آشنایی با مواد غذایی مفید برای سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی

مصرف «نان و عسل» به افزایش قوای سالمندان کمک می کند.

یک متخصص طب اسلامی ایرانی گفت: نان خوب و عسل در سنین پیری بسیار مفید است زیرا معده را از رطوبت ها ومواد زاد پاکسازی و برای هضم غذا آماده می کند. خوردن شیر جوشیده با عسل یا نبات و کمی زنجبیل برای افراد مسن مناسب است و به تقویت بدن آنها کمک می کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ غلامرضا کردافشاری درباره تدابیر دوران میانسالی و پیری اظهار کرد: در دوران میانسالی و نیز دوران پیری، افراد بیشتر دچار یبوست می شوند که علل اولیه آن می تواند مصرف مایعات ناکافی، کمبود تحرک فیزیکی و رژیم ناصحیح غذایی باشد.

وی افزود: یبوست به دنبال مصرف داروها نیز به وجود می آید بنابراین نرم نگه داشتن شکم در این سنین و جلوگیری از بروز یبوست با مصرف غذاهای ملین از جمله مهمترین تدابیر است.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: سالمندان به علل مختلفی از جمله دارودرمانی، افسردگی، کاهش حس چشایی و بویایی، سلامت نامناسب دهان و دندان، بیماری های مزمن و سایر مشکلات فیزیکی دچار اشکال در خوردن هستند و علل اجتماعی مانند درآمد ناکافی، حمل و نقل نامناسب، تنها زندگی کردن و محدودیت در خرید و تهیه غذا نیز به این مسئله دامن می زند.

کردافشاری متذکر شد: سالمندان باید به مصرف غذاهای غنی از پروتئین با دانستیه  انرژی بالا تشویق شوند؛ اضافه کردن آبگوشت و خامه نیز می تواند انرژی غذاها را بالا ببرد و آنها را برای جویدن آسان تر و نرم تر کمک کند، افراد پیر باید وعده های غذایی خود را تقسیم کرده و از غذاهایی که مقدار کم و کیفیت غذایی بالایی دارند مثل زرده تخم مرغ، آبگوشت، شیر و مانند آن استفاده کنند.

وی یادآور شد: یک الگوی خوراک سالم در سالمندی بر غذاها و نوشیدنی های غنی از مواد مغذی شامل شیر، گوشت، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، نخود و مغز دانه ها، سبزیجات، میوه جات و غلات کامل تأکید دارد که مواد ضروری و لازم از قبیل کلسیم، پتاسیم، فولات، روی و … را تأمین کند.

این متخصص طب سنتی خاطر نشان کرد: استفاده از نان خوب پخته شده و عسل در سنین پیری بسیار مفید است زیرا افراد مسن مناسب است؛ بهترین سبزیجات در این سن چغندر، کرفس، کاهو و تره است که با روغن زیتون پخته شده باشد اما بهتر است که آب چغندر مصرف شده و گوشت آن مصرف نشود زیرا باعث ایجاد اخلاط غلیظ و سوداوی می شود.

خوردن کاهو با دارچین راهی برای رفع بی خوابی افراد پیر

کردافشاری گفت: استفاده از کاهو به اضافه مقداری ادویه جات خوشبو و گرم مثل دارچین که از سردی کاهو بکاهند، برای برطرف کردن بی خوابی در پیران مؤثر است؛ استفاده از انجیر در این سن برای جلوگیری از یبوست بسیار توصیه شده است که می توان آن را با آب و عسل، خیس و مصرف کرد.

 منبع: دو ماهنامه عسل درمانی- شماره 18- فروردین و اردیبهشت 1396 

 

 

آشنایی با مواد غذایی مفید برای سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا