مهندس میرسلیم : نباید طرز تفکر دوران طاغوت ادامه پیدا کند

مهندس میرسلیم :

 خداى متعال براى ما منابع انرژى تجديد‌ پذيرى قرارداده است كه به دليل عرضه نفت و گاز ارزان تاكنون، نه فكر خودمان را معطوف چگونگى استفاده از آن انرژي‌هاى تجديد پذير كرده‌ايم و نه با محاسبات اوليه سرمايه‌گذارى براى آن به‌صرفه بوده است!

 مثلا استفاده از انرژى خورشيدى در كشور ما براى كاربردهاى خانگى و تجارى كه بيش از ٣٠درصد‏ مصرف انرژى كشور را تشكيل مى‌دهد، رایج نيست؛ در حالى كه با طراحى مهندسى مناسب ما مى‌توانيم ساختمان‌هايى داشته باشيم كه در سال جمعا موازنه انرژى آنها مثبت باشد يعنى نه فقط نياز به سوخت گاز و نفت نداشته باشيم بلكه برق هم توليد كنيم و مازاد آن را به شبكه سراسرى بفرستيم.

 استفاده از انرژى باد و زمين گرمايى و توده زيستى…، جايگاه مناسبى در كشور ما ندارد.

 آیا ما تولید نفت را برای خام فروشی افزایش داده ایم؟ معنی خام فروشی مشخص است یعنی اینکه ما نفت خود را به دنیا عرضه کنیم و این نفت در پالایشگاه های آنجا فراوری  و استفاده شود.
 «شبه خام فروشی» یعنی اینکه مقدمات برای افزایش ۵،۴ درصدی قیمت نفت و پس از آن صادرات، انجام شود.
 مورد دوم بهتر از اولی است اما چندان تفاوتی هم ندارد چراکه این فرآوری به  افزایش اشتغال در کشور کمکی نمی کند. ما در کشورمان کمتر از ۱۰ درصد نفت را برای مصارف غیرسوختی به کار بردیم. در حالی که نفت اصلاً سوخت نیست. نفت منبع و کالایی است برای تولید کالاهای واسطه ای و بادوام. خام فروشی به امید اینکه از دل آن درآمدی حاصل شود و آن درآمد بتواند مشکلاتی را که براثر عدم واردات با آن مواجه هستیم  حل کند، ادامه همان طرز فکری است که در زمان طاغوت وجود داشت. این راه حل مفید نیست.
 رشد اقتصادی که مبتنی بر فروش نفت باشد، رشد حساب نمی شود. هر یک درصد رشد اقتصادی به مفهوم ایجاد ۱۰۰ هزار شغل است.

 برای این اشتغال باید امکاناتی را فراهم آورد، امکانات را فراهم کردن مشکل است، دولت باید برای آن برنامه ریزی کند، درحالی‌که امکانات تولید و فروش نفت خام را فراهم کردن، ساده تر است، البته آن‌هم کار ارزشمندی است. من نمی خواهم بگویم دوستانی که در شرکت نفت کار می کنند کارشان بی ارزش است اما اگر ما می خواهیم از خام فروشی نجات پیدا کنیم خط کنونی خط مناسبی نیست. الآن مبالغ عمده‌ ای از پول های ما در بانک های خارجی خوابیده و هنوز برنگشته است. نفتمان را فروخته ایم، پولش هم متعلق به ما است ولی اجازه ندارند آن را در اختیارمان بگذارند و برگردانند.

 ما می‌توانیم کالاهای بادوامِ مستحکمی از نفت درست کنیم که به‌راحتی با تیرآهن و سیمان رقابت کند. نفت خیلی ارزشمند است، این دیدگاه هایی که وجود دارد که فکر می کنند نفت فقط یک سوخت است، دیدگاه خیلی اشتباهی است.

 ما اگر می دانستیم این نفت چقدر ارزشمند است و آن زیر خوابیده است و نباید آن را از دست دهیم، هیچ‌وقت این‌طور شتابان سراغ افزایش تولید نمی رفتیم بلکه می گفتیم به‌جای تولید ۴ میلیون بشکه در روز، فقط ۴۰۰  هزار بشکه به همراه فرآورده‌ها و با فراهم آوردن زمینه های اشتغال متناسب با آن تولید کنیم.

 نفت و گاز از مزاياى كشور ما محسوب مى شود ولى امروز سرنوشت غمبارى پيدا كرده است. تصور عمومى اين است كه نفت و گاز سوخت است و بايد از آن به عنوان منبع تأمين انرژى استفاده كنيم و ٩٥٪‏ ساختار نفتى كشور بر همين مبنا تأسيس شده است و فقط ٥٪‏ از نفت استخراجى براى توليد صدها كالاى واسطه اى و محصول نهايى با دوام صرف مى شود كه ارزش افزوده و اشتغال وابسته به آن معتنابه است.

  اين است مزيت واقعى نفت و گاز در كشور ما به طورى كه اگر به جاى استفاده سوختى از نفت، آن را تبديل به محصولات با دوام كنيم با كمتر از يك دهم استخراج مقدار كنونى به ارزشى بيشتر از آنچه از صادرات نفت خام اميد داريم مى رسيم و بعلاوه امكان اشتغال تخصصى و نيمه تخصصى فراوانى بوجود مى آيد.

[box type=”note”] برگرفته شده از: سایت جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران    [/box]

میرسلیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا