تدابیر ویژه برای دانش آموزان و والدین در آغاز سال تحصیلی

با شروع سال تحصیلی جدید مدارس و دانشگاه ها و همزمانی آن با شیوع ویروس کرونا، توصیه هایی برای حفظ سلامت و بهداشت جسم و روان در این مطلب ارائه می شود.

یکی از مهم ترین دغدغه های والدین در سال تحصیلی جدید، شیوع کرونا و افزایش ابتلا به آن با حضور فرزندان شان در محیط های شلوغ و مدرسه است. برای آنکه دانش آموزان بتوانند با خیال راحت تر در سر کلاس ها حاضر شوند، توصیه می شود حتما والدین به تقویت سیستم ایمنی آنها با استفاده از رژیم غذایی مخصوص و پیشگیری از ابتلا به کرونا با روش بخور جوش شیرین مبادرت ورزند.

بخور جوش شیرین می تواند از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند و در صورت ابتلا، آن را درمان می کند. در این روش با استفاده از ماده خوراکی جوش شیرین که در کشورمان به مقدار وفور در دسترس است، کسانی که درگیر بیماری هستند تا یک هفته روزی 3-2 بار و کسانی که خواهان پیشگیری هستند، هفته ای یکبار بخور دهند.

اگر هنگام درس خواندن و مطالعه ی کتاب، احساس خستگی فکری کردید و دهان دره، امانتان را بُرید، کافی است یک مشت کنجد بوداده را در دهان بریزید تا خستگی تان برطرف شده و دوباره با قدرت تمام، به سراغِ مطالعه بروید. ضمن اینکه آن اکسیر معجزه گری که اکثر دانشجوها و دانش آموزان در شب های امتحان، به دنبال آن هستند تا بتوانند چند ساعتی، بیشتر درس بخوانند، همین است!

پیش‌دبستانی‌ها به ۱۰ تا ۱۳ ساعت، کودکان مدرسه‌ای ۹ تا ۱۱ ساعت و نوجوانان ۸ تا ۱۰ ساعت خواب روزانه نیاز دارند. هورمون رشد در خواب عمیق ترشح می شود که در سنین کودکی و نوجوانی اهمیت زیادی دارد. نوجوانانی که خواب بی کیفیتی دارند، با کاهش ترشح هورمون رشد روبرو می شوند که در رشد جسمانی آنها تاثیر منفی می گذارد.

برای تقویت حافظه باید تغذیه را سالم کنید، مخصوصاً از روغن ناسالم استفاده نشود و روغن ارده (روغنی که بعد از اینکه کنجد را ارده کردند از آن روغن تهیه می کنند) در غذاهایتان استفاده کنید. ارده به اشکال مختلف مانند حلوا ارده، ارده شیره و ارده و عسل میل کنید. گردو بخورید و پنیر بدون گردو نخورید. به هیچ وجه آب یا نوشیدنی که در آن یخ انداخته شده باشد مصرف نکنید. مدتی نیز بلغم زاها را کمتر مصرف کنید یا همراه با مصلحات آن مصرف شوند.  هر روز نیم ساعت کندر بجوید (توجه کنید جویدن کندر در این مورد موثر است نه بلعیدن آن)  دم کرده استوخدوس و افتیمون و همچنین داروی کد 118 نیز کمکتان خواهد کرد. برای تهیه کد 118 می توانید  50 گرم سیاه دانه ایرانی را با گوشت کوب بکوبید (نه با آسیاب) و با 300 گرم عسل چند گیاهی طبیعی مخلوط کنید.

ضمناً اگر طبعتان نیز سرد است باید مراقب باشید که سرتان را گرم نگه دارید. در احادیث نیز در زمینه افزایش حافظه مواردی ذکر شده است از جمله قرائت قرآن کریم. یکى از امتیازات قرآن مجید آن است که تلاوت و حفظ کردن آن سبب تقویت حافظه مى شود.

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا