آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / اهمیت نگهداری گربه و نهی از نگهداری سگ از دیدگاه اسلام
اهمیت نگهداری گربه و نهی از نگهداری سگ از دیدگاه اسلام

اهمیت نگهداری گربه و نهی از نگهداری سگ از دیدگاه اسلام

 بسیاری از افرادی که با روانشناسی و روان درمانی آشنایی دارند با استفاده از حیوانات اهلی در روان درمانی اطلاع دارند٬ استفاده از حیواناتی نظیر اسب و… که البته سابقه طولانی در درمان ترما دارند یکی ازتازه ترین روشهای روان درمانی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است٬ روش روان درمانی به کمک گربه خانگی است. خانم رگینا لسنتین Lessenthin Reginaمتخصص آلمانی روانشناسی در معالجه بیماران روحی و بیمارانی که دچار ناراحتی های روان تنی هستند از گربه های خانگی کمک می گیرد . او معتقد است تنها حضور این حیوان در اطاق روان درمانی بر روی بیمار اثر آرام بخشی دارد ٬ فشار خون بیمار پائین می آورد و اثر بهبود دهنده ای دارد .

اکثر بیماران معتقدند که مهمترین اثر گربه این است که باعث ریلکس و آرامش می شود ٬ گربه به آنها کمک می کند که بر استرس روان درمانی غلبه کنند٬ خصوصاٌ در اولین جلسه روان درمانی ، وجود گربه آتمسفر را کاملاً تغییر می دهد و حرف زدن را برای بیمار آسان می کند ٬ حتی بیمارانی که در محیط کار دچار استرس شدید هستند هم چنین اثری را احساس می کنند. تاثیر گربه از نظر تحقیقات علمی از این نظر قابل اثبات است که معمولاً به علت استرس ناشی از روان درمانی فشار خون بیمار بالا می رود ولی وجود این حیوان باعث پائین رفتن فشار خون بیمار می شود.

photo_2016-07-22_17-53-56-300x188

خانم روانشناس معتقد است تنها غرغر گربه باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز انسان و خود حیوان می شود ٬ همان هورمونی که شرایط روحی و میزان خواب را در انسان تنظیم می کند . تجربیات در این زمینه نشان داده که انسانهایی که صدای خورخور گربه را در نزدیکی خود می شنوند سریع تر و آرام تر به خواب می روند .

بنظر خانم روان درمان : ” تاثیر طبیعی وجود گربه در نزدیکی بیمار شبیه تمرینات ورزشی تاثیر ضد استرس دارد٬ در این شرایط بیماران به هنگام

photo_2016-07-22_17-54-06-300x180
روان درمانی راحت تر در مورد مشکلتشان حرف می زنند و جالب اینستکه از وجود گربه دردرمان بیماری های متفاوت همانند افسردگی ٬ استرس ٬ وسواس ٬موبینگ٬ ترس ٬ اختلافات زناشوئی و حتی اشکالات تحصیلی استفاده کرد در مورد اینکه چه گربه هایی را برای کمک به روان درمانی می توان مورد استفاده قرارداد ؟ خانم لسنتین می گوید : ” گربه ها را می توان به چهار تیپ تقسیم کرد ٬ تیپ A گربه ایستکه احتیاج به نوازش زیادی دارد و معمولاً فقط به یک فرد بخصوص واکنش نشان می دهد .

photo_2016-07-22_17-54-31-300x169

تیپ B گربه ایست که به یک خانواده تعلق دارد و به همه اعضاء خانواده واکنش نشان می دهد . تیپ C گربه های فکور و سازنده هستند ٬ این گربه ها دائم در فکر یک بازی جدید هستند . گربه تیپ D گربه هایی هستند که خیلی راحت با دیگران ارتباط بر قرار می کنند و دائم با کنجکاوی بدنبال ماجراجوئی هستند این تیپ گربه اعصاب قوی دارد و براحتی تحت تاثیر قرار نمی گیرد و نمی ترسد٬ بهمین دلیل برای کمک به روان درمانی بسیار مناسب است . البته باید اضافه کرد که از همه گربه ها با توجه به مشکل بیمار و شخصیت او می شود استفاده کرد اما باید اجازه داد که بیمار و گربه همدیگر را بیابند “.

منبع:
http://psychologie­news.stangl.eu/1361/unterstutzung­der­psychotherpie­durch­katzen

 مترجم : زهرا خباز بهشتی

حکم فقهی:

آیا می توان از گربه در منزل نگهداری کرد؟

با توجه به روایاتی که در زمینه خرید و فروش حیوانات به ویژه گربه وجود دارد بی تردید خرید و فروش و کسب درآمد از این راه اشکالی ندارد.

در این زمینه محمد بن مسلم از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمودند: “به دست آوردن درآمد با فروش گربه اشکال ندارد”. [۱]

بر اساس این روایات فقها نیز فتوا به حلیت آن داده اند. از جمله آیه الله بهجت(ره) در کتاب جامع المسائل می فرماید: جمیع سباع و حشرات و مُسوخ از گربه و غیر آن و حشرات و طیور و اقسام آنها، جواز تکسّب به آنها دائر مدار منفعت محلّله مقصوده است، و خصوص «گربه» جواز تکسّب به آن منصوص و مسلّم است. [۲]

امّا در مورد جواز نگهداری آن، کسی تردید نکرده است، بلکه امامان معصوم (علیهم السلام) در روایاتشان ما را به این امر تشویق نموده اند.

یکی از امامان (علیهم السلام) می فرمایند: “منزل نباید خالی از سه چیز باشد که آنها موجب آبادانی منزل هستند. گربه، کبوتر و خروس”. [۳]

معاویه بن عمار از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت در مورد گربه فرمود: “آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت”. [۴]

پی نوشت:

[۱] شیخ طوسى، تهذیب‏الأحکام، ج ۶، ص ۳۵۶، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ هجرى شمسى.

[۲] بهجت، محمد تقی، جامع المسائل، ج ‏۲، ص ۳۹۱٫

[۳] محدث نورى، مستدرک‏الوسائل، ج ۸، ص ۲۸۴، مۆسسه آل البیت علیهم السلام، قم، ۱۴۰۸ هجرى قمرى.

[۴] شیخ طوسى، تهذیب‏الأحکام، ج ۱، ص ۲۲۶، حدیث ۳۵٫

نجاست سگ در روایات

از امیرالمومنین علیه السلام روایت است که آن حضرت فرمودند : از پیامبر اکرم صلَّى الله علیه و آله سۆال شد: خداوند سگ را از چه آفرید؟ حضرت فرمودند: حق تعالى آن را از آب دهان ابلیس آفرید. محضر مبارکش عرض شد: یا رسول الله چگونه؟ حضرت فرمودند: هنگامى که خداوند متعال آدم و حوّا را به زمین هبوط داد، آن دو همچون دو جوجه لرزان مى لرزیدند، ابلیس نزد درندگانى که پیش از آدم در زمین بودند رفت و به آنها گفت: دو پرنده از آسمان به زمین آمده‌اند که تا به حال بزرگتر از آنها دیده نشده، برویم و آنها را بخورید. درندگان به طرف ایشان حرکت کردند و ابلیس پیوسته ایشان را تحریص و ترغیب مى کرد و فریاد مى زد و درندگان را به مسافتى نزدیک آدم و حوّا آورده بود، از سرعت و شتاب در کلامش آب دهان او بیرون ریخت و خداوند متعال از آن ب دو سگ آفرید، یکى نر و دیگرى ماده، این دو سگ در اطراف آدم و حوّا ایستادند سگ ماده در جدّه و سگ نر در هند و نگذاردند که درندگان نزدیک آن دو شوند و از همان روز سگ دشمن درندگان و درندگان نیز دشمن سگ گردیدند. (علل الشرائع ج۱ ص ۱۵۲)

نکوهش از نگهداری سگ در خانه

پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: خانه ای که سگ در آن باشد، ملائکه الهی به آن در نمی آیند.

امیرمومنان علی(علیه السلام) فرمود: از نگهداری سگ در خانه بپرهیزید.

بی شک نهی از نگهداری این حیوان در محیط زندگی و نهی از نزدیک شدن به آن، برای آلوده بودن آن و زمینه انتقال برخی از میکروب ها و نجس بودن آن از نظر حکم فقهی است و روشن است که حفظ و نظافت و بهداشت خود و محیط زندگی و پاکی بدن و لباس و ظروف و ابزار و وسایل خورد و خوراک از نظر تعالیم دینی اهمیت بسیاری دارد؛ ولی با این حال داشتن سگ آموزش دیده که از آن برای اهدافی مانند نگهبانی مزرعه، کارخانه و گله یا در شکار و جست و جوی اجناس قاچاق استفاده می شود، در صورتی که سه نکته یاد شده (نظافت، طهارت و بهداشت) درباره آن مراعات شود از نظر احکام اسلامی اشکال ندارد.

امیر مومنان فرمود: در نگهداری سگ خیری نیست، مگر در سگ شکاری برای نگهبانی و سگ همراه گله گوسفندان.

فرآوری : زهرا اجلال            بخش احکام اسلامی تبیان

پی نوشت ها :

۱٫ مصباح یزدی، محمدتقی، آذرخشی دیگر ازآسمان کربلا، انتشارات مۆسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، چاپ اول

۲٫ شیخ حر عاملى، وسائل الشیعه، ۲۹ جلد، مۆسسه آل البیت علیهم‏السلام

۳٫ نجفی ، محمد حسن، جواهر الکلام

۴٫ مغنیه، محمد جواد، الفقه المذاهب الخمسه

۵٫ آیه الله حکیم، سید محسن، مستمسک العروه الوثقی، ۱۴ جلد

۶٫ مطهری، مرتضی ، مجموعه آثار

۷٫ صدوق، شیخ محمد بن علی بن الحسین بن بابویه القمی، علل الشرایع، دو جلد، انتشارات دارالبلاغه.

۸٫ پیام زن، پیاپی ۱۰۴، ص ۶۶-۷۰ و ۶۵

۹٫ جمعی از نویسندگان، جامعه ایده‌آل اسلامی و مبانی تمدن غرب

۱۰٫ انصارى، شیخ مرتضى، المکاسب

۱۱٫ نجفی الخوانساری، موسى بن محمد، منیه الطالب فی شرح المکاسب، ‍ تقریرات المحقق المیرزا محمد حسین النائیینى

 

منابع :

کتاب مفاتیح الحیاه آیت الله جوادی آملی

سایت آیت الله مکارم شیرازی

پی نوشت موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان:

یکی از چیزهایی که امروزه برخلاف آنچه مورد توصیه ائمه معصومین علیهم السلام بوده است، رایج گردیده در خصوص نگهداری سگ می باشد.

بر اساس آنچه در مطلب فوق الاشاره بیان گردید، نگهداری از گربه توصیه گردیده و از نگهداری سگ در منزل نهی شده است ولی متاسفانه امروزه از سگ های دستکاری شده ژنتیکی نگهداری می شود که هیچ گونه فایده ای ندارد و فقط برای سرگرمی و اغلب در بین افراد مجرد رواج پیدا کرده است که به دلیل عدم ازدواج و فرزندار شدن برای سرگرم کردن خود از این سگ های فانتزی نگهداری می کنند.

لازم به توضیح است که منظور از نگهداری گربه در منزل در روایات، نگهداری در فضای زندگی افراد خانواده نیست، بلکه منظور فضاهایی مانند حیاط منزل می باشد. چنانچه در احکام نیز آمده که وجود یک تار موی حیوان حرام گوشت مثل سگ و گربه روی لباس نماز گزار باعث بطلان نماز می شود. در مجموع برای نگهداری از همه حیوانات، رعایت اصول بهداشتی که سلامت افراد خانه را به خطر نیندازد همواره مورد تایید و تاکید می باشد.

 عنوان و لینک مطلب مرتبط مندرج در سایت احیای سلامت:

اسلام نگهداری از حیوانات اهلی را جایز می شمارد

gorbe-sag-telegram

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *