بررسی علمی استنشاق

بررسی علمی استنشاق

استنشاق چیست؟

آب یا مایع دیگری را به بینی کشیدن

 

استنشاق (شستشوی بینی) از مقدمات نماز است. رسول گرامی اسلام صل الله علیه و آله همیشه هنگام وضو گرفتن آب در داخل بینی استنشاق می نمودند و مكرراً این امر مستحبی را به مسلمین توصیه می كردند. نظافت مجرای تنفس بینی یكی از مستحبات وضو گرفتن و نماز است. و همان طور كه می دانید میكروب ها با تنفس از راه بینی وارد بدن انسان می شوند و بینی مانند صافی عمل می كند، یعنی پیچ و خم ها و موهای داخل بینی و مخاط مرطوب مانع ورود میكروب به داخل بدن می شوند، پس لازم می آید كه انسان همیشه این عضو از صورت را كه در حقیقت راه تنفسی است به وسیله شستشو با آب سرد پاكیزه نگاه دارد تا لانه كثافت و میكروب ها نگردد.

نوشته های مشابه

 

درباره انعكاس های اعصاب سمپاتیك سال ها بود كه اطلاعات مبسوطی كشف كرده بودند، ولی اخیرا یكی از پزشكان بزرگ فرانسه دكتر پول ژیه رئیس ‍ سابق كلینیك دانشگاه لیون، كشف های عجیبی درباره اعصاب سمپاتیك كرده است. او می گوید:

 

امراض بسیاری مانند ضعف اعصاب، قانقاریا در نوك انگشتان، امراض عصبی، ترك های پوست، بی خوابی، مالیخولیا، هیستری، درد سینه، دردهای روماتیسمی سردردهای سخت یا فلج و غیره ممكن است بر اثر اعصاب سمپاتیك به وجود آید.

 

اكنون دكتر ژیه پس از سال ها تحقیق طریقه معالجه این امراض را یافته و سال ها است كه از آن استفاده می كند.

 

اساس معالجات او عبارت از این است كه بزرگترین نوك مركز عصبی سمپاتیك كه به محیط خارج تماس دارد، در میان سوراخ های بینی واقع است و ترتیب معالجه آن چنین است كه دو میله باریك را كه سر آنها گرد است داخل دو سوراخ بینی بیمار می كنند. بیمار ابتدا احساس ناراحتی می كند. اما پس از چند ثانیه نتیجه مطلوب انجام می گیرد، زیرا دكتر در میان مخاط بینی مریض سر عصب سمپاتیك را یافته و میله را به آن تماس می دهد.

 

بیمار دفعتاً مقدار زیادی هوا استنشاق كرده چشمانش پر از اشك می شود، چهره اش سرخ می گردد و گاهی عطسه می زند ولی عمل دیگر تمام شده بیمار شفا یافته است.

 

با این طریق دكتر ژیه، بسیاری از مبتلایان به امراض عصبی را معالجه كرده كه واقعا تعجب آور است و رمز كار او در تحریك نوك عصب سمپاتیك در بینی است كه اسلام برای این تحریك استنشاق آب خنك را تجویز كرده است.

 

وقتی كه شما استنشاق می كنید و با بینی خود، آب را بالا می كشید، فوراً بر روی عصب سمپاتیك شما اثر كرده و به جهت آن سوزش و اشك چشم و سرخی چهره را در خود احساس می كنید، علاوه بر اینها سردردهایی كه بر اثر هوای ناسالم و خستگی به وجود می آید را از بین می برد و این كاری است كه یك نمازگزار واقعی هر روز چند بار هنگام وضو گرفتن انجام می دهد.

 

سوای آنچه گذشت استنشاق با آب سرد فواید دیگری نیز دارد كه از جمله آنها این است كه: استنشاق نمازگزار را از مبتلا شدن به امراضی چون سل و آسم و امراض ریوی و زكام، مصون داشته و تعادل عصبی حالت نشاط، تعادل و فرح در نهاد آدمی ایجاد می نماید.

 

منبع: فواید طبی و درمانی نماز- گودرز نجفی

 

کدمطلب:99020815


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا