تدریس قانون بوعلى توسط عالم ربانى مرحوم حاج ميرزا على آقا شيرازى اصفهانى قدس الله سره اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / تدریس قانون بوعلى توسط عالم ربانى مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى قدس الله سره
تدریس قانون بوعلى توسط  عالم ربانى مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى قدس الله سره

تدریس قانون بوعلى توسط عالم ربانى مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى قدس الله سره

? تدریس #قانون بوعلى توسط عالم ربانى مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى قدس الله سره?

?? استاد شهید دکتر مرتضی #مطهری در مقدمه کتاب “سیری در نهج البلاغه” یادى از استاد خود نموده و اشاره می کند که
“او هم فقیه بود و هم حکیم و هم ادیب و هم طبیب فقه و فلسفه و ادبیات عربى و فارسى و طب قدیم را کاملا مى شناخت و در برخى متخصص درجه اول به شمار مى رفت , قانون بوعلى را که اکنون مدرس ندارد او به خوبى تدریس مى کرد و فضلا در حوزه درسش شرکت مى کردند”

⬅ این مطلب گواهی است بر اهمیت و جایگاه #طب_اسلامی ایرانی در حوزه های علمیه در گذشته، که متاسفانه به مرور زمان به فراموشی سپرده شده است.

?? ان شاء الله با اهتمام مراجع معظم و مسئولین ذیربط بار دیگر این بخش حذف شده از حوزه ها مجدداً احیا شده و طلاب حوزه های علمیه نسبت به فراگیری آن در کنار دیگر دروس خود، اهتمام ورزند.

↩ در ذیل این بخش از مقدمه کتاب “سیری در نهج البلاغه” عیناً برای آگاهی خوانندگان محترم آورده شده است:

 

…… دریغ است در این مقدمه از آن بزرگمردى که مرا اولین بار با نهج البلاغه آشنا ساخت و درک محضر او را همواره یکى از ( ذخائر) گرانبهاى عمر خودم که حاضر نیستم با هیچ چیز معاوضه کنم مى شمارم و شب و روزى نیست که خاطره اش در نظرم مجسم نگردد , یادى نکنم و نامى نبرم و ذکر خیرى ننمایم .

?? به خود جرات مى دهم و مى گویم او به حقیقت یک ( عالم ربانى) بود , اما چنین جراتى ندارم که بگویم من ( متعلم على سبیل نجاه)بودم یادم هست که در برخورد با او همواره این بیت سعدى در ذهنم جان مى گرفت :

?

عالم و عابد و صوفی همه طفلان رهند

مرد اگر هست به جز عارف ربانی نیست

?

?? او هم فقیه بود و هم حکیم و هم ادیب و هم طبیب فقه و فلسفه و ادبیات عربى و فارسى و طب قدیم را کاملا مى شناخت و در برخى متخصص درجه اول به شمار مى رفت , قانون بوعلى را که اکنون مدرس ندارد او به خوبى تدریس مى کرد و فضلا در حوزه درسش شرکت مى کردند , اما هرگز نمى شد او را در بند یک تدریس مقید ساخت , قید و بند به هر شکل با روح او ناسازگار بود , یگانه تدریسى که با علاقه مى نشست نهج البلاغه بود , نهج البلاغه به او حال مى داد و روى بال و پر خود مى نشاند و در عوالمى که ما نمى توانستیم درست درک کنیم سیر مى داد .

?? او با نهج البلاغه مى زیست , با نهج البلاغه تنفس مى کرد , روحش با این کتاب همدم بودم , نبضش با این کتاب مى زد و قلبش با این کتاب مى طپید , جمله هاى این کتاب ورد زبانش بود و به آنها استشهاد مى نمود , غالبا جریان کلمات نهج البلاغه بر زبانش با جریان سرشک از چشمانش بر محاسن سپیدش همراه بود براى ما درگیرى او با نهج البلاغه , که از ما و هر چه در اطرافش بود مى برید و غافل مى شد منظره اى تماشائى و لذتبخش و آموزنده بود , سخن دل را از صاحبدلى شنیدن , تاثیر و جاذبه و کشش دیگرى دارد او نمونه اى عینى از سلف صالح بود , سخن على درباره اش صادق مى نمود :

? و لولا الاجل الذى کتب لهم لم تستقر ارواحهم فى اجسادهم طرفه عین , شوقا الى الثواب و خوفا من العقاب , عظم الخالق فى انفسهم فصغر ما دونه فى اعینهم  .

?? ادیب محقق , حکیم متاله , فقیه بزرگوار , طبیب عالیقدر , عالم ربانى مرحوم حاج میرزا على آقا شیرازى اصفهانى قدس الله سره راستى مرد حق و حقیقت بود, از خود و خودى رسته و به حق پیوسته بود با همه مقامات علمى و شخصیت اجتماعى , احساس وظیفه نسبت به ارشاد و هدایت جامعه و عشق سوزان به حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام موجب شده بود که منبر برود و موعظه کند, مواعظ و اندرزهایش چون از جان برون مىآمد لاجرم بر دل مى نشست , هر وقت به قم مىآمد علماء طراز اول قم با اصرار از او مى خواستند که منبر برود و موعظه نماید منبرش بیش از آنکه ( قال) باشد ( حال) بود .

گردآوری: یکی از حامیان احیای سلامت

کدمطلب: M97012202

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *