آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم! (خبر علمی مسرت بخش) + کلیپ توضیحات حکیم روازاده

 تصفیه آب با استفاده از کوزه سفالی

با توجه به اینکه با سند معتبر از جانب پروردگار تبارک و تعالی در قرآن کریم، فرمایشات ائمه معصومین علیهم السلام و نظر حکمای عالیقدر بهترین آب را برای نوشیدن آب باران عنوان کرده اند و از طرفی به دلیل وجود آلودگی های زیست محیطی و اینکه در اختیار داشتن این آب در هر زمان و هر مکان امکانپذیر نمی باشد. لذا دانشندان اسلامی به این فکر افتادند که چاره ای بیندیشند تا بتوانند در هر زمان و هر مکان به چنین آبی دسترسی داشته باشند.

حکما با تدبیر عالمانه به این مهم دست یافته و آنرا در سرزمین های پهناور اسلامی اشاعه دادند (بماند که با نفوذ استعمارگران این امر رفته رفته کمرنگ و چه بسا در برخی نقاط به فراموشی سپرده شد.)

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اگر با خاک رس عالی و درجه یک کوزه های گلی ساخته، بطوریکه وقتی آب را داخل آنها میریزند، بعد از گذشت سه روز هر آنچه در آب وجود دارد و مفید نمی باشد در داخل کوزه باقی می ماند و پس از آن، آبی که از بدنه کوزه به خارج تراوش شده است چیزی نیست جز آبی که خاصیت آب باران را دارد.

البته حتماً باید توجه شود کوزه گلی، رنگ و لعاب نخورده باشد، زیرا در صورت داشتن رنگ و لعاب عمل تراوش انجام نخواهد شد.

جالب توجه است که اخیراً در تحقیقات صورت گرفته توسط یکی از اعضای موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان که از آب لوله کشی شهری استفاده نموده، گرچه آب را به طور کامل از آلودگی پاک ننموده است (زیرا توصیه ما استفاده از آب چاه یا چشمه برای تهیه آب سالم مانند آب باران از طریق این روش می باشد)  اما با این وجود به وسیله همین روش یعنی استفاده از کوزه سفالی، 60 درصد نیترات موجود در آب شهر پس از تراوش از کوزه کاهش پیدا کرده بود.

توجه داشته باشید اگر برای طولانی مدت از این کوزه استفاده کنیم تراوشات آن به خارج کاهش یافته یا به اصطلاح کوزه جرم می گیرد. برای رفع این مشکل دو راه حل وجود دارد. اول اینکه کوزه نو تهیه کنیم و دوم اینکه شن را داخل کوزه ریخته و به مدت چند دقیقه آن را تکان می دهیم تا جرم ها برطرف گردند.

توضیحات تکمیلی:

در صورتیکه کوزه جدیدی تهیه کرده اید، آبی که در سه روز اول از آن تراوش شده است قابل استفاده نمی باشد ولی از روز چهارم به بعد، هر آنچه از آن تراوش می شود آبی سالم همانند آب باران می باشد، حتی اگر آب جدیدی به آب داخل کوزه اضافه نمایید.

حکیم دکتر روازاده

 

نوشته های مشابه

‫۱۰۶ دیدگاه ها

  1. با سلام و احترام
   بر روی کاهش میزان نیترات این آزمایش انجام شده است، شما می توانید در خصوص کلر نیز نمونه آب آلوده و تصفیه شده را آزمایش و مقایسه نمایید و به ماهم اطلاع دهید.
   احتمالاً باعث کاهش میزان کلر آب نیز خواهد شد.
   ضمناً اگر چندین بار این فرایند را تکرار کنید (آب تراوش شده را مجدداً داخل یک کوزه دیگر برزید تا تصفیه مجدد شود) میزان تصفیه بالاتر می رود و برای مناطقی که دسترسی به آب سالم ندارند با این روش می توانند آب شرب تهیه نمایند.
   گروه مدیریت سایت

 1. سلام
  خدا قوت دمتان گرم از این خبر مسرت بخش خدا خیرتان بدهد ای حکیم فرزانه که مشکل تصفیه ی اب را پیدا کردید واقعا ممنون شما هستیم
  با تشکر از زحمات اقای دکتر حکیم روازاده که واقعا حکیم هستند .

  1. سلام دوستان حتما بخوانید
   آقای حسین مومنی کارشناس ارشد فیزیک(در آن زمان) در اردوی جهادی دانشگاه یزد (منطقه قلعه گنج کرمان فروردین 88) مرا با دکتر روازاده عزیز آشنا کردند. علی رغم اینکه برخی دانشجویان نظرات ایشان را عجیب و نشدنی ارزیابی می کردند اینجانب از آن زمان براحتی تمامی دستورات دکتر را در زندگی خود بکار بسته و درستی آنها برایم ثابت شده است. بیایید بدون توجه به مخالفت و شاید تمسخر دیگران این منبع عظیم علم ایرانی را در بین دوستان تبلیغ کنیم شاید در بین آنها گوشهایی شنوا پیدا شد. نعمت این آشنایی را مدیون آقای مومنی هستم و اکنون نیز به شدت نیاز به تماس با ایشان دارم. درصورتی که ایشان ازین سایت دیدن می کنند یا دوستان شماره تلفن یا ایمیلشان را دارند خواهشمندم مرا مطلع سازند. دعاگوی شما و دست اندرکاران محترم سایت هستم. با تشکر فراوان
   efdoost@gmail.com

  1. با سلام و احترام
   بر روی کاهش میزان نیترات این آزمایش انجام شده است، شما می توانید در خصوص کلر نیز نمونه آب آلوده و تصفیه شده را آزمایش و مقایسه نمایید و به ماهم اطلاع دهید.
   احتمالاً باعث کاهش میزان کلر آب نیز خواهد شد.
   ضمناً اگر چندین بار این فرایند را تکرار کنید (آب تراوش شده را مجدداً داخل یک کوزه دیگر برزید تا تصفیه مجدد شود) میزان تصفیه بالاتر می رود و برای مناطقی که دسترسی به آب سالم ندارند با این روش می توانند آب شرب تهیه نمایند.
   گروه مدیریت سایت

 2. خدا خیرتون بده اقای دکتر ممنون ازخبر خوبتون ان شاالله با یاری خداوند متعال در احیای طب ایرانی اسلامی بیش از پیش موفق باشید.بنده مغازه سوپر مارکتی دارم و محصولات مورد تایید شما رو به مشتریهام معرفی میکنم و تا حدودی موفق شده ام اجرتون با امام زمان

  1. با سلام و احترام
   آب داخل کوزه به صورت قطره ای به بیرون از سطح کوزه و از منافذ آن خارج شده که به آن عمل تراوش می گویند و باید کم کم این آبها به داخل ظرف دیگری هدایت شوند و مورد استفاده قرار گیرند.
   گروه مدیریت سایت

 3. موفق باشید دکتر جان
  چند روزه منتظر شنیدن این پیام مسرت بخش بودم
  چند روزه دارم به همه پیامک میدم و میگم منتظر یک پیام علمی باشید
  خداروشکر
  فقط ببخشید الان ماباید ابی که از بیرونه کوزه نم میزنه بیرون – اونو باید بخوریم؟؟؟آب داخل کوزه چی؟؟؟
  پس چرا قدیمی ها تو روستاها اب داخل کوزه رو میخوردن که سرد و خنک هم میشد

  1. با سلام و احترام
   آیا هیچ گاه فکر کرده اید که چرا کوزه ای که 5 لیترآب جا می گیرد در شبانه روز بیش از نیمی از آن از بدنه آن خارج می شود؟
   بله علت این است که در چنین کوزه هایی آبی که از دیواره آن خارج می شود برای خوردن است به همین دلیل است که در یکی از آزمایشهای صورت گرفته آب آلوده شهری را داخل کوزه ریخته اندو آب خارج شده آن پس از آزمایش 60 درصد از نیترات خود را از دست داده است ودر پای درختان می کاشتند کوزه را که نم نم آب خارج شود و به صورت آبیاری آرام در مناطق کم آب استفاده می کردند.در غیر اینصورت از کوزه های لعابی استفاده می کردندکه آب از آن خارج نشود.
   در گذشته های دور از کوزه های غیر لعابی به همین روش که گفته شده است و از آب تراوش شده آن استفاده می شده است.
   گروه مدیریت سایت

  2. آبیاری آرام برام خیلی جالب بود . نکته جالبتر اینکه هر وقت وارد سایت دکتر روازاده میشم یه مطلب جدید و کاربردی یاد میگیرم . خواهش میکنم منو در رابطه با آبیاری آرام راهنمایی کامل و جامعی کنید تا بتونم با همین روش درخت کاری کنم . دعاتوگون خواهم بود .

   1. باسلام . به لطف خدا و سرنخی که شما بهم دادین ، چند روزی هست دارم تحقیق میکنم . نکات و اطلاعات مهمی بدست اومده و میخام ان شاله عملیش کنم تو منطقه ما خشکسالی باعث شده خیلی از باغ ها خشک بشن و یا باغدارها ، باغ رو رها کنن. این شیوه آبیاری که معروف هست به آبیاری کوزه ای و برای باغداری هم خیلی خوب و عالی هست ، متاسفانه حدوداً 50 سال است که منسوخ شده و خیلی خوبه که مجدداً کشاورزان و باغداران محترم با توجه به این کم آبی و خشکسالی که گریبان گیر کشاورزان شده بهش رو بیارن . الان هم چند تا استان های کشور دارن انجامش میدن مثه یزد و مهران(استان ایلام) که اطلاعی از نتیجه اون ندارم در ادامه حتماً تحقیق خواهم کرد . نکته بسیار مهم اینکه آبی که از کوزه ما تراوش میکنه آب بسیار زلال و تمیزی هست من که تفاوت اونو حس میکنم و برام بسیار جالب و لذت بخش هست . البه ما آبی رو که تو کوزه میریزم آب چشمه است . پیروز و سربلند باشید

 4. به به خیلی ممنون.
  یه چنین حدسی میزدم. چطور آب توی کوزه چند روز میمونه?.
  ولی الان ما آبی که یک شب بیرون مانده باشه را نمیخوریم و فاسد،میدونیم.

  1. با سلام و احترام
   منظور از آب شب مانده، آب مانده نیست که بگویند آبی که شب مونده بود را نمی توانید فردا بخورید. چرا که تمامی آبها شبها می مانند.
   منظور آن آبی است که فرد از ظرفش شب تا صبح می خورد و دربش باز است و چون میکروب های دهان او با آب داخل ظرف در تماس قرار گرفته، ممکن است باعث فساد آب باقی مانده شود. لذا احتیاط می کنند و می گویند باقیمانده آن آب را نخورید.
   گروه مدیریت سایت

 5. سلام
  با اینکه این خبر خوشایند بود ولی به نظر من کاربردی نیست متاسفانه.
  مگه چقدر میشه آب رو ریخت تو کوزه و استفاده کرد ؟
  در ضمن من توقع یه خبر خیلی خیلی مسرت بخش بودم ولی این خبر آنچنان هم مسرت بخش نبود که تبلیغ کردید.
  خبر مسرت بخش باید چیزی باشه که مردم بتونن ازش نفع ببرن و تو زندگی ازش استفاده کنن. چرا به معظل نمک و روغن نمی پردازید. خواهشا جناب دکتر کاری کنن مردم دارن میمیرن از این همه فساد تو مواد غذایی.
  تو رو خدا نمایش بدید حرف دلم بود هر جند نا خوشایند.
  یاحق

  1. با سلام و احترام
   چرا هنوز کاری را که تجربه نکرده اید نظر بر کاربردی نبودن آن می دهید.
   با توجه به اینکه آب مورد نیاز برای شرب یک خانواده نیز میزان زیادی نیست، با استفاده از همین روش و تعدادی کوزه می توانید آب مورد نیاز برای شرب خود را با کیفیت آب باران تهیه و بنوشید.
   گروه مدیریت سایت

 6. سلام . مطلب خوبی بود. من به این نتیجه رسیده بودم. چون تجربه استفاده از کوزه را دارم. سوالی که باقی مانده این است که تاثیر کوزه بر میکروبهای موجود در آب(نجوشیده) چیست؟ اگر آب را بجوشانیم دیگر نیاز به کوزه بابت تصفیه نیست. چون بسیاری از املاح گرفته میشود و همینطور میکروبها از بین می روند.

  1. با سلام و احترام
   این طریق ساخت آبی با کیفیت باران است و دانشمندان بر روی آن نظر داده اند؛ لطفاً اطلاعات خود را بالا ببرید!!
   آبی که جوشانده می شود برخی از فضولاتش در آن باقی می ماند …
   گروه مدیریت سایت

  2. ﺟﻮﺷﺎﻧﺪﻥ ﺁﺏ ﻣﻮاﺩ ﻣﻀﺮﻱ ﭼﻮﻥ ﻧﻴﺘﺮاﺕ و ﺁﺭﺳﻴﻨﻴﻚ و ﻓﻠﻮﺭاﻳﺪ و ﺁﻟﻮﺩﮔﻲ ﻫﺎﻱ اﻳﻦ ﭼﻨﻴﻨﻲ ﺭﻭ ﺭﻓﻊ ﻧﻤﻲ ﻛﻨﺪ و ﻧﻬﺎﻳﺘﺎ ﻣﻮﺟﺐ ﻟﺠﻦ ﺯﺩاﻳﻲ و ﺭﻓﻊ ﺁﻟﻮﺩﮔﻲ ﻫﺎي ﺳﻂﺤﻲ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.
   ﺿﻤﻨﺎ ﻛﻠﺮ ﻣﺎﺩﻩ اﻱ ﻓﺮاﺭ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﮔﺬﺭ ﺯﻣﺎﻥ اﺯ ﺁﺏ ﺩﻓﻊ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ

 7. با سلام
  ایا میشه آب درون کوزه که خنک شده است مصرف کرد؟ در واقع به جای استفاده از اب معمولی که درون یخچال سرد شده از این اب استفاده کرد؟(بدون توجه به عمل تصفیه آب در کوزه چون استفاده از تراوشات آب کوزه زمانبر است!)
  سوال دوم آبی که تراوش شده تا چندروز قابل نگهداری در یخچال است؟!
  با تشکر

 8. با سلام و سپاس
  یادم می‌آید یک دوره‌ای به خاطر حس خوبش کوزه‌ای خریده بودم و درون آن آب ریخته بودم و استفاده می‌کردم، از کوزه آب به بیرون تراوش میشد و من فکر میکردم چون جنس کوزه مرغوب نیست این اتفاق می‌افتد! از طرفی اون آب تراوش شده به رنگ مایل به زرد بود! آیا مشکل ازکوزه بوده که آب تراوش شده به رنگ زرد بود؟

  1. با سلام و احترام
   کوزه باید با خاک عالی رس تهیه شود.
   همانگونه که گفته شد باید در زمانی که کوزه نو است، آب تراوش شده آنرا سه الی چهار روز دور ریخت و بعد از آن از آب تراوش شده استفاده نماییم. اگر با گذشت سه چهار روز باز آب تراوش شده زرد رنگ باشد، مشکل از جنس خاک کوزه است.
   گروه مدیریت سایت

 9. با سلام از خبر خیلی جالبتون.
  فقط یه سوال می مونه آیا این کوزه ای که باید تهیه شود را میتوان از فروشگاه های مورد تایید دکتر تهیه کرد ؟

  1. باسلام و احترام
   بزودی کوزه مورد تایید در مس فروشی جنب عطاری حکیم عقیلی خراسانی (در مجاورت مطب) و در آینده نزدیک این محصول را می توانید از عطاریهای معتمد مجموعه نگاه احیای سلامت (مورد تایید آقای دکتر روازاده) تهیه نمایید.
   گروه مدیریت سایت

  1. باسلام و احترام
   بزودی کوزه مورد تایید در مس فروشی جنب عطاری حکیم عقیلی خراسانی (در مجاورت مطب) و در آینده نزدیک این محصول را می توانید از عطاریهای معتمد مجموعه نگاه احیای سلامت (مورد تایید آقای دکتر روازاده) تهیه نمایید.
   گروه مدیریت سایت

 10. بسم الله

  سلام

  این بود؟

  این رو که قبلا هم دکتر روازاده گفته بودند

  ما الان چهار ساله داریم از کوزه استفاده می کنیم

  اتفاقا تعجب کرده بودم که چرا اشاره ای در سایت به این مطلب نشد می خواستم بپرسم

 11. با سلام و خدا قوت
  به اون عزیزی که چهار ساله این مطلب رو میدونن واقعا تبریک می گم و از دکتر روازاده عزیز تقاضا میکنم سخنرانی های خودشو به روز منتشر کنن. متاسفانه وقتی با دفتر تماس گرفتیم که سخنرانی های جدید رو در اختیار ما بگذارند گفتن مطالب مهم در همون مجموعه سخنرانی های قبلی اومده.

 12. فرجامتان نیک. عاقببتان بخیر.من از استاد اکولوژی دانشگاهم که تحقیقات گسترده ای راجع به تاثیرات کودهای شیمیایی بر محصولات کشاورزی داشتند شنیدم که محصولات کشاورزی ایران دارای نیترات بالایی هستند.مثلا ایشان میگفتند دوازده سال است که هویج ایران را نخورده اند زیرا کشاورزان این محصول برای ازبین بردن علف های هرز مزرعه ی هویج از نفت استفاده می کنند و هویج حاصله تحت تاثیر نفت قرار گرفته و کاملا شیمیایی است. من به مزاح گفتم استاد اب که نخوریم نون که نخوریم پس هوا بخوریم استاد گفتند هوا هم که اوضاعش بدتر از اب و نان است . از استاد روازاده سئوال دارم تکلیف ما با محصولات کشاورزی چیست؟

 13. سلام میخاستم نظرتونودرباره دستگاه تصفیه آب 7فیلتره بپرسم…من حدود3سال خریدم ومرتب فیلتراشم عوض میکنم کیفیت آب واقعابهترشده جوری که آب معمولی رونمیتونیم بخوریم چون بوومزه داره

   1. سلام. دو پرسش دارم:
    1- ph چیست؟
    2- دکتر روازاده در پاسخ به یکی از پرسشگران گفته بود: “استفاده از تصفيه كن هاي خانگي مفید ولی حتماً باید آب را جوشاند و سپس مصرف کرد.” و در جای دیگر گفته بود: “رتصفیه کننده های خانگی قادر به جداسازی ترکیبات شیمیایی آب نیستند و کلر موجود در آب را بعید است بگیرند و چون نحوه کارکرد اینگونه دستگاه ها متنوع بوده و ما نمی شناسیم، نمی توانیم آنها را تایید قطعی بکنیم.” پس شما چگونه آنها را رد قطعی میکنید؟

    1. با سلام و احترام
     PH علامتي است در شيمي كه به كمك آن مي‌توان «قدرت» يك اسيد و يا قليايي را به شكل «عدد» نشان داد.
     بله تنوع تصفیه کننده های بازار زیاد است ولی در کل سفارش به استفاده از آنها را نمی کنیم.
     گروه مدیریت سایت

 14. سلام. تشكر از معلوماتي كه در اختيار ما ميذاريد. ميشه آبي كه از دستگاه تصفيه بدست مياد رو داخل كوزه بريزيم و از تراوش بدست اومده استفاده كنيم؟

 15. سلام.می خواستم نظرتونو راجع به آب هوشمند بپرسم که جدیداً دارند تبلیغ می کنند و ادعا میکنند که طب قرآنی استان خوزستان با اینها(شرکت تعاونی دانش بنیان ثریا بانو) همکاری می کند و قیمتش هم یک میلیون و پانصد هزار تومانه.آیا این دستگاه مورد تأیید هست و آب تولید شدۀ آن مثل دستگاههای تصفیه آب ضرری ندارد؟البته دستگاه آب هوشمند بعد از دستگاه تصفیه آب وصل میشه یعنی آب در مرحله اول توسط دستگاه تصفیه آب تصفیه و در مرحله دوم یه چیزهایی بهش اضافه میشه و میگند مثل آب باران در میاد

  1. با سلام و احترام
   خداوند مهربان بهترین آب را آب باران آفرید و به انسان هدیه داد لذا هرگونه دستکاری در آن مورد تایید نمی باشد و لزومی به غنی سازی ندارد.
   گروه مدیریت سایت

 16. سلام و عرض ادب و احترام خدمت مدیر محترم سایت
  تشکر دارم از جناب آقای دکتر که یکی از دغدغه های اساسی بنده و بسیاری از هم وطنان در رابطه با آب مصرفی خانواده را حل نمودند
  بنده دو کوزه تهیه کردم و طبق فرمایشتون عمل کردم
  در مرحله بعدی آنچه فکرم را مشغول کرد هدایت آب به ظرف دوم بود به نحوی که زیبایی و دیزاین آشپزخانه ام هم حفظ شود
  در همین راستا تصمیم گرفتم یک دبه پلاستیکی را ببرم و کوزه را داخل آن قرار دهم به نحوی که پایین کوزه به کف دبه بخورد و شیر کلمن پایین دبه وصل کنم و دبه را روی سطح بلند تری قرار دهم (که حالا در مرحله بعد می توان برای تزیین و زیبایی آن هم فکری کرد مثل پیچیدن پارچه ی گونی دور تا دور دبه و کوزه و…..)
  از شما تقاضا دارم اگر طرحی دارید اینجا به اشتراک بگذارید و یا حتی جناب دکتر کوزه را با محل هدایت آب با هم و آماده شده در فروشگاه محصولات خودشان عرضه کنند

 17. به نظرم مطالبتون رو مستند کنید به صورت پژوهش و مقاله خیلی بهتره… هرچند اصل نتیجه هست که می گید حاصل شده ولی علمی ارائه بدید شک و شبهه ای نمونه… اگه وقعا خوب باشه و جواب بده بعید می دونم کسی دیونه باشه بره اب ناسالم بخوره… اگه عملکردش خوب و قابل قبول باشه یعنی از دستگاه تصفیه اب بهتر کار کنه دیگه باید به عقل مردم شک کرد البته اثر تبلیغات رو نمی شه در نظر نگرفت…

  1. با سلام . در پاسخ به علی آقا بگم که مطلب علمی خیلی خوبه دیگه جای شک و شبهه نمیمونه منم موافقم . اما خواهش میکنم برید یه کوزه سفالی که قابل تراوش باشه بخرید و امتحان کنید خودتون میبینید آبی که تراوش شده چقد صاف و زلاله ، بعد که استفاده کردین و آب زلال نوش جان کردین دیگه دنبال مقاله و پژوهش نمیرین . التماس دعا

 18. سلام
  اول اینکه بهتر بود یک طرح یا تصویری در سایت قرار می دادید که نحوه جمع آوری آب تراوش شده را به خوبی نمایش دهد.
  دوم اینکه اگر هدف از این نوع تصفیه، کاهش املاح آب(از جمله تیترات) است که اگر آب مصرفی را دادیم آزمایشگاه و متوجه شدیم کلیه املاح آن(از جمله نیترات) در حد استاندارد مجاز است، نیازی به تصفیه به نظر نمی رسد.
  اگر هدف، عدم استفاده از آب شهری به دلیل وجود کلر است که رفع کلر باقی مانده آب با حدود 4 ساعت ماندگاری آب محقق می شود.
  اگر هدف، رفع آلودگی میکروبی است که این امر نیز با جوشاندن محقق می شود و آب لوله کشی هم که به دلیل کلرزنی عاری از میکرب می باشد.

 19. ما که به آب چشمه و قنات و چاه دسترسی نداریم و فقط همین آب شهری که از فاضلاب کارون هست رو با دستگاه تصفیه میکنیم . میخواستم ببینم اگه آب معدنی های بازار رو با روش کوزه تصفیه کنیم آب سالم و خوب محسوب میشه یا نه ؟

  1. با سلام و احترام
   هرچه آب داخل کوزه سالم تر باشد بهتر است.
   داخل آب معدنی های بازار بر اثر گرم شدن ظرف پلاستیکی آنها، مواد شیمیایی وجود دارد.
   گروه مدیریت سایت

 20. باسلام.من در منطقه چشمه علی شهرری زندگی میکنم.چشمه پر آب و فعالی اینجا هست که آب زلالی دارد که از دل کوه بیرون می آید.آیا از آب آن میتوانم استفاده کنم.موفق باشید انشالله

 21. با سلام
  ممنون از راهنمایی دکتر روازاده البته این فکر به ذهن خودم من هم خطور کرده بود ولی امتحان نکرده بودم ولی حالا با تایید دکتر عزیزمون آقای روازاده دو هفته ای است که با کوزه آب رو تصویه می کنیم و مورد استفاده قرار میدیم.
  البته 3 تا 4 روز اول غیر قابل استفاده است ولی بعد میشه آب تصویه شده رو خورد. با تشکر فراوان.

 22. با سلام و تشکر
  ممنون از راهنمایی شما دکتر عزیز که همیشه پیش گام در سلامت ما قدم بر می دارید.
  از فاطمه عزیز هم که ایده خود را بیان کرد بسیا ر متشکرم ، از شما عزیزان ودست اند در کاراهای این وب سایت نیز می خواهم که ایده های مناسب را برای استفاده سالم و “” راحت”” از این دستگاه تصفیه آب را بیان کنند و امیدوارم وسیله ای در فروشگاه به فروش برسد که علاوه بر دارا بودن این همه خاصیت، کارا ، پر استفاده، شکیل باشد تابتوان به راحتی در اختیار تمام هموطنان و دوستداران سلامت، “سلامت واقعی” قرار گیرد.

 23. سلام علیکم . ضمن عرض ادب و شادباش به مناسبت میلاد امام هادی(علیه السلام) به عرض میرسانم :
  یه آزمایش برا بدست آوردن سختی آب تراوش شده از کوزه گرفتم که میزان سختی اون از 300 ppm (قبل از تراوش)به 190 ppm (بعد از تراوش) کاهش داشت . حیفم اومد به اطلاع نرسونم . دوست دارم همه استفاده ببرن . ان شاءالله که مفید واقع بشه . البته اینم بگم آب مورد آزمایش ما آب چشمه بود . موفق باشد

   1. باسلام . بنده حقیر در پالایشگاه گاز فراشبند ( استان فارس ) کارمیکنم . شرکت ما یه آزمایشگاه داره که کار اون تعیین میزان شوری و درصد نمک تولیدی از چاه ها ی گازی و نفتی است .
    با توجه به ارتباطی که بین ادارات هست همکاران این آزمایش رو دوستانه برا من انجام دادن ( هم قبل از تراوش و هم بعد از تراوش ) که مشخص شد میزان سختی اون به 190 ppm کاهش داشت . البته از ظاهر آب تراوش شده نیز مشخص بود که آب زلال شده و تغییراتی در اون بوجود اومده . فقط خواستم مطمئن بشم که با آزمایش به یقین رسیدم … متاسفانه مستنداتی ندارم که تقدیم کنم. موفق باشد

  1. با سلام و احترام
   دلایل تاکید بر جوشاندن آب:
   اولاً حدیث امام رضا ع می باشد که فرموده اند آب را بجوشانید تا از سنگین به سبک تبدل بشود. آب سبک هضم و جذبش برای بدن راحت تر هست و شادابی به فرد می دهد، ثانیاً خود شما اگر در خانواده تان در هنگام پخت بخواهید آب خورش را اضافه کنید، حتماً آب جوشیده می ریزید و ثالثاً با توجه به اینکه مردم معمولاً آب را در مواقعی مصرف می کنند که چیزی هم با آن می خورند یا در معده هنوز غذای هضم نشده دارند که ضرورت دارد در این حالت حتماً آب جوشیده (پخته) مصرف شود. ولی اگر شما آب چشمه بدون میکروب در دسترس تان بود می توانید آنرا میل کنید البته نه در زمانی که همراه غذا بخواهید بخورید و یا در معده شما غذای هضم نشده هست.
   ضمناً جوشیدن آب كلر و مواد شيميايي آنرا از بین نمی برد و فرقی ندارد قبل یا بعد از فرایند تصفیه بوسیله کوزه، آب را بجوشانیم.
   گروه مدیریت سایت

 24. بهترین روش برای سنجش آب تراوش شده از کوزه – اندازی گیری میزان سختی آب یا TDS می باشد . سپس PH اب باید سنجش شود و بعد الکترولیز صورت گیرد تا خلوص اب اندازه گیری شود . همینطوری که نمیشه دکتر جان — بدون علم نمیشه عزیزمن یه چیزی را اختراع کرد —

  به نظر من بهترین روش تصفیه آب استفاده از فیلتر RO یا همان اسمز معکوس هست .

  در سیستم های تصفیه اب — کوزه — دقیقا مثل فیلتر مرحله سوم به اصلاح فیلتر سرامیکی گفته میشود عمل می کند . و به هیچ وجه نمی تواند نیترات و ویروس هایی که در آب وجود دارد را فیلتر کند .

  اگر روستا زندگی میکنید و دسترسی به اب شهری را ندارید اب را حتما بجوشانید که که TDS اب تا 50 درصد کاهش می یابد و سپس از قرص کلر استفاده کنید . این قرص را می توانید از بیرون تهیه کنید .

  با تشکر

  1. با سلام و احترام
   با توجه به اینکه ما تجارب چند هزار ساله و علم جدید را با هم ادغام و توجیه خوبی برای باران سازی با کوزه توسط نیاکان خود را یافته ایم (همه آزمایشها موجود می باشد)، انتظار نداشتیم که به همین سادگی با کسانی که این همه زحمت کشیده اند در حد فردی بی اطلاع و کم سواد برخورد نمایید.
   ما چون از زحمات آقای دکتر روازاده و مجموعه ایشان با اطلاع هستیم لذا صلاح ندانستیم این نظر را به ایشان بگوییم و شما را زیر سوال ببریم.
   ای کاش شما یکبار هم که می شد فقط نیترات آب تهران را قبل از کوزه و بعد از تراوش از کوزه اول آزمایش می کردید تا خود را این همه زحمت به درج این مطالب نمی دادید.
   گروه مدیریت سایت

 25. خواهشا اگر ممکن است اطلاعاتی در مورد آزمایش و نتیجه و نحوه آزمایشات را به اشتراک بگذارید. چون با اطلاعاتی که بنده دارم به صحت آزمایشات اطمینان ندارم.

 26. لطفا در صورت امکان مستندات خود در این باره را نشر کنید.
  با دانش بنده کوزه میتواند فرایند اسمز معکوس را به خوبی انجام دهد که این موضوع شامل نمک زدایی و حتی کاهش سختی آب میشود. ولی نیترات زدایی و کلر زدایی در این روش منتفی است. لطفا درصورت امکان از صحت آزمایشات اطمینان حاصل کنید و ما راهم با مستندات بیشتر مطلع بفرمائید.
  با تشکر فراوان

  1. با سلام و احترام
   هماهنگونه که در متن اشاره شده ، 60 درصد نیترات موجود در آب شهر پس از تراوش از کوزه کاهش پیدا کرده است (همه آزمایشها موجود است).
   گروه مدیریت سایت

 27. با سلام
  کوزه ای تهیه نموده آب شهری را به داخل آن ریخته ولی عمل تراوش به کندی صورت می گیرد
  آب به مقدار کمی از کوزه خارج میشود، علت چیست؟ آیا این مورد طبیعی است و به همین صورت میباشد؟
  سرعت خارج شدن آب از کوزه چقدر باید باشد؟
  با تشکر

  1. با سلام و احترام
   در صورتیکه کوزه دائم مملو از آب نگهداری شود، در 24 ساعت به اندازه کل کوزه تراوش دارد.
   البته کوزه باید مورد تایید باشد.
   کوزه های مورد تایید را می توانید از عطاریهای معتمد احیای سلامت تهیه نمایید.
   گروه مدیریت سایت

 28. سلام باتوجه به اینکه کوزه از ابتدا برای جابجایی ونوشیدن آب استفاده می شده نه برای تصفیه آب بنابراین پیشنهاد می کنم جهت استفاده بهتر طرح های ابداعی وجدیدی رابه کوزه گر ها سفارش بدهید . باتشکر

 29. سلام.
  اب گذاشتم تو کوزه ازش تراوش میکنه ، ولی الان دیدم که هم خود لیوان خیلی کم خاک خشک شده روش و هم آبی که جمع شده مقدار کمی ظاهرا از خاک کوزه توشه …البته خیلی کمه …این اشکال داره یا نه .? میشه خوردش?
  تشکر

  1. با سلام و احترام
   در صورتیکه کوزه جدیدی تهیه کرده اید، آبی که در سه روز اول از آن تراوش شده است قابل استفاده نمی باشد ولی از روز چهارم به بعد، هر آنچه از آن تراوش می شود آبی سالم همانند آب باران می باشد، حتی اگر آب جدیدی به آب داخل کوزه اضافه نمایید.
   گروه مدیریت سایت

 30. باسلام آبی که بدین روش تهیه می گردد آیا سایر املاح مضر مثلا کلر جیوه و… را هم خنثی می کند ؟ آیا تحقیقی در این زمینه صورت گرفته است ؟ با تشکر

  1. با سلام و احترام
   در آزمایش انجام شده فقط نیترات تست شده، شما هم اگر آزمایش نمایید، می توانیم نتایج را در اختیار همگان قرار دهیم.
   گروه مدیریت سایت

 31. با سلام
  ما حدود یک سال است که از این روش برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می کنیم و راضی هستیم. این کار علاوه بر تصفیه٬ آب را هم تا حدی که برای بدن ضرر ندارد خنک می کند. این کار ما با استقبال اقوام و دوستان مواجه شده و آنان نیز از همین روش استفاده می کنند.

 32. برای دوستانی که خیلی شکاک هستند

  و هی دنبال اسم علم و علمی بودن هست

  مطالب زیر بسیار مفید خواهد بود.

  مقاله علمي1

  کاربرد سفالهاي سنتي به عنوان صافي در تصفيه آب اجتماعات کوچک

  http://sjsph.tums.ac.ir/browse.php?a_id=227&sid=1&slc_lang=fa

  مقاله علمي 2

  تصفيه آب در اجتماعات كوچك مبتني بر مصالح بومي

  http://congress.tbzmed.ac.ir/be/Abstract/13565

  گودبرداري رازِ «ارگ بروجرد» را فاش کرد/ کشف سيستم آب‌رساني تاريخي

  http://www.mehrnews.com/news/2902110/%DA%AF%D9%88%D8%AF%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%AC%D8%B1%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D8%A7%D8%B4-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%A2%D8%A8-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C

  قديمي ترين تصفيه خانه آب جهان در چغازنبيل

  http://www.fam-co.com/product-a/m1.html

  فن آوري ابتدايي فيلترهاي سفالي براي تصفيه آب
  باعث نجات جان انسان ها و بهبود وضعيت بهداشت
  مردم غنا و کامبوج شده است.

  هر فيلتر از يک کوزه منفذدار از جنس سفال تشکيل شده که گنجايش هشت ليتر آب را دارد. اين کوزه خود در يک محفظه پلاستيکي بزرگ تر که شير آبي نيز دارد قرار مي گيرد. اين فيلترها باکتري ها، موجودات ميکروسکوپي و مواد شيميايي سمي موجود در آب به دست آمده از نهرها، برکه ها و چاه ها را تصفيه مي کند. فيلترها به همراه يک برس تميز کننده و دستور العمل نصب ارائه مي شوند. اين شرکت با درآمد حاصل از فروش آن، در سال 2010 توانست کارگاه فيلتر سازي خود را در شهر تمال، که 250.000 نفر جمعيت دارد، احداث کند و از زمان شروع فعاليت خود، براي 20 نفر فرصت شغلي ايجاد کرده و فيلترهاي توليديش نيز مورد استفاده 100.000 نفر از مردم منطقه قرار گرفته است.

  http://iipdigital.usembassy.gov/st/persian/article/2011/03/20110317171221×0.855064.html

  “میتی‌کول”؛ یخچال سفالی بی نیاز از برق!

  یک کارآفرین هندی یخچالی را اختراع کرده است که به طور کامل
  از سفال درست شده و می تواند مواد غذایی را بدون استفاده از برق خنک نگه دارد.
  “مانسوخبهای پراجاپاتی”، سفالگر گجراتی، یخچال “میتی‌کول” را برای مردمی
  که در مناطق روستایی دسترسی به برق و یا یخچال های رایج ندارند، معرفی کرده است.

  http://www.asriran.com/fa/news/352969/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%D9%84-%DB%8C%D8%AE%DA%86%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%82

  اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب شهر ساوه با لوله سفالی وبتنی

  http://www.zharfkarejam.com/project/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D8%A8%D9%83%D9%87-%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D9%8A-%D9%81%D8%A7%D8%B6%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%88%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84%D9%8A-%D9%88%D8%A8%D8%AA%D9%86%D9%8A

  روش درست کردن آب تصفیه عالی

  ١- آب سالم را بجوشانيد،(آب لوله كشي اصلا خوردني نيست)
  ٢- و در كوزه گلي كه با رس خوب درست شده بريزيد،
  ٣- كوزه را در ظرف مسي بزاريد،

  تا ٣ روز بعد اب خارج شده از كوزه كه در ظرف مسي ريخته شده
  اب باران است، ميل كنيد.

  چگونه دستگاه تصفیه آب ساده و ارزان بسازیم

  روش های گوناگونی برای ساخت دستگاه تصفیه آب ساده وجود دارد .یکی از ساده ترین روشها ‚ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با استفاده ازفیلتر سرامیکی است .در بسیاری از کشورهای فقیر و آفریقایی به دلیل نبود آب آشامیدنی مناسب و کمبود امکانات از فیلتر های سرامیکی برای تامین آب شرب استفاده می کنند که تاکنون توانسته به خوبی این مشکل را مرتفع سازد و گام موثری جهت تامین آب فراهم کرده است .

  شما نیز می توانید به راحتی این کار را در منزل با استفاده از یک سطل‚ و یک گلدان سرامیکی که ته آن سوراخ نباشد انجام دهید .البته باید خاطر نشان کرد که گلدان حتماً سرامیکی ( گلی و سفالی نباشد ) و از کیفیت خوبی برخوردار باشد .گلدان را در روی لبه سطل قرار دهید و داخل آن را پر از آب کنید .می بینید که پس از گذشت چند دقیقه‚ آب قطره قطره از جداره بیرونی گلدان سرامیکی به داخل سطل می ریزد. این آب به دلیل عبور از سرامیک که منافذ آن بین 0/3 تا 0/1 میکرون است سختی کمتری نسبت به آب اولیه دارد ولی در نظر داشته باشید که حذف مقدار املاح ‚ سختی و حتی میکروب های داخل آب بستگی به کیفیت سرامیکی که استفاده می کنید دارد. فیلتر سرامیکی که ساخت کارخانجات معتبر باشد حتی می تواند تا حدود زیادی میکروب های داخل آب را بگیرد.
  این فیلتر ها در سایز ها وشکلهای مختلفی ساخته می شود که در دستگاه های تصفیه آب خانگی
  نیز می توان از آنها استفاده کرد چون عمر طولانی تری نسبت به فیلتر های PP دارند.

 33. با سلام خدمت جناب آقای دکتر روازاده زحمت کش و مبارز…
  خواستم ببینم ایرانیان قدیم آب درون کوزه رو مصرف می کردن یا آب تراوش شده از رو؟ چون از یک طرف میگیم که کوزه آب رو خنک میکنه دمای بسیار مطلوبی برای نوشیدن به آب میده و از طرف دیگه تو سایت خوندم که آب تراوش شده از کوزه تصفیه شده هست و شبیه آب بارونه… با این توضیحات یعنی هم آب درون کوزه و هم بیرون کوزه قابل خوردنه؟ سپاسگزارم از زحمات و مطالب مفیدتون

  1. با سلام و احترام
   در قدیم آب سالم چشمه را درون کوزه می ریختند و آب خنک شده داخل آنرا میل می کردند.
   این روش برای تصفیه آب شهری و یا تبدیل کردن آب چشمه به آبی با خاصیت آب باران استفاده می گردد.
   گروه مدیریت سایت

 34. سلام. اونطور که بنده پرسیدم در گذشته در روستامون . اب رو از چشمه میگرفتن و ته کوزه رو سوراخ میکردن و داخل کوزه شن میریختن و آب چشه رو از این صافی عبور میدادن .. میخواستم بگم که شماهایی که دسترسی به ازمایشگاه دارید این روش رو هم ازمایش کنید و نتیجه رو به ما هم بگید … ممنون

 35. با سلام
  من این روش رو امتحان کردم اما متاسفانه خیلی زمان بر هست به کندی آب تراوش می کنه و کفاف مصرف آب روزانه رو نمی ده تو این آشپزخونه های کوچک امروزی چطور می سه کوزه ی بزرگی رو جای داد تازه زیرش هم حتما باید یک ظرفی باشه که آب جمع آوری بشه.

 36. با سلام چرا روش پرفسور روسی را به این بنده خدا ها نمی گویید:آب را یخ کنند یخ تشکیل شده را فقط قسمت های شفافش قابل مصرف است

 37. با تشکر از مطالب ارائه شده از طرف مسولین سایت و همچنین مطالب و سوال و جوابهایی بسیار مفید کاربران محترم بنده نیز مدتی هست که از آب تراوش شده کوزه استفاده میکنم و با توجه به این مطلب که در طب اسلامی استفاده مستقیم از آب کمتر توصیه شده و بیشتر تاکید بر تامین آب بدن از طریق شربت ها و دم کردنی ها و غذاهای آب دار به علت طبع سرد آب گردیده آب تراوش شده به حد کافی کفاف مصرف روزانه خانواده رو تامین میکنه دوستان نگران مقدار کم آب نباشند با دو عدد کوزه متوسط میشود به حد کافی آب برای مصرف روزانه تامین کرد. با تشکر از همه و آروزی زندگی سالم و عاری از هر بیماری

 38. سلام
  من سه تا ظرف سفالی تهیه کردم و اونها رو از آب پرکردم که بعد از ۳-۴ روز به روش گفته شده ازشون برای تصفیه آب استفاده کنم،اما در طی این دو روز آب زیادی ازشون تراوش نمیشه.فقط دیواره آنها مرطوب میشه و زیر ظروف کمی خیس.
  آیا راهکاری برای افزایش سرعت تراوش آب وجود داره؟یا ظروف کیفیت لازم رو ندارند؟
  در کل،ظروف سفالی باید چه ویژگی ای داشته باشند تا مورد تایید باشند و چطور میشه ظروف باکیفیت رو تشخیص داد؟

 39. با سلام
  میخواستم بپرسم برای پخت و پز مثلا پخت برنج یا خورش یا آبپز کردن مرغ هم باید از این طریق عمل کرد؟ یا فقط برای نوشیدن مستقیم آب است؟
  و اینکه اگر کوزه از خاک رس عالی نباشد ضرر دارد یا فقط تراوش را کند میکند؟؟ چون ما از سفال فروشها میخریم و خبر از خاک مورداستفاده ی آنها نداریم

  1. سلام علیکم
   مرغ جهت خوردن مورد تایید نمی باشد
   در خصوص اطلاعات بیشتر می توانید به سایت و کانال حکیم دکتر روازاده مراجعه نمایید
   با تشکر گروه مدیریت سایت

 40. با سلام، من طبق دستور کوزه تهیه کردم و سه روز آب داخل ان ریختم، بعد از سه روز آبی که تراوش مشود همچون روزهای نخست رنگ شفافی دارد اما مزه خاصی میدهد که حتی با جوشاندن هم برطرف نشد مشکل از کجاست؟ آیا این آب قابل استفاده است؟

  1. سلام علیکم

   جهت عضویت در گروه های مجازی خانواده بزرگ نگاه احیای سلامت (مورد تایید حکیم دکتر روازاده) جهت پرسش و پاسخ طبی و دستیابی به پاسخ سوالات خود شماره زیر را در تلفن همراه ذخیره و یک پیغام در سروش و یا تلگرام به آن ارسال نمایید
   09907600160
   گروه مدیریت سایت

  1. سلام علیکم
   بستگی به آب دارد. اگر آب سالم نباشد تقطیر آن هم اشکال دارد.
   ضمنا جهت عضویت در گروه های مجازی خانواده بزرگ نگاه احیای سلامت (مورد تایید حکیم دکتر روازاده) جهت پرسش و پاسخ طبی و دستیابی به پاسخ سوالات خود شماره زیر را در تلفن همراه ذخیره و یک پیغام در سروش و یا تلگرام به آن ارسال نمایید
   09907600160
   گروه مدیریت سایت

 41. سلام بزرگوار
  بنده یک کوزه از شهررضا خریدم بدون لعاب
  دوساعت طول می کشه تا یک لیوان آب ازش دربیاد بعد چطور می فرمایید از سه کوزه رد بشه؟
  دوم اینکه روی فرش می گذاریم پرز می رود داخلش…میخواهیم برش داریم، مچمان درد میگیرد
  خواستیم روی کلمن بگذاریمش نشد…خواستیم داخل کلمن بذاریم نشد!!

  دلسوزانه میگم
  اگر آقای دکتر روازاده خودش نشون می داد تو خونه چطوری آب می خورند
  کلیپ باورپذیرتر بود…وگرنه سخنرانی رو که همه بلد هستیم

  مسخره خانواده شدیم و نکوهش می کنند که جو گرفته شما

  امیدوارم این نظر و کامنت را بدون سفسطه و حاشیه پاسخ درستی بدهید

  1. باسمه تعالی
   باسلام و احترام
   اول اینکه این روش به روش سه کوزه مرسوم و معروف است که سه عدد کوزه روی یکدیگر قرار می گیرند.
   درست است که آب خیلی آرام وکم کم از کوزه ها عبور میکند ولی شما آب به دست آمده را جمع آوری کنید و در جمع آوری اولیه عجله نکنید وکمی صبور باشید.
   می توانید از آب باران، چشمه، چاه و یا قنات نیز استفاده کنید و اگر در دسترس شما نبود از روش سه کوزه استفاده کنید.
   مورد دیگر نحوه جای گذاری کوزه در منزل شماست که می توانید خلاقیت به کار ببرید و در کنار آشپزخانه خود جایی را به وسیله طناب و یا لوازمات فلزی دیگر مانند طبقات قابلمه هایی که در بازار موجود است استفاده کنید که جنبه تزیئنی نیز برای محیط آشپزخانه شما دارد.
   باتشکر
   گروه مدیریت سایت

 42. سلام وقت بخیر،
  دکتر فرموده بودن دارن که اگه این آب ۳ بار از کوزه های مختلف رد بشه برای درمان بیماری ها عالیه و اینکه گفتن دادن سفالگر ها طراحی کنن یه همچین کوزه ای ک ۳ تا داخل همدیگه باشه، گفتم ببینم طراحیش تموم نشده ک ما بتونیم بخریم اشتفادش کنیم؟

 43. سلام بنده میخواهم وسیله درست کنم که در نبودم در خانه کار ابیاری گلدانها را انجام دهد به صورتی که سفال را به شکل مداد برش داده و درون بطری اب قرار دهم وقسمت دیگر سفال مدادی را درون خاگ گلدان قرار دهم
  میخواهم بدانم با این روش ایا سفال به مرور زمان اب را از خود انتقال میدهد تا اب گلدان تعمین شود ؟
  با سپاس

  1. با سلام و احترام
   بله اب از سفال عبور داده میشود
   در ضمن هر چند وقت یکبار باید سفال ها تمیز شوند
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا