آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟ - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / آیا میدانید که ... / آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟
آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟
کاربرد درمانی قلیان و چپق

آیا می دانید که قلیان وسیله درمانی برای گرم مزاجان جهت رساندن دود دارو به اعماق ریه است؟

در گذشته بر سر قلیان به جای تنباکو، شنگرف (یک ماده معدنی) می گذاشتند و با استنشاق آن بیماری سیفلیس را درمان قطعی می نمودند.

(تا همین ۶۰ سال پیش هم در تهران این نوع درمان رواج داشت.)

بهترین نوع ورزش ریوی استفاده از قلیان به شیوۀ بومی بوده است تا با چنین وسیلۀ ساده ای آتش گرم همراه با دود داروها از داخل آب عبور کند و بدون اینکه قطرۀ آب وارد دهان گردد، دود تغییر مزاج یافته، از گرمی و خشکی آن کاسته شود و بر عکس به سردی و تری آن افزوده گردد. این عاملی بود در پیش گیری از صدمه زدن به ریه ها.

اگر مزاج فرد سرد و تر بود و یا به زبانی گویاتر ریه دچار سردی و تری شدید بود چون گرمی و خشکی برایشان مضر نبوده است؛ لذا می توانستند از چپق دارویی با لولۀ بلند چوبی استفاده کنند، تا اینکه اوج گرما را در طول مسیر چپق و قلیان متعادل کنند. در گذشته هرگز از چپق و قلیان مصرف نباتات، نا به جا و مزخرف نمی کرده اند.

همچنین بعضاً به جای آب ساده از عرق نعناع در شیشۀ قلیان استفاده می کردند و با تنفس عمیق بدون آتش در اکستنشن ریوی تأثیری به سزا ایجاد می کردند.

۱۴ نظر

 1. چه جالب! یعنی قلیان و چپق با سیگار و پیپ خیلی فرق دارد؟! یعنی قلیان و چپق ایرانی است؟ آیا استفاده های دیگری هم داشته اند؟! آیا کتاب رساله دخانیه، مربوط به همین چیز هاست؟

 2. سلام. منظور از “مصرف نباتات” چیست؟

 3. ببخشید من نتونستم درک کنم بدون زغال یا بازغال؟ بجای آب عرق نعنا میریزیم بجای تنباکو وزغال چی چیزی جایگزین نمیکنیم؟

  • باسلام و احترام
   روش اول:
   قلیان را با زغال استفاده می کردند و بجای تنباکو از شنگرف یا عنبر نسارا استفاده می شده است.
   روش دوم:
   همچنین بعضاً به جای آب ساده از عرق نعناع در شیشۀ قلیان استفاده می کردند و با تنفس عمیق بدون آتش در اکستنشن ریوی تأثیری به سزا ایجاد می کردند.
   گروه مدیریت سایت

 4. با عرض سلام ای کاش با شکل و انیمیشن به توضیح کامل این مطلب می پرداختید این گونه اصلا مطلب برایمان آشکار و مفهوم نیست علی الخصوص برای کسانی که تا به حال از قلیان استفاده ننموده اند

 5. منبع قلیان را تا حدودی که نی داخل عرق نعنا قرار بگیرد پر می کنیم.بدون هیچ اتش یا زغالی ، سر شیلنگ را توی دهن گذاشته و بالا میکشیم تا اسانس نعنا وارد ریه شود

 6. تو رو خدا جواب بدین من کامل نفهمیدم توی تنگ آب عرق نعنا میریزم خب درست به جای زغال هم عنبر نسارا اینم درست ولی اخه به جای طعمش یا همون تباکوی چوبش چی باید ریخت اینجوری ک بدون هیچی دود نمیره داخل ریه دود عنبر نسارا فقط رو به بالا میره و هیچ تاثیر + نداره

  • سلام علیکم
   ذغال که سر جای خود محفوظ است عنبر نسارا به جای تنباکو و مرزنجوش هم میتوانید اضافه نمایید همراه با عنبرنسارا همچنین گلاب هم مفید است به جای آب
   با تشکر گروه مدیریت سایت

 7. سلام خسته نباشید درکل ازدود چه گیاه هایی برای قلیون میشه استفاده کرد؟

 8. سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من با اینکه مشکل ریه دارم بخاطر مشکلات اعصاب به دود اعتیاد دارم و یه جور مسکن برام شده. دنبال یک جایگزین مناسب برای تنباکو برای قلیان میگردم. برگ زیتون رو شنیده بودم ولی وقتی از عطاری گرفتم خشک بود و با خیس کردنش هم دودی بیرون نیومد. حالا من از چه چیزایی که راحت بشه از عطاری یا جایی تهیه کرد میشه استفاده کنم که ضرری هم بهم نزنه؟

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *