آخرین خبرها
خانه / اخبار / ۲۸ اردیبهشت، روز بزرگداشت “حکیم عمرخیام نیشابوری”
۲۸ اردیبهشت، روز بزرگداشت “حکیم عمرخیام نیشابوری”
روز بزرگداشت "حکیم عمرخیام نیشابوری"

۲۸ اردیبهشت، روز بزرگداشت “حکیم عمرخیام نیشابوری”

۲۸ اردیبهشت در ایران به عنوان روز بزرگداشت دانشمند شهیر ایرانی، حکیم عمر خیام نیشابوری نام‌گذاری شده است. شهرت خیام در دوران زندگی او بیشتر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود و کتاب جبر و مقابله از همه مشهورتر است.

ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری، فیلسوف، ریاضی‌دان، منجم، پزشک، شاعر و نویسنده بزرگ ایران، در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری زندگی می‌کرده است. حکیم خیام در سال ۴۲۷ هجری خورشیدی در نیشابورمتولد شد.

khayyam 4

خیام از شخصیت‌های تاریخی است که در باب او داستان‌های مجعول بسیاری ساخته‌اند و همین افسانه سازی سبب شده است که در باب احوال و اقوال او اتفاق نظری بین پژوهندگان وی نباشد.
شهرت خیام در دوران زندگی او بیشتر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود، لیکن امروز او را در جهان بیشتر به سبب رباعیات فلسفی لطیفش می‌شناسند. این رباعی‌ها بسیار ساده و دور از تصنع و تکلف‌اند و با این حال مقرون به کمال فصاحت و بلاغت و شامل معانی عالی در الفاظ موجز و استوار است.

خیام در ریاضیات چند اثر معروف دارد که کتاب جبر و مقابله از همه مشهورتر است. همچنین او مأمور اصلاح تقویم ایرانی شد و نیز رصدخانه‌ای را تأسیس کرد.

وفات خیام را در حدود سال ۵۱۵ الی ۵۲۵ هجری قمری گفته‌اند. آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری در نیشابور در جوار امامزاده محمد محروق نیشابور، میعادگاه ادب دوستان و علاقمندان زبان و ادبیات پارسی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *