تغذیه سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / تغذیه سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی
تغذیه سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی
تغذیه سالمندان از منظر طب سنتی ایران

تغذیه سالمندان از منظر طب اسلامی ایرانی

به مناسبت ۹ مهر روز جهانی سالمندان

 یک متخصص طب سنتی تغذیه سالمندان در طب اسلامی ایرانی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, روشنک مکبری‌نژاد درباره تغذیه سالمندان در طب سنتی ایران اظهار داشت: جمعیت سالمندان در سال ۹۰ به ۸/۲ درصد جمعیت کشور رسیده است.

به‌گفته وی براساس برآورد جمعیت شناسی در پایان چشم‌انداز ۲۰ساله به ۱۴/۷ درصد جمعیت کشور می‌رسد. تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت در دوره سالمندی است. وضعیت تغذیه‌ای بد سبب افزایش بستری شدن در بیمارستان، عوارض، مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی سالمندان است.

این متخصص طب سنتی افزود: از دیدگاه طب سنتی ایران به‌دلیل مزاج سرد و خشک در دوره سالمندی، تدابیر تغذیه‌ای آنها توصیه به خوراکی‌های گرم و تر و پرهیز از غذاهای تولید کننده بلغم و سودا مانند بادنجان، هندوانه، خیار و … است.

مکبری‌نژاد ادامه داد: در منابع طب سنتی، تغذیه دوران سالمندی از نظر کمیت و کیفیت تغذیه با توجه به مشکلات شایع این دوران مانند یبوست، ضعف عمومی بدن، ضعف گوارش و… طراحی شده است.

وی بیان داشت: به این منظور مصرف غذا به‌دفعات بیش‌تر و یا مقدار کم تر برای تأمین انرژی لازم روزانه است. غذاهایی که از نظر کمیت کم و از نظر کیفیت بالا و با هضم و دفع سریع باشند مانند زرده تخم‌مرغ آب‌پز، آب‌گوشت، گوشت بره، جوجه مرغ و خروس محلی، کبک، نان خوب پخته‌شده با مقدار متوسط نمک ذکر شده است. از مرباها، مربای زنجبیل پرورده به‌دلیل تقویت قوای جنسی، کلیه، مثانه و گوارش مفید است.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: از گروه سبزی و صیفی‌جات، کاهو (به‌دلیل اثرات خواب‌آور) با ادویه‌جات گرم، کرفس، کمی تره، برگ چغندر و سیر توصیه شده است.

مکبری‌نژاد افزود: میوه‌هایی مانند انجیر تازه و خشک و آلو (به‌دلیل ایجاد لینت مزاج)، انگور و از گروه خشکبار مویز با مغز گردو و بادام مفید است، هم‌چنین توصیه به مصرف شیر جوشیده شده با کمی زنجبیل یا عسل شده و برای رفع یبوست غذاهای ملین مانند شوربای مرغ یا چغندر یا کلم، شیره جو با تخم کافشه و همچنین آب کلم توصیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: رعایت تدابیر غذایی راهکاری در دسترس، کم‌هزینه, مؤثر و با پذیرش خوب از جانب سالمندان است، به‌طوری که بسیاری از مشکلات سالمندی با رعایت این تدابیر برطرف شده و سالمند بی‌نیاز از مصرف دارو یا سایر روش‌های درمانی می‌شود، لذا آموزش این توصیه‌ها به سالمندان گامی برای بهبود کیفیت زندگی آنها است

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *