مهندس میرسلیم : نباید طرز تفکر دوران طاغوت ادامه پیدا کند

مهندس میرسلیم :

 خداى متعال براى ما منابع انرژى تجدید‌ پذیرى قرارداده است که به دلیل عرضه نفت و گاز ارزان تاکنون، نه فکر خودمان را معطوف چگونگى استفاده از آن انرژی‌هاى تجدید پذیر کرده‌ایم و نه با محاسبات اولیه سرمایه‌گذارى براى آن به‌صرفه بوده است!

 مثلا استفاده از انرژى خورشیدى در کشور ما براى کاربردهاى خانگى و تجارى که بیش از ٣٠درصد‏ مصرف انرژى کشور را تشکیل مى‌دهد، رایج نیست؛ در حالى که با طراحى مهندسى مناسب ما مى‌توانیم ساختمان‌هایى داشته باشیم که در سال جمعا موازنه انرژى آنها مثبت باشد یعنى نه فقط نیاز به سوخت گاز و نفت نداشته باشیم بلکه برق هم تولید کنیم و مازاد آن را به شبکه سراسرى بفرستیم.

 استفاده از انرژى باد و زمین گرمایى و توده زیستى…، جایگاه مناسبى در کشور ما ندارد.

 آیا ما تولید نفت را برای خام فروشی افزایش داده ایم؟ معنی خام فروشی مشخص است یعنی اینکه ما نفت خود را به دنیا عرضه کنیم و این نفت در پالایشگاه های آنجا فراوری  و استفاده شود.
 «شبه خام فروشی» یعنی اینکه مقدمات برای افزایش ۵،۴ درصدی قیمت نفت و پس از آن صادرات، انجام شود.
 مورد دوم بهتر از اولی است اما چندان تفاوتی هم ندارد چراکه این فرآوری به  افزایش اشتغال در کشور کمکی نمی کند. ما در کشورمان کمتر از ۱۰ درصد نفت را برای مصارف غیرسوختی به کار بردیم. در حالی که نفت اصلاً سوخت نیست. نفت منبع و کالایی است برای تولید کالاهای واسطه ای و بادوام. خام فروشی به امید اینکه از دل آن درآمدی حاصل شود و آن درآمد بتواند مشکلاتی را که براثر عدم واردات با آن مواجه هستیم  حل کند، ادامه همان طرز فکری است که در زمان طاغوت وجود داشت. این راه حل مفید نیست.
 رشد اقتصادی که مبتنی بر فروش نفت باشد، رشد حساب نمی شود. هر یک درصد رشد اقتصادی به مفهوم ایجاد ۱۰۰ هزار شغل است.

بیشتر بخوانید:  همایش انتخاباتی یکی از نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با شعار «حق گرفتنی است » برگزاری می شود

 برای این اشتغال باید امکاناتی را فراهم آورد، امکانات را فراهم کردن مشکل است، دولت باید برای آن برنامه ریزی کند، درحالی‌که امکانات تولید و فروش نفت خام را فراهم کردن، ساده تر است، البته آن‌هم کار ارزشمندی است. من نمی خواهم بگویم دوستانی که در شرکت نفت کار می کنند کارشان بی ارزش است اما اگر ما می خواهیم از خام فروشی نجات پیدا کنیم خط کنونی خط مناسبی نیست. الآن مبالغ عمده‌ ای از پول های ما در بانک های خارجی خوابیده و هنوز برنگشته است. نفتمان را فروخته ایم، پولش هم متعلق به ما است ولی اجازه ندارند آن را در اختیارمان بگذارند و برگردانند.

 ما می‌توانیم کالاهای بادوامِ مستحکمی از نفت درست کنیم که به‌راحتی با تیرآهن و سیمان رقابت کند. نفت خیلی ارزشمند است، این دیدگاه هایی که وجود دارد که فکر می کنند نفت فقط یک سوخت است، دیدگاه خیلی اشتباهی است.

 ما اگر می دانستیم این نفت چقدر ارزشمند است و آن زیر خوابیده است و نباید آن را از دست دهیم، هیچ‌وقت این‌طور شتابان سراغ افزایش تولید نمی رفتیم بلکه می گفتیم به‌جای تولید ۴ میلیون بشکه در روز، فقط ۴۰۰  هزار بشکه به همراه فرآورده‌ها و با فراهم آوردن زمینه های اشتغال متناسب با آن تولید کنیم.

 نفت و گاز از مزایاى کشور ما محسوب مى شود ولى امروز سرنوشت غمبارى پیدا کرده است. تصور عمومى این است که نفت و گاز سوخت است و باید از آن به عنوان منبع تأمین انرژى استفاده کنیم و ٩۵٪‏ ساختار نفتى کشور بر همین مبنا تأسیس شده است و فقط ۵٪‏ از نفت استخراجى براى تولید صدها کالاى واسطه اى و محصول نهایى با دوام صرف مى شود که ارزش افزوده و اشتغال وابسته به آن معتنابه است.

بیشتر بخوانید:  مهندس سیدمصطفی میرسلیم؛ سیاست دولت در مهار تورم باعث تشدید فشار به اقشار ضعیف جامعه شد

  این است مزیت واقعى نفت و گاز در کشور ما به طورى که اگر به جاى استفاده سوختى از نفت، آن را تبدیل به محصولات با دوام کنیم با کمتر از یک دهم استخراج مقدار کنونى به ارزشى بیشتر از آنچه از صادرات نفت خام امید داریم مى رسیم و بعلاوه امکان اشتغال تخصصى و نیمه تخصصى فراوانى بوجود مى آید.

میرسلیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا