به خطر انداختن امنیت غذایی کشور در میانه بحران کرونا؛ خیانت اتفاقی نیست!

با شیوع کرونا، قیمت جهانی برنج به بالاترین عدد ۷ سال اخیر رسیده و قیمت گندم هم ۱۵ درصد از نیمه دوم ماه مارس بالاتر رفته. پیش بینی این است قیمت مواد غذایی با پایه گندم بشدت گران شود.

به گزارش مشرق، محمد عبدالهی تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

درکنار هم قرار دادن برخی خبرها و تحلیل ها چراغ هشدار نسبت به امنیت غذایی کشور را روشن می کند.

در سال 98 با وجود سیل ویرانگر در استان هایی مثل فارس و خوزستان، برداشت محصول گندم کشور دو برابر سال قبل بود. همچنین به گفته ‏مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تولید برنج در سال گذشته از مرز ۲.۹ میلیون تن گذشت. این تولید متاثر از افزایش سطح، پس از بارش‌های قابل توجه و سیل اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ در استان‌های گلستان و خوزستان رخ داد.

اما حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی مهرماه  98 اعلام کرد که «خرید گندم امسال با کاهش مواجه بود، از این رو دولت تصمیم دارد گندم مورد نیاز را وارد کند.»

در واقع وزارت کشاورزی با بی نظمی در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم (قیمت بسیار پایین و اعلام دیرهنگام) باعث شد کشاورزان در سال 98 بیش از 3 میلیون تن گندم را به دلال و قاچاقچی بفروشند و در نتیجه برای رفع نیاز داخل مجبور به واردات 137 هزار تن گندم به ارزش 35 میلیون دلار شویم.

با شیوع کرونا، قیمت جهانی برنج به بالاترین عدد ۷ سال اخیر رسیده و قیمت گندم هم ۱۵ درصد از نیمه دوم ماه مارس بالاتر رفته. پیش بینی این است قیمت مواد غذایی با پایه گندم بشدت گران شود.

در کنار این گرانی بازار، گزارش هایی وجود دارد که خوراک وارداتی دام، در گمرک به دلایل نامشخص ترخیص نمی شود که موجب کمبود و گرانی خوراک دام و کاهش صرفه تولید شده. آمارها نشان میدهد با وجودی که چند ماه است بازار گاو و گوساله داخلی کساد است، همچنان واردات گوشت قرمز در صدر لیست واردات قرار دارد. گوشت قرمز سرد هشتمین و گوشت قرمز گرم دوازدهمین کالای وارد شده به کشور بوده است.

از طرفی کمبود و گرانی نهاده های طیور، تعلل در ترخیص بار نهاده ها در گمرک و نیز اتفاق عجیب صادرات غیر معقول نهاده های دامی که با ارز دولتی وارد شده بوده، منجر به ماجرای دفن جوجه های یک روزه شده و خبر از کمبود و گرانی گوشت مرغ تا چند ماه آینده و نیاز به واردات برای تنظیم بازار می دهد.

حال این خبرهای ناراحت کننده را بگذارید کنار این احتمال جدی که بزودی بواسطه کرونا، صادرکنندگان محصولات کشاورزی و غذایی، صادراتشان به دیگر کشورها را متوقف می‌کنند. یعنی واردات گندم، برنج، دانه روغنی، گوشت قرمز و سفید… به کشور باسختی همراه خواهد شد.

برژینسکی سیاستمدار برجسته آمریکایی می گوید «اگر می خواهید دولتها را مطیع کنید انرژی را و اگر می خواهید ملتها را مطیع کنید غذای آنها را کنترل کنید.»

این مقدار بی تدبیری و بی مبالاتی در برنامه ریزی برای تامین کالاهای استراتژیک غذایی  کشور و به خطر انداختن امنیت غذایی می تواند اتفاقی باشد؟

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ۲۸ شهریور 98 گفته بود: «در دهه هفتاد که مسئولیت وزارت  کشاورزی را داشتم بر سیاست خودکفایی گندم تاکید می‌شد؛ اما این یک اشتباه تاریخی بود.» زمزمه های مخالفت با خودکفایی محصولات استرانژیکی مثل گندم از دهه هفتاد و دولت هاشمی رفسنجانی و اصلاحات، امروز به دولت روحانی منتقل شده است. درحالی که ضرورت خودکفایی و تامین امنیت غذایی در شرایط جنگ اقتصادی مانند اهمیت تامین گلوله سربازان در میدان جنگ است.

برگرفته از جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران

کدمطلب:da99020301


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا