اعلان جنگ داروخانه های مدرن به سنتی ها

 در یک ماه گذشته جنجال ها میان طرفداران طب سنتی و طب مدرن دوباره داغ شده است

این بار ماجرا کمی متفاوت تر و گسترده تر از گذشته است: تاسیس داروخانه های گیاهی. موضوعی مورد توجه برای قشرهای مختلف جامعه که در سال های گذشته علاقه شان به طب سنتی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. حالا با انتشار اجازه تاسیس این داروخانه بسیاری از مشتاقان طب سنتی منتظر هستند تا ببینند داروخانه های سنتی قرار است چگونه فعالیت خود را در میان انبوه فعالیت های داروخانه های مدرن که روزبه روز نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود، آغاز کنند. ماجرا اما به همین جا ختم نمی شود. در هفته های گذشته، داروسازها نیز به این پازل پیچ در پیچ اضافه شدند و مخالفت علنی خود را با ایجاد داروخانه های گیاهی اعلام کرده اند.

آن ها می گویند اعتراض هایشان به این دلیل است که هنوز نمی توان به داروهای گیاهی اعتماد کرد و مسئله سلامت مردم در میان است. از سوی دیگر کارشناسان طب سنتی اعتقاد دارند بخش بزرگی از انتقادها به دلیل مسائل اقتصادی است و داروسازها نگران هستند با فراگیر شدن داروخانه های طب سنتی، اقبال مردم نسبت به داروخانه های مدرن و شیمیایی کاهش یابد. همچنین پای شرکت های بزرگ داروسازی و یا واردکنندگان دارو نیز در میان است که بخش بزرگی از اقتصاد خود را در معرض خطر می بینند. برخی افراد نیز به این گمانه زنی پرداختند که آیا منظور از داروخانه های گیاهی مجوز دادن به عطاری ها ست یا قرار است اتفاق دیگری رخ دهد؟ در این گزارش تلاش کردیم زیر و بم این ماجرا را دربیاوریم و با معاون وزیر بهداشت نیز گفت وگو کردیم. در روزهایی که تصاویر برخی بازیکنان مطرح خارجی در المپیک نیز منتشر شده که به نظر می رسد از طب های سنتی استفاده کرده اند، سرنوشت این ماجرای پرحاشیه در ایران به کدام سمت می رود؟

 قصه از کجا شروع شد؟

ماجرا حداقل مربوط به 9 سال پیش است که عزم وزارت بهداشت جزم شد تا توجه بیشتری به طب سنتی داشته باشد. در سال 1386 رهبر انقلاب خطاب به رئیس جمهور وقت گفتند: «جناب آقای رئیس جمهور محترم! این گیاهان دارویی و طب سنتی از جمله کارهایی است که می تواند باب جدیدی در مسائل کلان مربوط به بهداشت و درمان بگشاید. توجه و اهتمام جنابعالی در این کار بسیار مفید خواهد بود ان شاء الله.» پس از این صحبت ها، در سال 1387 ستاد توسعه پژوهش و کاربرد گیاهان دارویی و طب ایرانی(سنتی) تشکیل شد. اتفاقی که بعدها منجر به ایجاد معاونت طب سنتی – اسلامی در وزارت بهداشت شد. البته چند سال بعد، این معاونت به اداره کل تبدیل شد اما فعالیت های آن همچنان ادامه داشت. از سه سال پیش بحث ایجاد داروخانه های گیاهی مطرح شد و از همان زمان تاکنون وزارت بهداشت با دست اندازهای مختلف و متفاوتی رو به رو شد. رسول دیناروند، معاون سازمان غذا و دارو در سال 1393 گفته بود: «در این ارتباط اختلاف جدی بین تصمیم گیران وجود دارد و به جمع بندی نتوانسته ایم برسیم که داروخانه های طبیعی را مجوز بدهیم یا ندهیم. گروه های کارشناسی در حال بررسی هستند و به هر جمع بندی برسیم، همان را عمل می کنیم. ولی آنچه مهم است، اینکه در حال حاضر این قبیل داروهای گیاهی و طبیعی در داروخانه های موجود عرضه می شوند و هیچ محدودیتی برای توزیع آنها وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:  آب یخ عامل نابودی کبد

با این وجود در ماه گذشته وزیر بهداشت بالاخره مجوز تاسیس این داروخانه ها را صادر کرد و گفت: «به زودی شاهد تاسیس داروخانه های یاد شده در کشور خواهیم بود. مجوز داروخانه های گیاهی به صورت داروخانه های زنجیره ای صادر می شود و این مراکز مستقل از داروخانه های شیمیایی تشکیل می شوند. داروخانه های گیاهی به مرور و طی دو تا سه دهه در کشور گسترش می یابند و می توانند جایگزین عطاری ها شوند. پوشش داروهای طب سنتی در کتاب ارزش های نسبی خدمات سلامت نیز پیش بینی شده است اما هنوز بیمه ها بودجه ای برای این کار اختصاص نداده اند در حالی که یکی از راه های گسترش طب سنتی، پوشش بیمه ای داروهای گیاهی است. فعلا مردم مجبورند داروهای گیاهی را با هزینه آزاد تهیه کنند، امیدواریم در آینده پوشش بیمه ای داروهای طب سنتی رخ دهد اما تا آن زمان با ادغام خدمات طب سنتی در شبکه بهداشتی بخشی از این داروها مورد حمایت وزارت بهداشت قرار می گیرد. فعلا تغییری در فعالیت عطاری ها رخ نمی دهد، نظارت بر این مراکز از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و صنف عطاری ها ادامه دارد.»

 اعتراض ها چیست؟

هفته گذشته بود که تعدادی از داروسازهای کشور جلوی ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند و نسبت به این ابلاغیه اعتراض کردند. دبیر انجمن علمی داروسازان ایران نیز ضمن انتقاد از ابلاغ آیین نامه مربوطه از سوی وزارت بهداشت گفته بود: «تاسیس داروخانه های گیاهی، یک حلقه از مجموعه تهدیدهایی است که در این چند وقت اخیر متوجه داروسازان سراسر کشور است و باید در این خصوص ریشه یابی شود که چرا فرآیندهایی در کشور شکل می گیرد که نتیجه آن تخریب چهره داروسازی کشور است. امروز شرایطی بر داروسازان کشور تحمیل شده که حتی سازمان غذا و دارو وزن لازم را برای بدنه داروسازان کشور قائل نیست و رای انجمن های متعدد فعال در حوزه داروسازان را برای اتخاذ یک تصمیم این چنینی اخذ نمی کند.»

بیشتر بخوانید:  خواص برگ چغندر

 معاونتی که راضی نیست

 در این میان به نظر می رسد حتی معاون سازمان غذا و دارو نیز زیاد از این تصمیم راضی به نظر نمی رسد. رسول دیناروند در صحبت های دو پهلویی با خبرگزاری ایرنا گفته: «اصلاحاتی در آیین نامه تاسیس داروخانه های گیاهی انجام شده که مصوبه شورای طب سنتی وزارت بهداشت هست و به ما هم ابلاغ شده است. در جلساتی که با داروسازان داشتیم به آنان اعلام کردیم که نگرانی های آنان را حتما لحاظ می کنیم و در مواردی که انتقادات به جا هست ، حتما توجه می کنیم و واقعا جای نگرانی نیست. ضوابط داروخانه های گیاهی در حال طراحی است و در تدوین ضوابط این داروخانه ها به هر حال با صنف و بخش های مختلف و نیز متخصصان طب سنتی و داروهای گیاهی مشورت می شود و آنها نیز باید نظر دهند. کسانی که بیشترین آشنایی را با داروهای گیاهی دارند ، داروسازان هستند و به همین علت است که فروش داروهای طبیعی در حال حاضر نیز در داروخانه، مجاز است و ما نیز همواره به مردم و علاقه مندان داروهای گیاهی توصیه می کنیم که به جای مراجعه به عطاری ها به داروخانه ها مراجعه کنند؛ بسیاری از داروخانه ها هم اکنون در این زمینه، خدمات لازم را ارائه می دهند.» برخی کارشناسان عقیده دارند شاید این صحبت ها به دلیل نگرانی از دورنمای وضعیت صنعت داروسازی و واردات دارو در کشور باشد.

 وزارت بهداشت چه می گوید؟

روز گذشته مشاور وزیر بهداشت در امور طب سنتی گفت: « طی سه سال گذشته بحث رویکرد افراط و تفریط در حوزه آموزه های دینی و اسلامی در حوزه سلامت شکل گرفته است و عناوین مختلفی همچون طب صادق، طب قرآنی، نبوی، رضوی و … ایجاد شده است که رویکردهای افراطی بعضا از اعتقادات مردم سوء استفاده کرده است. این افراد با رویکرد افراطی زمانی که فرد از درمانشان جواب نگیرد می گویند که این موضوع به دلیل بی ایمانی یا ناپاکی درونی شما است. افراطی ها اذعان دارند که همه مشکلات حوزه سلامت را می توان با تکیه بر روایات رفع رجوع کرد لذا ما با تشکیل این کارگروه از اساتید برجسته بهره مند شده تا دچار مشکلات نشویم. اینکه انجمن داروسازان مخالف راه اندازی داروخانه گیاهی و طبیعی است جای تعجب دارد چرا که متولی و مسئول فنی ارائه دارو، داروساز است و مشکل اقتصادی برای آنها ایجاد نمی کند لذا آنها باید کمک هم بکنند نه مخالفت. در حال حاضر سهم داروی گیاهی برای داروخانه های کنونی از نظر اقتصادی کمتر از 5 در صد است و در هر صورت داروخانه طبیعی بیشتر خواهد شد.»

بیشتر بخوانید:  صورتتان را با صابون نشویید!

داروخانه گیاهی با عطاری فرق دارد؟

برای آنکه از جزئیات ماجرا مطلع شویم با دکتر زارع نژاد، معاون وزیر بهداشت گفت و گو کردیم. او در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند داروخانه های گیاهی تاسیس کنند، می گوید: «ما ضوابط مشخصی برای این موضوع تعیین کرده ایم که مهم ترین آن است که اولا فرد درخواست کننده دارای مدرک داروسازی باشد و دوما دوره های طب سنتی را گذرانده باشد.» بنابراین به همه افراد چنین مجوزی داده نمی شود؟ او در پاسخ می گوید: «خیر به هیچ عنوان. همانطور که گفته شد این افراد حتما باید دوره های مرتبط با داروسازی و پزشکی را گذرانده باشند و در این مورد جای هیچ نگرانی نیست؟» پس اعتراض های برخی داروسازها و مسئولان فنی به چه دلیل است؟ زارع نژاد در پاسخ می گوید: «اولا افراد معترض تعداد کمی را تشکیل می دهند، دوما اعتراض ها معمولا به دلیل ناآگاهی است.» برخی نگرانی ها نیز نسبت به وضعیت سلامتی این داروها و داروخانه ها است.

چه تمهیداتی برای این موضوع در نظر گرفته شده است؟ معاون وزیر بهداشت در پاسخ می گوید: «همه ضوابط وزارت بهداشت در این موضوع رعایت می شود و جای نگرانی نیست. از شروع فرآیند تولید داروهای گیاهی تا توزیع در داروخانه های گیاهی.» آیا عطاری ها هم می توانند مجوز داروخانه گیاهی دریافت کنند؟ زارع نژاد در پاسخ می گوید: «موضوع عطاری ها کاملا متفاوت از داروخانه های گیاهی است و برخی مردم به اشتباه گمان می کنند که قرار است عطاری ها تبدیل به داروخانه های گیاهی شوند. چنین موضوعی صحیح نیست. البته وزارت بهداشت قصد دارد فعالیت عطاری ها را نیز ضابطه مند کند و به آن ها بر اساس معیارهای مختلف بهداشتی و پزشکی مجوز دهد.»

منبع:روزنامه هفت صبح – 26 مرداد ماه 1395 – شماره 1524
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام وتشکر ازسایت بسیار مفید دکتر روازاده
    به نظرمن باید اگاهی مردم از طریق رسانه ها بالا برده شود چون ما همه جا نمیتوانیم از طب سنتی استفاده کنیم وبرعکس جایی هم بهتراست برای درمان بیماری به جای استفاده از داروی شیمیایی که عوارض زیادی هم دارد از داروهای گیاهی بهره ببریم پس به جای این همه جنجال بهتر است اگاهی خودمان ومردم را بالا ببریم ودرست وبه جا از هر کدام استفاده شود.با تشکر سیما.م/کارشناس پرستاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن