قی کردن اسید به همراه دارد. من مدارک را هم خدمت خانم دکتر و هم در رسانه ها ارائه خواهم کرد. قی کردن به این علت است که اسید به دنبال دارد. اسید باعث می شود مینای دندان صدمه ببیند و برای جلوگیری از این صدمه باید آن را چرب کرد. قسمت دیگری اشاره شده که بخارات معده هم چنین کاری را می کنند. من اینجا خدمت همه ملت ایران و عزیزان عرض می کنم که اولین کسی که در ایران هلیکوباکتر را شنید، من بودم. ۵ سال بعد آقای دکتر خسرونیا آن را شنید. دو نفر اسپانیایی آن را کشف کردند و اطلاعات را یکی از دوستان اینجانب به من رساند. من آمدم که اطلاع بدهم که این موضوع مسکوت ماند تا داروی مخصوصی برای معده بسازند که در ارتباط با «هلیکوباکتر» هم باشد. اینجانب و نیروهای ما برای درمان هلی کوباکتر کار کردند و باید از همان عسلی باشد که تأکید شده قبل از خواب به دندان ها زده شود. نوع شیرینی عسل و نوع قند آن با شیرینی های دیگر فرق می کند. به همین دلیل کار تحقیقاتی در بیمارستان شریعتی تهران روی دیابتی ها انجام شد. دو گروه برای تحقیقات در نظر گرفته شد. یک گروه شاهد بودند، در کنار گروه دیگر. یک گروه عسل خورده بودند؛ فقط در روز یک قاشق عسل به غذای آنها اضافه شد. آقای دکتر بهرامی تحقیق کردند و نشان دادند عسل به صورت بسیار قابل توجهی قند این گروه را پایین آورده است.
حسینی یکتا: ما یا بر اساس طب کلاسیک صحبت می کنیم و متدهای آن را میدانیم یا از مکتب طب سنتی حرف می زنیم که آن هم منابع مشخصی دارد که منبع مهمش کتاب قانون است. ما از صحبت هایی که در مورد جرجانی فرمودند، چنین چیزی برداشت نمی کنیم. نگرانی ما این است که برداشت های شخصی ایشان به نام طب سنتی وارد فرهنگ طب سنتی شود.
خسرونیا: اولا که باید مسواک زد. همه ما مجبوریم مسواک بزنیم، وگرنه دندان هایی که داریم، از بین می رود. باید مسواک زدن را به بچه هایمان هم گوشزد کنیم. الان مثل قدیم نیست که ساعت ۶ عصر شام بخوریم و ساعت ۱۱ شب بخوابیم. در حال حاضر ساعت ۱۱ شب از محل کار دوم یا سوم به خانه برمی گردیم و خیلی خسته، لقمه آخر از گلو پایین نرفته، مجبوریم دندان ها را بشوییم و به رختخواب برویم و به این موضوع فکر نمی کنیم که حالا ۳-۲ ساعتی منتظر بمانیم تا فاصله بیفتد. بنابراین حتما باید به فکر تمیز کردن دندان های خود باشیم تا از بیماری های مختلفی که ممکن است به بدن ما آسیب برساند، جلوگیری شود.
روازاده: بهتر است به جای این جنجال ها، مشکلات مردم را حل کنیم که شامل ام اس، فشار خون، چاقی، بیماری های سرطانی و سوء هاضمه، بیماری های معده و کولیت است. خیلی ها قدیم که صبح اول وقت وضو می گرفتند، تا آخر شب وضو داشتند، ولی الان افراد وضو می گیرند و تا یک ساعت هم نمی توانند وضو را نگه دارند. اشکال در کجاست؟ همین صحبتی که جناب آقای دکتر فرمودند این خودش اشکال است دیگر.حالا سرکارخانم یکتا اگر مسول انجمن نبودند، شرایط فرق می کرد. دو نفر از وزارتخانه هستند و درست است که آنجا به نام انجمن معروف است، ولی ایشان حق ندارند وقتی می خواهند صحبت کنند کلام خود را کج کنند، فردا از مسولیت خود برکنار خواهند شد. البته هم آقای دکتر خسرونیا و هم خانم دکتر یکتا به واسطه موقعیت غیردولتی خود اینجا حضور دارند. ما دقیقاً این را می دانیم.
انجمن ها به محض اینکه بخواهند برخلاف وزارتخانه عمل کنند، برکنار خواهند شد. سوئیسی ها تحقیق کردند و نتیجه اش این شد که دندان افراد در جاهایی که قبل از خواب مسواک نزده بودند، نسبت به جاهایی که قبل از خواب مسواک زده بودند، سالم تر است و این یک بحث دیگر است. مدارک علمی هم به شما ارائه می کنیم. آخرین تحقیقاتی که اینجانب مقالات آن را مطالعه کردم، در سوئیس بوده. وظیفه آقای دکتر خسرونیا این است که در تلویزیون این مسائل را مطرح کنند، به جای اینکه بگویند کتاب ابن سینا سال پیش به یونان برده شد، ۱۰۰۰ سال پیش کتاب بوعلی سینا نوشته شد. آقای دکتر! چطور شما اطلاع ندارید؟ باید از این جبهه گیری ها بیرون بیاییم و به مردم بگوییم وقتی به خواب می روید، حواستان باشد که معده دیگر کار نمی کند، روده کار می کند در عالم خواب. آیا در تمام طول عمرتان به مریض خود این حرف را زده اید؟ وقتی غذایی می خورید و به خواب می روید، این غذا در معده می گندد. آقایان و خانم ها! وقتی شما در سحر غذا می خورید و صبح از خواب بیدار می شوید، حالت بدی ندارید؟ این حالب بد و رخوتی که به شما دست می دهد، به خاطر غذایی است که در معده شما گندیده است.
ما به عنوان طب جدید و طب قدیم به مردم اعلام می کنیم که اگر بعد از سحری می خواهید بخوابید، غذایی که بخورید که پروتئینی نباشد تا در معده باعث گندیدگی نشود. چرا ما به فکر نجات مردم نیستیم؟ اصلا فکر کنید یک نظریه است. چرا می خواهید نظریه پردازها را خفه کنید؟ خانم دکتر بروند در سطح اقوام و دیگران تحقیق کنند. کسانی که قبل از خواب مسواک نزده اند، نسبت به اشخاصی که قبل از خواب مسواک زده اند، دندان های سالم تری دارند.
سلامت: بحث مسواک کافی است. اگر ممکن است. نظرتان را درباره واکسیناسیون بفرمایید.
روازاده: بله، رسانه های غربی صحبت های اینجانب را کم و زیاد کرده و پخش کرده اند. عده ای هم بر مبنای آن عمل کرده اند. البته آنها دوست ما نیستند، دشمن ما هستند. واکسن از کجا پدید آمد؟ مگر واکسن طب ایرانی یا طب سنتی نیست؟ زکریای رازی راجع به واکسن چه گفته؟ ما کی در مورد واکسن مخالفت کرده ایم؟ این عزیز ما روبروی ما نشسته که واکسن بزند، آن وقت می گویند واکسن چیست؟ واکسن این است که این ظرف روی میز را روزی ۳ بار روی سر خود بکوبی . دکتر روازاده می گوید این کاری که شما انجام می دهید واکسن نیست و بی خود سراغ واکسن رفته اید. ما را توجیه کنید که واکسن باید زده شود. ما با اصل واکسن سه گانه را که می زنیم، در دنیا چقدر افراد روانه زندان شدند و چقدر پزشک هایی که سر و صدا کردند و بیمارانی که کار تشخیصی و تحقیقاتی روی آن انجام دادند و چه بیماری های وحشتناکی به وجود آمد و حالا کسانی که مخالف صحبت های اینجانب هستند، واکسن بزنند. این یک نظریه است و رئیس قوه هم این را فرمود. طبق اطلاعاتی که دارم. واکسن سه گانه را به واکسن پنجگانه تبدیل کرده اند که این ۵ واکسن را با هم بزنید ولی عوارض سنگینی به همراه دارد. خوب است آمریکا را معیار طب خود قرار بدهیم؟ چرا در آمریکا پنجگانه را نمی زنند، ولی برای ما تجویز کردند؟ کدام کشوری هر ۵ تا را می زند؟ اما می آیند حرف های اینجانب را سانسور می کنند که مبادا روزی برسد که جریان علنی شود. حالا آنفلوآنزا را هم به آن اضافه کرده اند. دیگراین فاجعه می شود. ما کی با واکسن مغلطه می کنیم و مخالفیم؟ من شاگردی اساتیدی را کرده ام که آقای دکتر خسرونیا شاگرد آنها بوده اند. این اساتید به من گفته اند واکسن نزن، ولی به آقای دکتر گفته اند واکسن بزن، مریضی که می آید و دستانی حنایی دارد را پذیرش نمی کنند چون این مریض عقب مانده است. بس است دیگر این حرف ها!۴۰ سال از انقلاب گذشته و ما باید هر آنچه که داشتیم را کنار بگذاریم و هر آنچه که داریم در کنار طب جدید به کار ببریم تا تمام مردم از آن سود ببرند.
خسرونیا: به هر حال ما به عنوان پزشک باید سعی کنیم مردم را به آرامش دعوت کنیم. اگر قرار باشد در متظره ها و صحبت کردن های خود حرف زشت بزنیم، معنی مناظره از بین می رود. ما باید علمی صحبت کنیم. آقای دکتر الان می فرمایند که اینجانب با واکسیناسیون موافق هستیم. به هر حال این یک حرف علمی و صحیح است. ما اگر بگوییم که واکن نسل بشر را از بین می برد که آقای دکتر می گویند من نگفته ام و وسایل ارتباط جمعی خارجی این کار را کرده اند، خلاف گفته ایم. حدود ۴۰ سال پیش، فلج اطفال در این مملکت فاجعه بار بود. ۱۳۰ کشور دنیا از فلج اطفال داشتند نابود می شدند که خوشبختانه با واکسیناسیونی که به موقع انجام شد، آدم ها نجات یافتند. آنفلوآنزا برای سن ما خطرناک است و ممکن است کشنده باشد و این واکسیناسیون می تواند ما را نجات بدهد. واکسیناسیون به موقع هیچ ضرری ندارد و تماما منفعت است. کما اینکه علمای دینی ما از واکسن برای فرزندان خود استفاده می کنند و ما نمی توانیم برخلاف دستورهای بهداشت جهانی عمل کنیم زیرا ممکن است دیگران سوء استفاده کنند.
حسینی یکتا: من اینطور متوجه می شوم که آقای دکتر الان به نوعی می فرمایند با واکسیناسیون مشکلی ندارند ولی با پنتاوالان مشکل دارند و نسبت به واکسن کزاز هنگام ازدواج. آقای دکتر هم در مورد مسواک و هم در مورد واکسن فرمودند یک نظریه است و اجازه بدهید که نظریه پزدازان نظریه خود را اعلام کنند. اگر این را نظریه در نظر بگیریم، آیا یک نظریه قبل از اثبات آن باید فراگیر بشود و به مردم اعلام کنیم واکسن نزنید؟
این یک نظریه است که قبل از اثبات نباید در سخنرانی هایی که به سمع مردم می رسد، مطرح شود. اگر نظریه نیست، لابد آقای دکتر مستندات محکمی دارند. اگر این مستندات به صورت علمی باشد، مقالاتی که در مورد مسواک و واکسیناسیون است به ما معرفی کنید تا ما در محضر شما شاگردی کنیم و استفاده کنیم. ولی ما ندیدیم مستنداتی در میان باشد. بحث ما در این فضا، بحث درباره علم و شبه علم است. بالاخره همه باید روی یک متدولوژی تفاهم کنیم. بعید می دانم که کسی با نظریه پردازی مشکل داشته باشد. حتی مقام معظم رهبری فرمودند که با نظریه پردازی موافقم، اما بحث ما این است که جایگاه نظریه پردازی افکار عمومی نیست. جای نظریه پردازی در محضر اساتید و کارشناسان است. سوالم از آقای دکتر روازاده این است که در حال حاضر وسعت مخاطبانی که به نحوی علاقه مند به پیام هایی هستند که شما تولید می کنید، چقدر است؟ در مورد خود پیام ارزشگذاری نمی کنم. به هر حال ممکن است ما نسبت به برنامه ملی واکسیناسیون انتقاد داشته باشیم. ایرادی هم ندارد. آیا روش برخوردش این است؟ باید به اداره واکسیناسیون اعلام کنیم این برنامه ای که شما دارید، بنا به این مستندات باید اصلاح شود….
روازاده: جهت صحبت ایشان معلوم است. من تحقیقات انجام بدهم، مدارک علمی بیاورم و ثابت کنم. عزیزان! نظریه از علم بالاتر است.شما می فرمایید اگر مشت به این بزنید، می شکند، ولی اینجانب شکسته آن را به شما نشان می دهم. شما می فرمایید از نظر علمی ثابت کنید. پنتاوالان را چه کسی ساخته؟ چه کسی دستور داده ما بزنیم؟ چرا خودش نمی زند؟ … این چیزی که به این مملکت آورده شده، سیاسیون درجه یک مملکت که برخی از آنها را می شناسید و دست راست حضرت امام هستند، می گویند که ما یک علم غربی داریم، یک غرب علمی داریم، یک غرب استعمارگر، یعنی چیزهایی که خودشان استفاده می کنند با چیزهایی که به ما می دهند، فرق می کند. خانم دکتر آدرس بدهند که کدام کشور پنتاوالان می زند؟ عوارض دارد؟ کار تحقیقاتی انجام بدهیم و بعد اعلام کنیم. مجبوریم فریاد بزنیم. خودمان را در مقابل مجلس به زنجیر ببندیم تا بگویند این آقا حرفی برای گفتن دارد. مجبوریم به این صورت عمل کنیم و هر چه گفته شده، حقیقت بوده. مگر ما نگفتیم که پیگیری کنید؟ من تحقیق کردم. واکسنی را که در حال حاضر در کشور ما استفاده می شود و به صورت علنی می گویم، ولی نام نمی برم. وزارت بهداشت پیگیری کند… جوان ما ۳۰ سال پیش به دنیا می آمد و می رفت پیش اورولوژیست برایش سوند ۲۴ و ۲۲ و ۲۰ می زدند. چرا جوان های ما الان می روند سوند ۸ و ۱۰ و ۱۲ برایشان می زنند؟ این چه معنایی دارد؟
یعنی این کارهایی که کردند، از قبل اثر کرده و این موضوع ادامه دارد…. نظریه ها یک طرف و حقایق یک طرف. طبق اسنادی که سوئدی های مطرح کردند، زن و مردی که می خواهند عقد کنند، در ایران کزاز می زنند. می خواهید کزاز بزنید، به همه بزنید چون من مسوولیت سیاسی هم در این کشور دارم. من دبیر کل یک حزب معتبرم در این کشور. پزشک هم هستم، وزارت بهداشت به انیجانب اعتراض دارد. زن و شوهری که می خواهند تازه ازدواج کنند را می گویند باید واکسن کزاز بزنند. چرا برادر و خواهر آنها را واکسن نمی زنید؟ به دلیل اینکه قرار است از آنها فرزندی متولد بشود باید واکسن کزاز زده شود. این چه ارتباطی دارد؟ از نظر سیاسی مدرک آن را پیدا کردم. خانم دکتر هم اگر خواستند به دست ایشان می رسانم، مربوط به غربی هاست. صهیونیست ها گفته اند ما در سوئد به بهانه واکسن کزاز هنگام ازدواج ۳ دوره و ۳ دهه به آنها واکسن زدیم و نسل آنها را منقرض کردیم.
آقای کسینجر می گوید ما مقداری کسری بودجه خود را از طریق واکسن تامین می کنیم و ضربات مهلکی به دشمن می زنیم. ده ها خبرنگار در اینجا حضور دارند که توقع دارند به سوالات آنها نیز جواب داده شود. اگر از فضای مستندات و شواهد برگردیم، شاید نتایج بهتری را بگیریم.
خسرونیا: اگر بخواهیم علمی صحبت کنیم، در اینجا نمی گنجد و نمی توانیم وارد بعضی مسائلی شویم که مطرح شد. واکسیناسیون، تزریق سرم ضد کزاز، برای خانم بارداری که در شرف زایمان است آسیب دارد و تمام دنیا این کار را انجام می دهند. تزریقاتی که به عنوان خوراکی و واکسن به ایشان داده می شود برای جلوگیری از بیماری است.
ما اوایل انقلاب ۲۵ میلیون نفر بودیم و الان ۷۵ میلیون نفریم. چرا داریم زیاد می شویم؟ به علت اینکه قبل از انقلاب از هر ۱۰ نوزادی که به دنیا می آمد، ۵ نوزاد فوت می کرد ولی در حال حاضر به دلیل واکسیناسیون این مرگ و میر کاهش یافته است. اگر بخواهیم با یک نظریه شخصی جلوی واکسن زدن را بگیریم، در حق مردم ظلم کرده ایم و بعضی از آنها فکر می کنند واقعا حرف درستی دارد زده می شود.
من به عنوان یک پزشک و کسی که ۵۰ سال سابقه طبابت دارد، عرض می کنم هر حرفی که من پزشک دارم، ممکن است درست نباشد باید تحقیق کرد. باید علمی حرف زد. هر کاری یا هر فکری باید بررسی شود و اگر نتیجه مثبت بود، به سمع و نظر مردم برسد.
حسینی یکتا: حرف من این است که نظریه باید مسیر مشخصی داشته باشد. مخلوط کردن مسائل با هم به اثبات ادعا کمک نمی کند. اگر چنین نظریه ای وجود دارد که این قضایا را با هم مرتبط کند و بتوان ان را به اثبات رساند، می تواند به سلامت جامعه کمک کند. من هنوز پاسخ سوال قبلی ام را از ایشان نگرفته ام.
روازاده: … ما حرف ها و سوال ها را در یک جریان دیگری پاسخ می دهیم. آقای دکتر و خانم دکتر در جریان هستند. جهت یادآوری عرض می کنم که ما حدوداً ۲۰ سال یا بیشتر یا کمتر در این کشور هر چه کار تحقیقاتی یا به اصطلاح روی بیماران معاینه فیزیکی می کردیم، روال طب ما، طب کلینیکی بود. این را آقای دکتر خوب می دانند چه کسی برای مملکت ما تصمیم گرفت که طب ما را از طب کلینیکی تبدیل به پاراکلینیکی کند.
توضیح می دهم کلینیکی یعنی اینکه وقتی شما مراجعه می کنید، رنگ دندان و چشم و چهره و تنفس و معاینه شکمی می کنند و سوال می کنند ایا بیرون روی داری یا نه، معاینه بالینی انجام می شود، بعد نظر می دهند. یکباره در این ۲۰ سال به طوری خیلی آرام، معلوم نیست که کار چه کسی بوده توطئه هم نیست، از عالم غیب انجام شد که اینها همه به پاراکلینیک تبدیل شود. حالا اگر شما با سردرد مراجعه کنی، به سی تی اسکن و ام آر آی هدایت می شوی. اگر با دل درد مراجعه کنی به سونوگرافی و سی تی اسکن هدایت می شوی. این موارد خوب است ولی چرا تعداد ام آر آی که در ایران انجام می شود با ۷۰ یا ۸۰ میلیون جمعیت، مساوی با کشور چین با جمعیت ۱ میلیون و ۴۰۰ نفر جمعیت است؟ چرا مصرف داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک ها با کشور چین با آن جمعیت برابر است؟ اینها را من یا خانم دکتر یا آقای دکتر نمی خواهیم، توطئه نیست، توهم هم نیست.فقط می خواهیم بدانیم چه کسی می خواهد به فریاد این مردم برسد؟
چرا ما نباید یک گروه استراتژیک داشته باشیم که بگویند این ۵۰نفر هر آنچه از آن دنیا می رسد را بگیرند و همان طور به جوان های این مملکت بدهند. ما از همین الان به شما اعلام می کنیم هیچ توطئه ای نداریم، توهم هم نداریم. ما یک سری نظریه در ارتباط با بحث طب داریم. مردم ما روز به روز بیمارترند و اعتقادشان به طب کمتر شده و خودشان دارو می خورند. یک عدد قرص یا مسکن می خورند و می گویند لزومی ندارد به دکتر مراجعه کنیم. تعداد طبیبان در هر برزنی بیشتر می شود، در حالی که در قدیم یک حکیم از یک شهر می گذشت و می گفت می بینم که در این شهر یک بیمار هم یافت نمی شود ۱۲۰ سال عمر می کردند. فیلم یتیم خانه را ساختند. انگلیسی ها تمام حکیمان را کشتند و نابود کردند. ما از قدیم علمی نداشتیم. علمی که از قدیم مانده چهارکلامی که بنده می دانم و چند کلامی است که خانم دکتر می دانند. همین! ۱۰۰ سال پیش در یک کشور توطئه ای شد. بیماری و قحطی همزمان وارد این مملکت شد. فیلم آن نیز با عنوان یتیم خانه ساخته شد که از جمعیت ۱۰ میلیونی، ۹ میلیون نفر کشته شدند. در آن زمان واکسن به این شکل نبود، از ۱۰۰ سال پیش، ۹ میلیون جمعیت داشتیم، تا زمانی که به اوایل انقلاب یه ۳۶ میلیون نفر رسیده بود. به خاطر واکسن نبود که جمعیت به رقم ۳۶ میلیون رسید….

منبع: هفته نامه سلامت – شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ – شماره ۶۴۲

 

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *