توصیه بهداشتی: در بارداری چه باید بخورید تا کودکی زیبا داشته باشید؟

نکات زیادی در بارداری وجود دارد که بر زیبایی فرزند تأثیر دارد. با رعایت این نکات، نوزادی زیبا با پوستی شاداب خواهید داشت:

 • مصرف رب انار در هنگام بارداری، علاوه بر اینکه زن را از ویار خوردن خاک، مهر و ذغال و برفک یخچال نجات می دهد، تأثیر زیادی در زیبایی نوزاد دارد.
 • سیب، در زیبایی کودک نقش زیادی ایفا می کند. اگر در ماه هشتم بارداری، به دفعات بر سیب قرمز، سوره یوسف خوانده شود و زن باردار بخورد کودکی زیبا خواهد داشت.
 • اگر می خواهید نوزادی با چشمان زیبا داشته باشید، توصیه می شود مصرف رازیانه و بادیان را فراموش نکنید.
 • مصرف به، خطر سقط جنین را کاهش می دهد، نوزاد را خوش آب و رنگ می کند و از ویار زنان باردار جلوگیری می نماید.
 • خوردن خربزه در هنگام بارداری، باعث زیبایی جنین و خوش خوی شدن او خواهد شد.
 • خوردن عسل به زنان باردار توصیه می شود، زیرا دارای قند، آهن، کلسیم، پتاسیم، منگنز، سدیم و فسفر است.
 • خوردن هلو نیز در زیبایی رخ جنین و شادابی پوست زن باردار تأثیر دارد.
 • مصرف کندر، در دوران بارداری، هوش کودک را افزون می کند.
 • اگر می خواهید فرزندتان رنگ و روی خوب داشته باشد، در هنگام بارداری سراغ دوستان کبد بروید. دوستان کبد عبارتنداز: روغن زیتون، انار، روغن ماهی، کاسنی، کنگر، زردک و غیره.
 • خوردن خرما، فرزندی پاک و زیبا به ثمر می نشاند. به ویژه در روایات بر مصرف خرما در دوران زایمان تأکید ویژه ای شده است. بنابراین در ماه آخر بارداری از مصرف خرما دریغ نکنید! به تجربه ثابت شده است که این امر به تسهیل زایمان کمک بسیاری می کند.

این غذا برای مادران شیرده معجزه می کند

مادران باردار در شرایط و زمان های مختلف، نیاز به رژیم غذایی خاص شرایط خود دارند که باید به موقع استفاده نمایند تا هرچه سریعتر سلامتی و نشاط خود را به دست آورند و بتوانند از فرزند خود مراقبت کنند. مادرانی که زایمان کرده اند بهتر است 7 تا 10 روز اول از «کاچی» تغذیه کنند.

مواد لازم برای تهیه کاچی: آرد برنج قهوه ای یا آرد گندم سبوس دار: 3 تا 4 قاشق غذاخوری- روغن زرد محلی گوسفندی: 1 قاشق غذاخوری پُر- زعفران ساییده: یک گرم- عسل طبیعی: 2 قاشق غذاخوری- آب: 5/1 تا 2 لیوان (3قاشق آرد 5/1 لیوان آب، 4 قاشق آرد، 2 لیوان آب)- عرق هل و گلاب: 2قاشق غذاخوری

طرز پخت: ابتدا آرد را در ظرف مسی بریزید و با قاشق چوبی به آرامی هم بزنید، به طوری که شعله آرام باشد. بعد از 2 دقیقه، روغن را به آرد اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا رنگ آرد کمی تغییر کند. سپس اجاق را خاموش کنید و به مدت 3 تا 4 دقیقه روغن و آرد را به آرامی هم بزنید تا خنک شود. آب را بجوشانید و بعد زعفران را به آب اضافه کنید و صبر کنید تا زعفران رنگ دهد و آب ولرم شود. در ادامه، عسل را به آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملاً حل شود و در آخر، عرق هل و گلاب را به آب و عسل اضافه کنید و به مرور به آرد بیافزایید و به آرامی هم بزنید تا یکنواخت شود. حال کاچی آماده است، لازم است مادر میل کند تا زخم های درون وی به سرعت ترمیم یابد. این غذا را مادر به مدت 7 تا 10 روز میل کند تا نتیجه را خود به چشم ببیند. این غذا در حقیقت معجزه می کند.

یک پیشنهاد عالی جهت رفع تهوع دوران بارداری

یکی از بهترین داروه برای رفع تهوع و استفراغ دوران بارداری، مصرف آب عسل است. مقدار دلخواهی عسل را در آب حل کنید (حداقل یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب). سپس مقداری آب لیمو ترش تازه (و نه آبلیمو) به آن اضافه کنید و پس از خنک شدن آن در یخچال (و نه خنک کردن آن با یخ)، این نوشیدنی بسیار گوارا و لذیذ را به آرامی و جرعه جرعه میل نمایید. (روزی دو تا سه لیوان).

در صورت شدت تهوع، به اندازه نوک قاشق چای خوری زنجبیل کوبیده را به هر لیوان آب عسل اضافه کنید.

جمع آوری: هاجر صیام پور- محقق تغذیه سالم

منبع: فصلنامه حکیمانه، شماره دوم، سال اول

tel-bardari-hakim-8

‫۳ دیدگاه ها

 1. از آنجا که مصرف رازیانه و بادیان برای زنان باردار مضر است این گیاهان چگونه باید مصرف شود؟

  1. با سلام و‌احترام
   در مصرف زیاده روی نفرمایید
   و‌مصرف به مقدار کم موردی ندارد
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا