آخرین خبرها
خانه / آیا میدانید که ... / این اشتباه در حمام می‌تواند باعث “ریزش مو” شود
این اشتباه در حمام می‌تواند باعث “ریزش مو” شود

این اشتباه در حمام می‌تواند باعث “ریزش مو” شود

یک اشتباه رایج در هنگام استحمام وجود دارد که می‌تواند عامل بزرگی در “ریزش موهای سر” باشد؛ در این مطلب به توضیح این مسئله پرداخته‌ایم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ شست‌وشوی سر در حالت ایستاده در حمام و در حالتی که موهای سر به‌علت جذب آب، سنگین‌تر از حالت عادی است، از عوامل جدی ریزش مو می‌تواند باشد همچنین“شانه زدن مو در حمام” نیز از عوامل ریزش موها است.

دست بردن لای موها و شست‌وشوی شدید موها با آب خیلی گرم و شانه زدن مو در حمام سبب شل شدن عضلات نگهدارنده موها می‌شود و احتمال ریزش مو را افزایش می‌دهد.

 تمام حمامهای سنتی ایران جهت شست‌وشوی سر، دارای سکویی مخصوص بوده‌اند تا شست‌وسوی موی سر در حمام در حالت نشسته انجام شود؛ پس در حالت نشسته سر خود را شست‌وشو دهید تا موهای شما سالم بماند.

اما جالب اینکه شانه کردن موها در حالت ایستاده در بیان ائمه اطهار نیز نهی شده است کما اینکه امام علی(ع) فرمود: “ایستاده شانه زدن، فقر آورد.” (وسائل‌الشیعه، ج۲، ص۱۲۵)

در مورد شانه زدن مو، فواید و آداب آن، روایات زیادی از پیشوایان دین نیز به ما رسیده است به‌گونه‌ای که در برخی منابع روایی، فصلی با عنوان “شانه زدن” تنظیم شده که بیانگر اهمیت آن است.

همچنین در روایتی آمده است: “هرگاه خواستى شانه بزنى، شانه را به‌دست راست بگیر و بگو بسم‌الله و آن را بر فرق سر بگذار و جلوی سر را شانه بزن و بگو: بارخدایا، موى و پوستم را زیبا کن، زندگی‌ام را خوب کن و بدى را از من دور ساز، سپس سر را شانه بزن و بگو بارخدایا، مرا واپس برمگردان و نیرنگ شیطان را از من برگردان و او را نسبت به من توانایى مده، سپس دو ابرویت را شانه کن و بگو بارخدایا، از من غم و اندوه و وسوسه دلها را بزدا و شانه را بکش به‌زیر دو گوشت، سپس گلاب به رویت بزن که پدرم از امام ششم روایت کرد هر که خواهد به‌دنبال حاجتى رود و گلاب به رویش زند، هلاک نشود و حاجتش برآید و تنگى و خوارى به او نرسد”. (حرعاملی، وسائل الشیعه، ج۲، ص۱۲۵، آل‌البیت، قم، ۱۴۰۹ق)

شانه‌زدن موها باعث ازبین‌رفتن بلغم زائد و افزایش قدرت ذهنی

در‌باره فواید شانه زدن صحیح موها، روایات متعددى از معصومین وارد شده از جمله امام صادق(ع) فرمود: “شانۀ سر، وبا را می‌برد و شانه زدن ریش، دندان‌ها را محکم می‌کند”. (وسائل الشیعه، ج۲، ص۱۲۴)

همچنین آن حضرت در حدیثی دیگر فرمود: “زیاد شانه زدن، بلغم را از بین می‌برد”. (کلینی، کافی، ج۶، ص۴۸۹)

امام صادق(ع) نیز درباره فواید شانه زدن موی سر فرموده‌اند: “شانه‏، روزى را جلب و مو را زیبا و نیاز را برطرف … و بلغم‏ را قطع مى‏‌کند“.

پیامبر خدا(ص) نیز زیر ریش خود را چهل مرتبه و بالاى آن را هفت مرتبه شانه مى‌کرد و مى‌فرمود: “شانه ذهن را مى‏‌افزاید و بلغم‏ را قطع می‌کند“. (خصال، ترجمه، جعفرى،‏ ج۱، ص۳۹۱، نسیم کوثر، قم، چاپ اول، ۱۳۸۲ش)

منبع: باشگاه خبرنگاران پویا

کدمطلب:۹۷۰۳۱۷۱۰

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *