“تحمل گرسنگی” یکی از رموز بزرگ کسب “سلامت جسمی”

برخی این تصور را دارند که “تحمل گرسنگی” در ساعتی از روز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماریها یا ایجاد عوارضی برای جسم انسان شود! به‌خلاف این تصور، “تحمل گرسنگی” برای ساعاتی از طول روز، یکی از رموز بزرگ کسب “سلامت جسمی” است؛ اما چطور … .

بار دیگر ماه مبارک رمضان فرا رسیده است تا فرصتی باشد برای تمرین بندگی و البته مسیری بسیار نزدیک برای دست‌یابی به “تندرستی و سلامت” اما در این مطلب قصد بررسی مختصر یک “تصور غلط” را داریم.
برخی این تصور را دارند که “تحمل گرسنگی” در ساعاتی از روز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماریها یا ایجاد عوارضی برای جسم انسان شود! این افراد در طول سال با همین تصور به‌محض احساس کم‌ترین میزان از گرسنگی به‌سراغ مصرف مواد غذایی مختلف می‌روند تا مبادا مثلاً دچار برخی ناراحتی‌های معده‌ای و گوارشی شوند.
اما آیا این تصور بر اساس آموزه‌های دینی و مبانی طب سنتی ایرانی ــ اسلامی ما نیز صحیح است؟!
در پاسخ به این سؤال باید گفت “خیر” اما چطور؟
در منابع روایی ما احادیث صحیح‌السند فراوانی در بیان “فواید گرسنگی” وجود دارد که حکایت از سود بردن بدن انسان به‌واسطه تحمل گرسنگی برای ساعاتی از طول روز دارد تا جایی که حتی در بیان ائمه اطهار(ع) تأکید شده است که “هیچ بیماری با گرسنگی جمع نمی‌شود” و روزه‌داری در ماه مبارک رمضان، تمرینی برای تحمل گرسنگی و رسیدن به سلامت جسمی کنار تزکیه نفسانی است.
از سوی دیگر بسیاری از اساتید طب اسلامی ایرانی نیز برای حصول به فواید مختلف تحمل گرسنگی و البته با احتساب برخی شرایط در افراد، توصیه به “ترک وعده ناهار” دارند و اینکه ترک وعده ناهار هم باعث حفظ تندرستی، کاهش چاقی شحمی و افزایش کارایی مغز برای فعالیت‌های روزانه می‌شود و البته امروزه نیز در قالب مقالات علمی مختلف نیز فواید تحمل گرسنگی برای حفظ سلامت و تندرستی به اثبات رسیده است.
در ادامه به برخی از احادیث در باب فواید و سودمندی گرسنگی اشاره شده است:
امام علی علیه‌السلام‌: «هیچ بیماری با گرسنگی جمع نمی‌شود»
همچنین فرمودند: روزه بگیرید تا تندرست باشید. (نهج الفصاحه، ح1854)
امام هادی علیه‌السلام: “گرسنگی بر خوشمزه بودن غذا می‌افزاید. (بحار ج4 ص369)
توضیح حدیث: علاوه بر این غذا برای بدن سودمند‌تر می‌شود و بدن از غذا بهتر استفاده می‌کند چرا که غذا خوردن در حالی که به غذا اشتها داریم باعث می‌شود آنزیم‌های هضم غذا بهتر ترشح شوند و کار معده و دستگاه گوارش بهتر باشد.
امام على علیه‌السلام: از پرخورى بپرهیز که هر کس پایبند آن شود بیماری‌هایش زیاد مى‌شود. (غرر‌الحکم ح2639)
امام علی علیه السلام: همیشه سیر بودن عامل انواع درد‌ها است. (غرر‌الحکم ح1363)
پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله: پُرخورى نکنید که نور معرفت در دلهاى شما خاموش مى‌شود. (مکارم الاخلاق ص1026)
امام علی علیه‌السلام: سیری یاور خوبی برای گناهان است. (غرر‌الحکم ح9922)

[box type=”note”] منبع: باشگاه خبرنگاران پویا[/box]

کدمطلب:97031713

تحمل گرسنگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا