آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟

در گذشته بر سر قلیان به جای تنباکو، شنگرف (یک ماده معدنی) می گذاشتند و با استنشاق آن بیماری سیفلیس را درمان قطعی می نمودند.

(تا همین 60 سال پیش هم در تهران این نوع درمان رواج داشت.)

بهترین نوع ورزش ریوی استفاده از قلیان به شیوۀ بومی بوده است تا با چنین وسیلۀ ساده ای آتش گرم همراه با دود داروها از داخل آب عبور کند و بدون اینکه قطرۀ آب وارد دهان گردد، دود تغییر مزاج یافته، از گرمی و خشکی آن کاسته شود و بر عکس به سردی و تری آن افزوده گردد. این عاملی بود در پیش گیری از صدمه زدن به ریه ها.

اگر مزاج فرد سرد و تر بود و یا به زبانی گویاتر ریه دچار سردی و تری شدید بود چون گرمی و خشکی برایشان مضر نبوده است؛ لذا می توانستند از چپق دارویی با لولۀ بلند چوبی استفاده کنند، تا اینکه اوج گرما را در طول مسیر چپق و قلیان متعادل کنند. در گذشته هرگز از چپق و قلیان مصرف نباتات، نا به جا و مزخرف نمی کرده اند.

همچنین بعضاً به جای آب ساده از عرق نعناع در شیشۀ قلیان استفاده می کردند و با تنفس عمیق بدون آتش در اکستنشن ریوی تأثیری به سزا ایجاد می کردند.

بیشتر بخوانید:  مصرف مواد دخانی در ایران از مرز «هشدار» عبور کرده است
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲۲ نظرها

 1. چه جالب! یعنی قلیان و چپق با سیگار و پیپ خیلی فرق دارد؟! یعنی قلیان و چپق ایرانی است؟ آیا استفاده های دیگری هم داشته اند؟! آیا کتاب رساله دخانیه، مربوط به همین چیز هاست؟

  1. باسلام و احترام
   روش اول:
   قلیان را با زغال استفاده می کردند و بجای تنباکو از شنگرف یا عنبر نسارا استفاده می شده است.
   روش دوم:
   همچنین بعضاً به جای آب ساده از عرق نعناع در شیشۀ قلیان استفاده می کردند و با تنفس عمیق بدون آتش در اکستنشن ریوی تأثیری به سزا ایجاد می کردند.
   گروه مدیریت سایت

 2. با عرض سلام ای کاش با شکل و انیمیشن به توضیح کامل این مطلب می پرداختید این گونه اصلا مطلب برایمان آشکار و مفهوم نیست علی الخصوص برای کسانی که تا به حال از قلیان استفاده ننموده اند

 3. منبع قلیان را تا حدودی که نی داخل عرق نعنا قرار بگیرد پر می کنیم.بدون هیچ اتش یا زغالی ، سر شیلنگ را توی دهن گذاشته و بالا میکشیم تا اسانس نعنا وارد ریه شود

 4. تو رو خدا جواب بدین من کامل نفهمیدم توی تنگ آب عرق نعنا میریزم خب درست به جای زغال هم عنبر نسارا اینم درست ولی اخه به جای طعمش یا همون تباکوی چوبش چی باید ریخت اینجوری ک بدون هیچی دود نمیره داخل ریه دود عنبر نسارا فقط رو به بالا میره و هیچ تاثیر + نداره

  1. سلام علیکم
   ذغال که سر جای خود محفوظ است عنبر نسارا به جای تنباکو و مرزنجوش هم میتوانید اضافه نمایید همراه با عنبرنسارا همچنین گلاب هم مفید است به جای آب
   با تشکر گروه مدیریت سایت

 5. سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من با اینکه مشکل ریه دارم بخاطر مشکلات اعصاب به دود اعتیاد دارم و یه جور مسکن برام شده. دنبال یک جایگزین مناسب برای تنباکو برای قلیان میگردم. برگ زیتون رو شنیده بودم ولی وقتی از عطاری گرفتم خشک بود و با خیس کردنش هم دودی بیرون نیومد. حالا من از چه چیزایی که راحت بشه از عطاری یا جایی تهیه کرد میشه استفاده کنم که ضرری هم بهم نزنه؟

  1. باسلام و احترام
   ساختار قلیان بدین صورت است که آب برزید تا دود کمی مرطوب شود و برای ریه های خشک مشکل ایجاد نکند.
   برای ریه های مرطوب حکما از چپق برای رساندن دود گیاهان دارویی استفاده می کردند.
   گروه مدیریت سایت

  1. باسلام و احترام
   عنبرنسا رو کمی خیس کنید و سپس آبش رو بگیرید و بگذارید روی قلیان و سپس روی آن زغال بگذارید.
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن