تدابیر بوی بد دهان

از ديدگاه طب جديد مهم ترين علل بوي بد دهان، عدم رعايت بهداشت دهان و دندان ، پوسيدگي و عفونت دندان ها و لثه ها و بيماري هاي گوارشي از جمله ريفلاكس معده به مري است. ولی از منظر طب اسلامی ایرانی شايعترين علل بوي بد دهان عبارتند از:

1. حرارت بالایی که در معده ایجاد شود و بر رطوباتی که در معده و حلق و اطراف دندان ها وجود دارد استیلا یابد (غلبه کند)و این رطوبات را فاسد گرداند. از جمله علائم این نوع بوی بد دهان این است که با گرسنگی تشدید و با خوردن غذا کمتر می شود.
2. اخلاط نامناسب مانند صفرا یا بلغم عفن(متعفن) در معده تجمع یابند و بخارات ناشی از آنها باعث ایجاد بوی بد دهان شود. این علت نیز با بیماریهای گوارشی ذکر شده از دیدگاه طب جدید قابل تطابق است.
3. عفونت لثه و دندانها و پوسیدگی و فساد رطوبات آنها
4. مواد و رطوبات فاسدی(نزله و زکام) که از دماغ (مغز) به سمت دهان و لثه ها می آیند و به دلیل ضعف لثه ها در این محل تجمع یافته و بوی نامناسب ایجاد می کنند.
5. عفونت و بیماری های ریوی.

برای برطرف شدن بوی بد دهان چه باید کرد؟
1. رعایت بهداشت دهان و دندان و اصول حفظ صحت دندان ها از مهم ترین نکات است. با مسواک زدن مرتب و درمان پوسیدگی ها و عفونت های دندان ها و لثه می توان به این مهم دست یافت. از منظر طب سنتی، راه هایی نیز برای تقویت دندانها و لثه وجود دارد:
• مالیدن پوست گردوی تازه بر بن (پایه)دندان ها، آنها را تقویت می نماید.( قسمتی از ÷وست تازه گردو را روی لثه ها بمالید بطوری که رطوبت آن در تماس بالثه قرار گیرد.بهتر است این کار هر روز تا یک هفته ادامه یابدبنابه مشکل لثه روزی 1الی 3 بار. بهتراست این کار بعد از شستوشوی دندانها انجام شود.
• درصورتیکه مخلوط عسل و سرکه(1ق غ عسل 3تا4 قطره سرکه به مدت نیم ساعت روی لثه بماند) بهتر است در طول یک هفته 4-3 بار با انگشت بر روی دندان ها و لثه مالیده شود، باعث سفید شدن دندان ها، پاکسازی چرک از لثه و روئیدن گوشت جدید بر لثه می شود.
• مالیدن مخلوط عسل و نمک(1 ق غ عسل با 1نصف ق چ نمک به مدت15دقیقه هفته ای 3تا4بار)روی لثه و دندان ها، مانع بروز زخم های دهانی و آفت شده و دندانها را سفید می کند.
• مالیدن جوشانده گلنار+ مورد در سرکه(1ق غ پودر گلناربا 1ق غ پودرمورد در یک استکان سرکه هفته ای 3تا4 بار) بر لثه در تقویت آن موثر است به خصوص اگر به جوشانده مذکور کمی شیره انگور هم اضافه شود.
• جویدن کندر نیز لثه را محکم می کند.
• از مصرف شیرینی جات و ادویه جات و غذاهای تند به میزان زیاد پرهیز نمود.

بیشتر بخوانید:  نکته های شنیدنی: قلاع دهان

2. معده باید از اخلاط نامناسب پاکسازی شود،بدین صورت که:
الف. کسانی که در معده شان خلط صفرای متعفن وجود دارد و معمولاً دچار تلخی دهان و غثیان(تهوع) و بی اشتهایی هستند، باید از شربت هایی مثل شربت انار، شربت زرشک، سکنجبین و نیز تخم اسفرزه خیسانده در آب استفاده نمایند
ب.کسانی که دچار تجمع بلغم متعفن در معده هستند و به دنبال آن احساس سنگینی معده، غثیان(تهوع ودل بهم خوردگی) و عدم تشنگی دارند و همچنین بوی بد دهان ایشان با مصرف غذا و شستن دهان برطرف نمی گردد، مصرف ماءالعسل و مربای زنجبیل برای آنها مفید خواهد بود .ماءالعسل معده را قوت بخشیده، اشتها را تنظیم کرده و به عملکرد دستگاه گوارشی یاری می رساند و رطوبت های معده را می زداید. بعلاوه این نوشیدنی، اخلاط نامناسب اطراف کلیه ها و رطوبات ریه را نیز به آسانی برطرف خواهد کرد.(نحوه تهیه ماء
3. اگر علت بوی بد دهان به تشخیص پزشک رطوبات و مواد فاسد ریخته شده از دماغ (مغز) است، باید طبق صلاحدید پزشک با داروهایی مثل ایارج فیقرا برای پاکسازی دماغ(مغز) اقدام نمود. همچنین از خوردن غذاهای ترش و نفاخ پرهیز کرد، و نیز مصرف موادی از قبیل مویز و بادام و مرباهایی مثل مربای آمله و هلیله برای صبحانه جهت تقویت مغز باید مد نظر قرار گیرد
4. اگرعلت بوی بد دهان، بیماریها و عفونت های ریوی باشد، باید اقدام درمانی مشکل صورت گیرد.
علاوه بر توجه به موارد ذکر شده، رعایت این موارد نیز توصیه می شود:
• گلنار 20 گرم، مازو 20گرم ، کندر 15 گرم، فوفل 15گرم، سماق 30گرم و تخم گشنیز 5گرم، همه را نرم کوبیده ، مسواک را تر نموده و به پودر آغشته نمایید و مسواک کنید.
•همچنین باید از غذاهای چرب و آبکی و سنگین و خمیری مثل آش رشته، ماکارونی و قارچ و … بپرهیزند. این افراد از مصرف گل قند و کرفس سود خواهند برد.
• یکی از غذاهای مفید در این افراد گوشت کبک یا دراج یا تیهو است که با نخود و ادویه هایی مثل زیره و شوید و دارچین و زعفران و میخک پخته شود.

بیشتر بخوانید:  بوی بد در دهان


برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن