تدابیر ماه کانون اول اولین ماه از زمستان

در رساله ذهبیه راهبردهای بهداشتی درمانی در فصول مختلف و بیان راهکارهای پیشگیرانه برای حفظ سلامتی درباره اولین فصل زمستان این گونه آمده است:

تدابیر ماه کانون اول اولین ماه از زمستان

در رساله ذهبیه راهبردهای بهداشتی درمانی در فصول مختلف و بیان راهکارهای پیشگیرانه برای حفظ سلامتی درباره اولین فصل زمستان این گونه آمده است:

☃️ كانون الاول: واحد و ثلاثون يوما، یقوی فيه العواصف، و تشتد فیه البرد، و ينفع فيه كل ما ذكرناه في تشرين الاخر. و يحذر فيه من أكل الطعام البارد، و يتقى فيه الحجامة و الفصد، و يستعمل فيه الاغذية الحارة بالقوة و الفعل.

☃️ کانون اول (اولین ماه زمستان) سی و یک روز است. (تقریبا ۲۳ آذر تا ۲۳ دی) بادهای تند و شدید در آن وزیدن میکند و سرما در آن شدید میشود در این ماه آنچه در تشرین دوم گفته شد نافع است.

☃️ از خورون غذاهای سرد مزاج و فصد و حجامت پرهیز شود در این ماه از غذاهای گرم خواه مزاجش گرم باشد یا دمایش بالا باشد استفاده شود

❄️ توصیه های تغذیه ای در ماه کانون الاول

خوردن هر آنچه که در تشرین الثانی بیان شد

خوردن غذاهای گرم و مقوی

❄️ پرهیزات غذایی در ماه کانون الاول

از غذاهای سرد پرهیز شود

❄️ توصیه های بهداشتی در ماه کانون الاول

اجتناب از حجامت

اجتناب از فصد

⚪️ نکات:

▫️ حجامت و فصد هنگامی مطلوب است که دم تحریک و هیجان کند اما در زمستان چنین تحریکی وجود ندارد لذا فصد و حجامت مناسب نیست.

▫️ هوا سرد است لذا استفاده از سردی جات سبب افزایش بلغم و سودا و در نتیجه یبوست و دردهای مفاصل را بدنبال دارد لذا در این فصل بسیار توصیه شده که با پوششهای پشمین ساقین و کلیتین پوشیده شود.

▫️ گرمی جات در زمستان و فصل سرما مطابق با تدبیر بدن است چرا که سردی هوا بر طبع تاثیرات مخربی وارد میسازد لذا باید با خوردن گرمی جات کارکرد ارگانهای بدن را تنظیم نمود.

منبع:      رساله ذهبی  

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا