آیا می دانید که بیماری باعث تغییر بوی بدن می گردد اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / آیا میدانید که ... / آیا می دانید که بیماری باعث تغییر بوی بدن می گردد
آیا می دانید که بیماری باعث تغییر بوی بدن می گردد

آیا می دانید که بیماری باعث تغییر بوی بدن می گردد

بوی پاسخ بدن به بیماری

Live Science : نتایج یک مطالعه از سوئد حاکی از آن است که انسان می تواند بیماری را بو بکشد یا حداقل بویی متمایز را در عرق افردی که سیستم ایمنی بسیار فعال دارند تا به عفونت خود پاسخ دهند، تشخیص دهند. در این مطالعه، به ۸ فرد سالم لیپوپلی ساکارید، یک توکسین باکتریایی که پاسخ قوی سیستم ایمنی را تولید می کند یا آب نمک (که هیچ تأثیری روی سیستم ایمنی نخواهد گذاشت) تزریق شد.

۴ ساعت بعد، محققان تی شرت شرکت کنندگان که حاوی عرق آنها بود جمع کرده، زیر بغل آنها را برش داده و در بطری جای دادند. در مرحله بعد، ۴۰ دانشجوی دانشگاه نمونه ها را بو کشیدند و به شدت، خوشایندی و درک «سلامت» از آن بو نمره دادند. در نهایت مشخص شد افرادی که بیمار بوده اند، بوی عرق آنها شدت بیشتر و خوشایندی کمتری نسبت به گروه کنترل داشته است. همچنین بوی عرق افرادی که تحت تزریق با توکسین قرار گرفته بودند، «ناسالم تر» گزارش شد. البته گزارش هایی نیز در این زمینه وجود دارد که افراد با بیماری های خاص، مانند تب زرد، پس از بروز علایم بوی خاصی از خود بروز می دهند. بنابراین شاید بتوان اینگونه نتیجه گیری کرد که انسان قادر است میان بوی فرد بیمار و سالم تفاوت قائل شود، آنهم تنها ۴ ساعت پس از فعال شدن سیستم ایمنی. محققان همچنین گزارش کرده اند که هرچه پاسخ سیستم ایمنی بیشتر بوده، نمره ناخوشایندی بو نیز بیشتر بوده است.

  منبع: هفته نامه سپید ۳۸۹¨ ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

کدمطلب:

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *