تحمیل استرس به ۲۰۰۰۰۰ زوج نتیجه “مثبت کاذب غربالگری”

آمار بسیار بالای تست مثبت (کاذب) سندروم داون تحت عنوان غربالگری بارداری در کشور ما، باعث تحمیل فشار روانی همچنین هزینه ۴ تا ۹ میلیون تومانی به بیش از ۲۰۰هزار زوج در سال شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در ایران تقریباً صددرصد مادران باردار فارغ از سن مادر یا سابقه خانوادگی ناهنجاری عملاً اجبار به انجام غربالگری می‌شوند! در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به‌دلیل عدم الزام و القای تست‌های غربالگری به زنان باردار، عمدتاً زنان در سنین بالاتر از 35 تا 40 سال این آزمایشات را انجام می‌دهند.

لذا در بسیاری از این کشورها از کل زنان باردار، تنها حدود یک‌سوم، غربالگری بارداری را انجام می‌دهند؛ اجبار یا توصیه اکید به انجام غربالگری یعنی تحمیل بار مالی و روانی بسیار سنگین که دلایل آن کاملاً غیرعلمی است و بر اساس منافع مالی ذی‌نفعانی چون آزمایشگاه‌ها به خانواده‌های خواهان فرزند تحمیل می‌شود!

فقدان هرگونه حمایت مالی برای انجام آزمایش‌های غربالگری بارداری در کشور در حالی است که در تمام کشورهای توسعه‌یافته، هزینه انجام تست‌های غربالگری ضروری کاملاً به‌عهده دولت است و خانواده در حال انتظار فرزند، متحمل هیچ‌گونه هزینه مضاعفی نمی‌شود.

از طرفی، پزشکانی که به‌دنبال عدم انجام مراحل غربالگری در مادران باردار با تولد نوزاد “داون” مواجه شوند، مجازات می‌شوند؛ برنامه غربالگری در ارتقای سلامت، ناتوان است و مقرون به صرفه نیست با این حال خسارت مالی و روانی و جانی جبران‌ناپذیری را به مردم وارد می‌کند.

 

منبع:  خبرگزاری تسنیم                 

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا