بادام و تقویت مغز

*در منابع طبی حکمای کهن، بادام شیرین افزایش دهنده جوهر دِماغ (بافت عصبی مغز) و مقوی نیروهای اصلی آن (از جمله شناخت، حافظه، و پردازش اطلاعات) دانسته شده است.

*برای تقویت کارکردهای مغز و نگهداری بافت آن، می توان از بادام درختی شیرین به صورتهای گوناگون ِ نوشیدنی و غذای خوراکی بهره برد که در فهرست زیر به آنها اشاره می کنم:

– بادام خیسانیده در آب یا شیر
– شیره بادام (مخلوط بادام پوست گرفته + آب)
– شیربادام (مخلوط بادام پوست گرفته + شیر)
– مغز بادام کوبیده، آمیخته با نبات کوبیده
– مغز بادام کوبیده، سرشته شده با عسل
– حریره بادام
– خورش مغز بادام
– خورش فسنجان بادام

** چند نکته:

-هریک از خوردنی های بادامی بالا در شرایط خاصی می توانند از دیگر خوردنی ها سودمندتر باشند مثلا اگر هدف طبیب تقویتِ همزمان مغز و معده باشد خورش فسنجان بادام با کمی رب انار شیرین مفیدتر است؛ و اگر هدف رساندن انرژی سریع به مغز در شرایط خستگی فکری باشد شیربادام با عسل بهتر از دیگر موارد خواهد بود.
-کسانی که دچار یبوست هستند بهتر است پوست روی مغز بادام را بگیرند و سپس با آب یا شیر در میکسر مخلوط کنند.
-مصرف پیاپی بادام تف داده و شورشده به منظور تقویت مغز در افراد سالم توصیه نمی شود، ولی در برخی اختلالات مزاجی مغز با تشخیص طبیب آگاه می تواند بطور کوتاه مدت تجویز گردد.

منبع: دکتر مجید انوشیروانی، دکترای تخصصی طب ایرانی

@hikmatbasedmedicine

کدمطلب: M98102105-


نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام خانم حسنا فرنقی در یک مطلب دیگه گفته بودن که فقط با اب اینجا گفتید با شیر تکلیف چیه؟یه مطلب دیگ هم گفته بودید شیر فقط با خرما مصرف بشه اگه بادام با شیر میشه مصرف کنیم پس چرا با پنیر نمیشه

  1. با سلام و احترام
   شیر بادام یعنی بادام با آب
   ترکیب شیر با پنیر متفاوت میباشد
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا