هلیم گندم

مواد لازم:

گندم کامل 300 گرم

گوشت سردست گوسفند 300 گرم

نمک دریا 1 قاشق چای خوری

کره محلی آب شده 2 قاشق سوپخوری

نوشته های مشابه

عسل و دارچين به مقدار لازم

پیاز یک عدد

طرز تهیه:

مرحله اول: گندم را پس از شستن به مدت 24 ساعت با آب ولرم در قابلمه ای نسبتا بزرگ با توجه به حجم گندم، خیس کنید.

مرحله دوم: آب گندم خیس خورده را عوض کنید و ظرف را روی شعله با حرارت زیاد قرار دهید. پس از جوش آمدن آب حرارت را کم کنید، مقداری کره داخل آن بریزید و اجازه دهید گندم تا جایی بپزد که له شود(هر از گاه هم بزنید تا گندم نچسبد.)

برای جلوگیری از سر رفتن گندم یک قاشق چوبی بلند داخل قابلمه قرار دهید.

مرحله سوم: گوشت را با دو پیمانه آب، یک عدد پیاز و مقداری دارچین بپزید و پس از پخت گوشت را ریش ریش کنید. آب گوشت باقیمانده را در ظرف گندم بریزید.

مرحله چهارم: پس از اینکه گندم به خوبی پخت دو ساعت قبل از کامل شدن زمان پخت هَلیم، گوشت را همراه نمک به گندم اضافه کنید و در قابلمه را با پارچه تمیزی بپوشانید و آن را دم بگذارید. در حین دم کشیدن هلیم را هر از گاه هم بزنید چرا که گوشت سریع ته نشین می شود و می سوزد.

هنگام سرو مقداری کره را ذوب کنید و روی هلیم بریزید و با عسل و دارچین هَلیم را طعم دار کنید. حتی می توانید هلیم با نمک سرو شود.

مقدار گندم هر قدر بیشتر باشد باید زمان پخت بیشتری در نظر بگیریم.

اگر پس از پخت گندم یعنی قبل از اضافه کردن گوشت اجازه دهید آب گندم تا حدی کشیده شود و به جای آن مقداری شیر اضافه کنید هلیمِ شیر خواهید داشت.

اگر هَلیم مخصوص کودک درست می کنید می توانید آن را پس از پخت از صافی رد کنید تا کاملا یکدست شود.

برای اینکه هلیمی شبیه به هلیمِ بازاری داشته باشید باید قبل از اضافه کردن گوشت، گندم پخته را میکس و صاف کنید.

حضرت امام علی صلوات الله علیه فرمود:بر شما باد هَلیم؛ چرا که تا چهل روز، نشاط عبادت می دهد. آن خود، جزئی از سفره آسمانی ای است که بر پیامبر خدا صلوات الله علیه و آله فرو فرستاده شد.

الکافی، ج 6، ص 319، ح 1، المحاسن، ج 2، ص 169، ح 1471 کلاهما عن صالح بن رزین عن الإمام الصادق صَلَواتُ اللّهِ عَلَیهِ ، بحار الأنوار، ج 66، ص 86، ح 3.

 

کدمطلب:98020850


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا