اختلاج

تیک عصبی در پلک چشم و اعضای دیگر مثل قلب، معده، کبد و…

اختلاج

اختلاج به معنی پریدن و تپش است و آن حرکت غیر ارادی است که در بعضی از مواضع بدن مانند قلب معده و … رخ  می‌دهد و عضلاتی از قبیل پلک و لب را درگیر می‌کند. و آن حرکتی است سریع متواتر انقباضی و انبساطی زیرا که محرک آن باد بخاری خفیف‌الحرکت است و آن حرکت زود ساکن می‌شود به سبب آنکه چون ماده آن غلیظ نیست و بخار بر آن غلبه دارد زود به تحلیل می‌رود و شاید که به سبب دوری اجزای بخاری غلظت پیدا نموده ساکن گردد و بسا باشد که بعد از زوال نیز عود نماید و به سبب آنکه در حرارت اولیه هرگز ماده‌اش به تحلیل نرفته باشد و سبب و موجب این مرض و مبداء آن خلط غلیظ و لزج است.

و سبب و علت های مختلفی در این مشکل است که در بحث نمی‌گنجد فی‌الحال درمان کلی برای آن ارائه خواهیم داد.

علاج آن بستن و گرم کردن عضو با مالیدنی های گرم محلل مانند نمک گرم کرده و مالیدن آن به روغن های گرم کننده مثل روغن بابونه روغن زرد حیوانی و باید که در معالجه از ضعیف شروع کرد و اگر کفایت نکند به قوی دست زد و اگر این معالجات کافی نشد باید که بر اساس مزاج مسهل مصرف کنند و شیخ الرئیس ابن سینای حکیم فرموده است که گاهی اختلاج از اعراض نفسانی بهم می‌رسد، مانند شادی و غم و ناراحتی. فرق میان لرزش و ارتعاش و اختلاج (پریدن و تیک) این است که ارتعاش مثل تشنج در اعضای آلیه است که به اراده متحرک می‌شوند به هم رسد و اختلاج در هر عضوی که قابل انقباض و انبساط باشد حادث می گردد مانند اعصاب، عروق، کبد، طحال، رحم و… و اختلاج دفعتاً حادث می گردد و دفعتا برطرف می‌شود و میل به عضو در ارتعاش به جانب بالاتر است و در اختلاج به جهات مختلف حرکت می‌کند و مایل به فوق است.

منبع: قانونچه 
گردآورنده: یکی از حامیان احیای سلامت

کد مطلب: H96102305

 

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن