آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: خناق اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: خناق
آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: خناق

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: خناق

خناق (Diphtheria- asphyxia): حالتی است که در نتیجه انسداد حاد حنجره بعلت آلرژی، جسم خارجی، عفونت یا تومور ایجاد شده می شود، اغلب در اطفال یا نوزادان دیده می شود و با سرفه های عوعو مانند خشونت صدا و خور خور مشخص می شود. بیماری عدم نفوذ نَفَس به شش و به فارسی خناک و بادزهره و زهرباد گویند و به اصطلاح طب بیماریی که عارض می شود به واسطۀ بروز غشاء کاذب در حلقوم و نوعاً این مرض از امراض خطرناک است که بخصوص در اطفال کوچک عارض می گردد و گاه در مدت ۱۲ ساعت طفل را هلاک می کند و از علامات آن کسالت و تب و گرفتگی آواز و سرفه و ایذای در نفس است. و هر گاه طفل پس از عروض لرز و تب و درد سر اظهار عسرت و یا دردی در حلق کند باید دهان آن را باز کرده و حلق و لوزه وی را مشاهده کنند و اگر ورم و حمرتی در آن مشاهده گردد فوراً رجوع به طبیب نمایند (ذخیره…). نفوذ نکردن نَفَس و آب و غذا به ریه و دل و مری به سبب ورم لوزتین و عضلات بیرونی حلقوم و حنجره و مری خواه صفراوی باشد و خواه دموی. (مخزن الادویه).

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *