آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی:خفقان (Palpitation) اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی:خفقان (Palpitation)
آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی:خفقان (Palpitation)

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی:خفقان (Palpitation)

تپش دل. طپیدن دل. حرکت اختلاجی که عارض قلب شود به سبب چیزی که باعث آزار آن شده است. چون لرزه ای که در نوبه عارض تمام تن شده باشد. قرشی گویند مقصود ما در مورد از لفظ اختلاج مفهوم آن نیست و اختلاج، حرکتی است که عارض می شود قلب را بسبب چیزی از باد که در قلب جای می گیرد و تا مخرجی نیابد بیرون نرود، بلکه زیاد گردد به قلب حرکت ارتعادیه، مانند حرکتی که عارض می گردد اعضاء را هنگام عارضۀ نافض و هم چنان که این حرکت حادث می شود به سیلان ماده ردیئۀ عفنه بر اعضاء و برای دفع آن بلرزد. همچنان است حرکت خفتان که عارض می شود برای رسیدن چیزی آزار رساننده بر قلب، پس به لرزه درآید برای دفع موذی لرزشی از پی هم (از کشاف…). حرکت اختلاجی است که عارض قلب گردد جهت دفع مؤذی که بدان ایذاء رساند از مواد ردیۀ عفنۀ فاسده و یا رسیدن بخارات آن ها بدل و مواد از حرکت اختلاجی حرکت عضلانی که حادث از احتباس ریح می گردد، و همچنان که اعضاء حرکت می کند نزد ریختن مادۀ ریدۀ عفنیه به سوی آنها، همچنین قلب حرکت می کند نزد رسیدن مؤذی بسوی آن حرکت ارتعادی پی در پی و خفقان چون مفرط گردد غشی آورد و چون باز افراط نماید موجب موت گردد.

منبع: مخزن الادویه

خفقان

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *