درمان کم خونی متناسب با وضعیت هر فرد در طب سنتی امکان پذیر است

متخصص طب سنتی گفت: بیشتر کم خونی ها در طب سنتی بر اساس مزاج افراد و متناسب با وضعیت خون سازی بیمار درمان می شوند.
سیدمحمد حسن صادقی در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به شیوع کم خونی در خانم ها گفت: خانم ها به دلیل اینکه مقداری خون در هر سیکل عادت ماهانه از دست می دهند احتمال اینکه این مقدار خون در بدنشان تولید و جایگزین نشود بیشتر است و بدین سبب دچار کم خونی عمومی بدن می شوند.
وی افزود: البته گاهی بروز کم خونی به دلیل کمبود عنصر خاصی در بدن مانند فقر آهن یا نقص در سیستم خون سازی ایجاد می شود. در موارد نادری نیز بیمار در بدن کم خونی عمومی ندارد ولی توزیع خون در بعضی از اندام های بدن به خوبی انجام نمی شود؛ مانند بیماران دیابتی که در همگی این موارد متخصص طب سنتی با انجام معاینات در کنار تشخیص مزاج اقدام به درمان کم خونی می کند. این متخصص طب سنتی درباره درمان کم خونی ناشی از فقر آهن گفت: برای این منظور در طب سنتی از تجویزهای خوراکی حاوی آهن استفاده می شود؛ کشته فولاد یا کشته آهن (داروهایی که در طب سنتی با روش هایی ویژه مولکول های آهن به گونه ای فرآوری می شوند که قابلیت جذب آهن در بدن بالاتر و عوارض استفاده از آن کم تر شود) و غذاهایی که جذب بالای آهن دارد، مانند زرده تخم مرغ، ماء اللحم (آب گوشت) برای درمان فقر آهن تجویز می شود. این عضو انجمن علمی طب سنتی ایران درباره حجامت در افرادی که مبتلا به کم خونی هستند، گفت: برای بیمارانی که کم خونی دارند متناسب با مزاج، طبیعت و وضعیت کم خونی فرد، نوع حجامتی که برای بیمار مناسب است، تجویز می شود که در این صورت حجامت در کنار اصلاح تغذیه به اصلاح وضعیت خون سازی بیمارکمک می کند؛ البته در مواردی از کم خونی، حجامت به طور کلی مضر بوده و تجویز نمی شود.
صادقی در تشریح موارد منع حجامت گفت: حجامت انواع مختلفی دارد؛ تر و خشک (بادکش)، گرم و سرد، لغزان و ثابت که با در نظر گرفتن شرایط بیمار باید نوع خاصی از حجامت تجویز شود. برای مثال انجام حجامت تر سرد ثابت برای فردی که از یک طرف کم خونی دارد و از طرف دیگر بدن با غلبه سودا یا صفرا به سمت خشکی می رود، مضر است و شاید بهتر باشد این فرد یک حجامت گرم لغزان خشک (بدون تیغ زدن) برایش تجویز شود یا حتی به جای حجامت از داروهای خوراکی استفاده کند.

بیشتر بخوانید:  رفع کم خونی با توصیه های طب اسلامی ایرانی

 

برگرفته شده از: ماهنامه عسل درمانی – شماره 11/ شهریورماه94

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن