آمار سزارین در ایران بسیار بالاست

وزیر بهداشت در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران:

آمار سزارین در ایران بسیار بالاست

تلاش برای کاهش سالانه ۵ درصد از تعداد سزارین‌ها در کشور و توجه به سلامت آشامیدن و خوردن را از برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران مورخ 1394/2/4 به مناسبت هفته بهداشت، اظهار داشت: هفته سلامت چهارمین روز خود را پشت‌سر می‌گذراند.

وی ادامه داد: از نعمات بزرگ خداوند به انسان سلامتی است که مثل تاجی روی سر همه قرار دارد و تا هنگام بیماری ارزش آن را کمتر می‌دانیم.

هاشمی افزود: همه باور داریم انسان سالم محور توسعه است و اگر انسان بیمار بود نه امنیت دارد و نه پیشرفت و باید تلاش کنیم بیمار نشویم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در فرمایشات بزرگان دین النظافت من‌الایمان آمده است که نظافت همان بهداشت است و امام (ره) و مقام معظم رهبری و مراجع بارها بر امر بهداشت و پیشگیری تأکید داشته‌اند و در برنامه‌های مختلف پنج ساله به بهداشت توجه شده است اما در جامعه به بهداشت کمتر توجه می‌شود.

وی یادآور شد: بیماری‌ها عمدتاً بر بیماری‌های غیرواگیر است و سلامتی مردم عموماً در دست سایر دستگاه‌ها و خودشان است.

وزیر بهداشت گفت: کشاورزی و صنعت بر سلامت مردم اثرگذار است و در دهه‌های گذشته کمتر شاهدیم که طرح‌هایی که به اجرا در می‌آید پیوست سلامت داشته باشد و سیاست‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد تأکید شده است طرح‌های بزرگ ملی پیوست سلامت داشته باشد.

هاشمی با اشاره به زایمان طبیعی افزود: 350 هزار نفر بدون هزینه زایمان طبیعی داشتند و متأسفانه آمار سزارین در ایران بسیار بالاست و هدف‌گیری ما این است که سالانه 5 درصد از این آمار کم کنیم. زایمان طبیعی باعث افزایش طول عمر مادر و سلامت نوزاد می‌شود. امروزه آمار سزارین در آمریکا و اروپا، یک سوم ایران است.

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

 1. سلام. مطمئنا زایمان طبیعی بهترین است و در آن شکی نیست.
  اما مساله اینطور شد که در یک سری مواقع زنان رفتند زایمان طبیعی کردند و ناقص برگشتند. مادرانی که به جای فرزند داری مدام از انواع و اقسام بیماریها ناله میکردند و دخترانشان هم چنین چیزهایی را دیدند.

  راستی آیا زایمان طبیعی که در ایران انجام میشود. ایرانی و اسلامی است؟؟ یا آن هم مثل موارد دیگر تحریف شده و غربی است؟ اگر میدانید اطلاع رسانی کنید.

 2. مساله دیگری که وجود دارد ضعف شدید بدنی دختران ماست.
  مخصوصا شهرنشین ها . و در این سالها با جنگ بیوتروریسم زنان. و حتی مردان ما از لحاظ باروری ضعیف شدند.

  به شخصه در شغل خود شاهد افزایش باروری از طریق مصنوعی و یا دارودرمانی هستم. یعنی خیلی از زنان ما طبیعی بارور نمیشوند که بتوانند طبیعی زایمان کنند.

  دیگر خودتان از سقط های مکرر ، و استراحتهای مطلق و…. که زیاد شده خبر دارید.
  زایمانهای در آب ، بدون درد و… نظر شما را در این رابطه نمیدانم.
  روشهای خوبی هستن و میتوان با کمک اینها زنان را به سمت طبیعی کشاند. البته بیاییم. کمی بیشتر درک کنیم . زنان ما با این وضعیت تغذیه و سبک زندگی قدرت گذشته را ندارند و بنابراین زایمان طبیعی برایشان سخت است.
  و نیاز به کمک دارند.
  مسئولان محترم به جای محکوم کردن زنان ما ، به فکر کمک و تسلی خاطر زنان ما باشند و راههای بهتر ی جلوی پایشان قرار دهند.

  وقتی که تو زایشگاههای ما کمبود پرستار و نیرو هست. وقتی که زنان ما در زایشگاه به گوشه ای پرت میشوند(عذرخواهی میکنم ، منظورم همه جا نیست).
  آنقدر زجر و درد بکشند و کسی هم بالاسرش نیاید. یعنی طوری میشود که طرف میگه غلط کردم بچه دار شدم.

  آنوقت مسئولانی که اکثرا مرد هستند و یک ذره تو عمرشون درد نکشیده اند. زنان ما را به جای کمک متهم هم میکنند

 3. امیدوارم از گذاشتن نظر بنده در سایت نترسید. میخواهید من هم الکی تعریف کنم. ولی خیلی مسایل وجود دارد. که اینجا جای گفتنش نیست.
  با نگاهی منصفانه دلایل زیادی برای هجوم زنان به سزارین پیدا میکنیم. و فقط ترس از درد ، دلیل آن نیست.

  اگر دلایل را بفهمیم، آنوقت راه حلهای بسیار زیادی پیدا میکنیم و کارمان آسانتر میشود
  با تشکر

  1. با سلام و احترام
   خیلی از دلایلی که امروزه برخی از زنان را به سمت سزارین سوق می دهد دلایل اشتباهی است که به اشتباه آن آگاه نیستند
   بهترین راه آگاه سازی آنان است
   گروه مدیریت سایت

  1. با سلام و احترام
   بخش ارسال نظرات و دیدگاه برای ارسال سوال درنظر گرفته نشده است و فعلاً بخشی برای ارسال سوالات در سایت وجود ندارد. ضمناً دیدگاه خود در خصوص هر مطلب را باید در ذیل همان مطلب درج نمایید
   مطالب مربوط به ایام ولادت و شهادت نیز موقتاً در سایت درج و پس از گذشت موقعیت زمانی، در سایت غیر فعال می شوند و قابل مشاهده نیستند.
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا