آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / تاثیرات خواب و بیداری
تاثیرات خواب و بیداری

تاثیرات خواب و بیداری

در محضر #شیخ_الرئیس

#تاثیرات_خواب_و_بیداری

خواب حکم سکون دارد و بیداری حکم حرکت. زیرا که در خواب، حرارت متوجه باطن می شود و در بیداری متوجه ظاهر و فی الحقیقه خواب عبارت است از حالتی که حاصل می شود در بدن حیوان به سبب بخار به دماغ که مبدأ حسِ حرکت است و چون بخار به دماغ می رسد به سبب سردی دماغ می بندد همچون ابرهای نزدیک به زمین و از او رطوبات و تری در دماغ حاصل می شود همچون باران از ابر، و چون دماغ تر می شود اعصاب سست می گردد و قوی را به ظاهر اعضا نمی رساند.پس حس و حرکت در ظاهر نمی ماند و این حال راخواب می گویند.
از این جهت است که خواب مقوی قوت های غذاست و سست کننده ی قوت های دماغ است و پی ها تر می کند و به سبب زیادتی تری، جوهر روح ها کدر می شود و پی ها سست می گردد و نمی گذارد که تحلیل و استفراغ غذا واقع شود و کوفت های بدنی به سبب هضم غذا دفع کند. ولیکن گاه هست که به سبب رسانیدن غذا به اعضا و جمع حرارت در بدن،ماده ایی که در پوست و قریب اوست به عرق دفع می کند، اما عرق در بیداری به سبب تحلیل است و عرق در خواب به سبب غلبه حرارت بر ماده.
و از خاصیت های خواب آن است که اگر در بدن ماده می یابد که قابلیت آن دارد که خون شود،آن را خون می سازد و بدن گرم می کند و اگر بدن خالی می یابد، سرد می کند به سبب آنکه اخلاط، لطیف می کند و به تحلیل می برد واگر خلط سرد در بدن می یابد که قابلیت خون شدن ندارد آن را در بدن پراکنده می کند و فعل بیداری ضد اینهاست که مذکور شد.
والله اعلم!

کد مطلب: H97020702

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *