آیا ممنوعیت عرضه قلیان‌ میوه‌ای از اول مهر ماه اعمال شده است!؟!

بر اساس خبر منتشر شده از قول صادق‌ نیت رئیس اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت که در ۹۵/۰۳/۱۶ در خبرگزاری فارس با عنوان “ممنوعیت عرضه قلیان‌های میوه‌ای از اول مهرماه” به شرح ذیل منتشر گردید، قرار بود از اول مهر ماه با ممنوعیت عرضه قلیان‌ میوه‌ای گامی در سلامتی جامعه برداشته شود، ولی ظاهراً این مصوبه هنوز اجرایی نشده است!!، لذا بدیونسیله از مسئولین وزارت بهداشت و ناظرین ذیربط درخواست می گردد نسبت به اجرایی شدن این مصوبه اهتمام جدی نمایند تا برای همیشه از شر توتون های اسانس‌دار و طعم‌دار که به قلیان های میوه ای معروف هستند جامعه مصرف کنندگان این ماده سمی را نجات دهند.

متن خبر منتشر شده:

رئیس اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با اشاره به پلمب 100 مرکز غیرمجاز عرضه‌کننده مواد دخانی طی هفته گذشته، گفت: از اول مهر ماه امسال ممنوعیت استفاده از توتون اسانس‌دار و طعم‌دار با ملزم کردن وزارت صنایع اجرا می‌شود.
به گزارش فارس، صادق‌ نیت رئیس اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات، گفت:‌ در جلسه قبلی بحث تبلیغات،‌تعیین عاملان مجاز به فروش مواد دخانی، بررسی وضعیت در دانش‌آموزان 13 تا 15 سال، افزایش جرایم، گنجاندن مفاهیم در دروس و حذف تدریجی قلیان را داشته‌ایم.
وی افزود: به همین منظور 264 هزار بازرسی از اماکن عمومی انجام شد که 11 هزار و 600 مورد مغایر با قانون و 3600 منجر به اخطار کتبی، 128 مورد پلمب داشته‌ایم.
وی افزود: ممنوعیت استفاده توتون از اسانس و طعم با ملزم کردن وزارت صنایع از اول مهر 95 انجام خواهد شد. همچنین ممنوعیت واردات سیگارهای الکترونیک تذکر برای اجرای قانون در صدا و سیما و نمایش تصاویر گمراه‌کننده روی بسته‌های تنباکو را که با تصاویر میوه بوده را داشته‌ایم همچنین در مطالعه 100 فیلم سینمایی میزان نمایش مصرف مواد دخانی 10 برابر و در زنان تا 20 برابر افزایش یافته است.
رئیس اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت ادامه داد: متأسفانه در فروشگاه‌ها برای تبلیغات مواد دخانی از قفسه‌های فروش استفاده می‌کنند و تصاویر گمراه‌کننده الصاق می‌کنند که در این مورد 4 هزار مورد تخلف و 88 مورد تعطیلی داشته‌ایم.
صادق‌‌نیت گفت: جریمه تخلفات از 200 هزار تا 22 میلیون تومان افزایش یافته است هر چند مصرف سیگار رشد چندانی نداشته است اما نگرانی از عرضه قلیان را داریم. در نتیجه تغییر اساسنامه قهوه‌خانه‌داران و عدم ارایه جواز جدید را پیگیری کرده‌ایم.
وی افزود: در بررسی تنباکوهای عرضه شده و معسل مشخص شد که 80 درصد حاوی مواد شیمیایی بوده و 20 درصد آنها که تنباکو داشته‌اند از بدترین مواد استفاده شده است این مواد که درجه سه بوده، حاوی مواد روان‌گردان،‌حشره‌کش‌ها، قارچ، حلا‌ل‌های آروماتیک، بنزین، جیوه و سرب بوده است و در ناحیه فرحزاد در بازرسی از قهوه‌خانه‌ها یک وانت گراس و حشیش کشف شد.
رئیس اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت تصریح کرد: در دکه‌های مطبوعاتی نیز فروش سیگار را داریم به صورت نخ‌فروشی و انواع مارک‌های فریبنده وجود دارد.
صادق‌نیت گفت:‌در یک هفته گذشته و با آغاز هفته مبارزه با دخانیات 1600 مورد بازرسی انجام شد که طی آن 189 اخطار به تعطیلی، پلمب 100 مرکز غیرمجاز عرضه‌کننده مواد دخانی و 150 مرکز نیز به دادسرا معرفی شدند.
 ghelyan-mivehi-telegram

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. اقا عزیز بنده 15سال قلیان می کشم حال سالم هستم اون تنباکو میوه ای ولی تنباکو را از دوبی می ارند  هیچم نشد این  حضرتعالی و دوستان وارده کننده هستند مواد درجه و شیمیایی را وارد می کند  من ماندم دوبی که دوبی می ارند 6 ماه تاریخ مصرف داره و مال ساخت ایران 3 سال  مشخص است تننیاکو اصل از میوه درست شد ولی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا