تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو! اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اخبار / تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو!
تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو!

تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو!

🔴 تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو!

🔺شیوخ امارات از چند سال قبل به این سو،  همواره  در تلاش برای مصادره شاهکار معماری «بادگیرهای ایرانی» به نام خود هستند، این تلاش‌ها هر بار در قالب جدیدی ارائه می‌شود هرچند تاکنون ناکام مانده است.

🔺ساخت شهرک خشتی با فناوری نوین و البته با بادگیرهای متعدد، ساخت تندیس به شکل بادگیر و ارائه آن در فیستوال‌های مهم، تبلیغات گسترده برای بادگیر و تلاش‌های نافرجام متعدد برای ثبت آن در فهرست آثار جهانی یونسکو از این دست است.

🔺اما چند روزی است این کشور شیخ نشین نفتی و ثروتمند، تبلیغات جدیدی ساخته است. ساخت تیزر تبلیغاتی با حضور کریستین رونالدو، بازیکن مشهور فوتبال و انتشار آن در سطح گسترده در اینترنت و شبکه‌های تلویزیونی که در مجموع در این تیزر بادگیر جزیی از فرهنگ و معماری امارات مشخص و معلوم  شده است.

🔺هرچند تاکنون تلاش‌های امارات برای ثبت بادگیر در یونسکو به بن بست خورده اما آغاز فعالیت‌های تبلیغاتی جدید نشان می‌دهد این اماراتی‌ها، خیال کوتاه آمدن ندارند!

🔺حال این پرسش مطرح می‌شود که بافت تاریخی یزد که دو سال قبل به عنوان یک شهر میراث بشری – با همه خصوصیاتش- در فهرست آثار میراث بشری جهان در یونسکو به اتفاق آرا ثبت شده  آیا امکان ثبت مجزای سازه دیگری در جای دیگر  وجود دارد؟

📌 نکته آنجاست مسئولان دولتی و حتی دوستداران میراث فرهنگی کشور آن‌چنان که باید در خصوص تلاش اماراتی‌ها، فعالیت چندانی نداشته‌اند. به نظر می‌رسد باید از آغاز دور جدید تلاش اماراتی‌ها با سطح تبلیغاتی چون حضور رونالدو، نگران شد!

منبع: 💠واحد معماری و شهرسازی مصاف  

کدمطلب:‍‍۹۸۰۳۲۹۲۸

تلاش اماراتی ها برای ثبت بادگیر در یونسکو با کمک کریستین رونالدو!

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *