بيوتروريست‌ها سرطان مي‌كارند و ناباروري درو مي‌كنند - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / بیوتروریست‌ها سرطان می‌کارند و ناباروری درو می‌کنند
بیوتروریست‌ها سرطان می‌کارند و ناباروری درو می‌کنند
میوه ژنتیکی

بیوتروریست‌ها سرطان می‌کارند و ناباروری درو می‌کنند

شیوع انواع بیماری‌ها به دلیل افزایش محصولات دستکاری شده در کشور

نشست «محصولات کشاورزی دست ورزی شده ژنتیکی، قانون ایمنی زیستی و ضرورت ارزیابی خطر آنها» به همت مؤسسه توسعه پایدار و محیط زیست و با حضور تشکل‌های زیست محیطی کشور در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
به گزارش «جوان» یکی از معضلاتی که امروزه بلای جان مردم بسیاری از کشورها، به ویژه مردم کشور ما شده، معضل مصرف گرایی است و در این رهگذر تولید کنندگان، به وی‍ژه تولید کنندگان مواد غذایی ناگزیرند در ابعادی وسیع اقدام به تهیه مواد و مایحتاج از داخل و خارج کشور کنند. در این میان بسیاری از آنها برای رسیدن به سودی سرشار تعهدات اخلاقی و انسانی را زیر پا می‌گذارند و محصولاتی تولید می‌کنند که به رغم قیمت‌های بالا، سلامتی جامعه را به مخاطره می‌اندازد !
در این نشست درباره محصولات کشاورزی دست‌ورزی شده ژنتیکی، قانون ایمنی زیستی و ضرورت ارزیابی خطر آنها با ابراز نگرانی از همزمانی افزایش مصرف گسترده این محصولات با برخی از آمارهای زیستی نگران کننده، از مسئولان خواسته شد تا بررسی کامل ایمنی زیستی این محصولات، تولید و عرضه آنها را متوقف کنند.
کاترین رضوی، مدیرعامل مؤسسه توسعه پایدار و محیط زیست با بیان اینکه در نیمه دوم قرن بیستم با گسترش مرزهای علم ژنتیک و پیدایش فناوری‌های نوین مرتبط با مهندسی ژنتیک، امکان جداسازی ژن‌های خاص از یک موجود زنده و انتقال آن به موجود دیگر پدید آمد، گفت: متأسفانه در ایران نیز به دلیل وابستگی جدی به ورود مواد خام از خارج در سال‌های اخیر، همچنین نبود قوانین و کنترل‌های جدی در ردیابی ورود مواد غذایی دستکاری ژنتیکی شده مانند دانه ذرت، روغن و کنجاله سویا و بسیاری موارد دیگر، حجم عظیمی از این محصولات به سفره غذایی مردم وارد شد.
وی با ابراز نگرانی از همزمانی افزایش مصرف گسترده محصولات دستکاری ژنتیکی شده در کشور با برخی از آمارهای زیستی نگران کننده مانند افزایش میزان ناباروری در زوج‌های جوان، افزایش بیماری ام اس در نسل جوان، شیوع نگران کننده برخی از سرطان‌های خاص (مانند سرطان‌های سیستم گوارشی) از مسئولان خواست این هشدار را جدی گرفته و تا بررسی کامل ایمنی زیستی این محصولات، تولید و عرضه آنها را متوقف کنند.
رضوی تأکید کرد: دستکاری ژنتیکی اصلی‌ترین حربه کشورهای قدرتمند در توسعه بیوتروریسم است که باعث بهم خوردن تعادل طبیعی زیست‌بوم‌ها و حذف بسیاری از گونه‌ها و ذخایر ژنتیکی شده است و حق هر انسانی  است که بداند چه می‌خورد و اثر این نوع تغذیه در دراز مدت چیست ؟
وی با طرح این پرسش که چرا کشورهایی مانند سوئیس، آلمان، لهستان به خصوص روسیه تولید این محصولات را متوقف کرده‌اند توصیه اکید ما این است که به آزمون و خطای کشورهای توسعه یافته توجه کنیم و بعد از آن تصمیم به رهاسازی و تولید بگیریم چراکه در حال حاضر بودجه، ابزار کافی، چارچوب درست ارزیابی خطر، همچنین ضمانت اجرایی قانون را نداریم.  محسن واعظ، عضو هیئت علمی پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران یکی دیگر از سخنرانان این مراسم گفت: هر فناوری جدیدی که وارد کشور می‌شود نیاز به ارزیابی خطر دارد و باید به طور دقیق بررسی شود.
این محقق درباره مهندسی ژنتیک نیز با بیان اینکه این فناوری به معنای مهندسی تغییر مواد وراثتی و کدهای ژنتیکی است، اظهار داشت: این کار نیاز به علم بسیار پیشرفته و بررسی همه جوانب امر، همچنین رعایت ملاحظات ضروری دارد و در صورتی که هر کدام از موجودات دچار نقصان شوند، اثرات سوئی بر کل اکوسیستم باقی خواهند گذاشت و به همین جهت دستکاری ژنتیکی باید با دقت، حساسیت و آزمایش‌های طولانی مدت انجام شود.

نویسنده : علی خدایی بیجاری 

منبع : روزنامه جوان شماره ۴۲۴۹– مورخ ۳۰/۲/۱۳۹۳

 

۳ نظر

  1. درود بر شما وهمکارانتان.امیدواریم در همه حال موفق باشید.

  2. سلام به ایه ۲۰۵ سوره بقره نگاه کنید که قران ۱۴۰۰ سال قبل این مطلب را هشدار داده است

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *