معجزه ای به نام جوش شیرین

بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول NaHCO۳ یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است که تنها یک هیدروژن اسیدی این ترکیب با سدیم جایگزین شده‌است.

این ترکیب، بی‌بو و بی‌طعم است که کمی دارای خاصیت بازی است و به صورت پودر سپید یا بلورین است. بی‌کربنات جاذب رطوبت و بوگیر است.

جوش شیرین و بهداشت پا

پاها در طول سال در معرض آسیب‌های متعدد قرار می‌گیرند. جوش شیرین در حفظ شادابی و مراقبت از سلامت پوست پاها معجزه می‌کند.

همچنین با پینه‌های آزادهنده مقابله و پوست پاها را تمیز می‌کند، خارش را از بین می‌برد و باعث نرمی و لطافت پوست پاها می‌شود.

بنابراین یک چهارم فنجان جوش شیرین را در یک لیتر آب ولرم حل کرده و پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.

نظر کارشناس در مورد اثر جوش شیرین روی پوست پاها و پینه‌ها باید واقع‌بینانه سخن گفت، معجزه‌ای در کار نیست. پینه‌های آزاردهنده تنها با رفع عامل ایجادکننده‌‌شان (مثلا کفش نامناسب) و نیز با کمک داروهای مناسب رفع می‌شوند.

البته جوش شیرین با توجه به خاصیت لایه‌برداری ملایم تنها می‌تواند تا حدی به رفع زبری و ناهمواری پوست و احیانا پینه‌ها کمک کند و هرگز جوش شیرین را به عنوان یک درمان مناسب و موثر‌تر و قطعی برای پینه و میخچه نمی‌شناسیم.

جوش شیرین و بهداشت دهان و دندان

جوش شیرین در حفظ سلامت دهان و دندان نیز موثر عمل می‌کند زیرا دهان را تمیز می‌کند، مانع از ایجاد جرم و پوسیدگی روی دندان‌ها می‌شوند و نفس را خوشبو می‌کند.
برای از بین بردن بوی بد دهان یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و با آن قرقره کنید، سپس دهانتان را با آب به‌خوبی شست‌و‌شو دهید.

بیشتر بخوانید:  بیمار کرونایی که توسط حکیم دکتر روازاده درمان شد، گزارش شماره ۲

همچنین اگر می‌خواهید دندان‌هایی سفید داشته باشید کافیست گاهی به‌اندازه یک نوک انگشت جوش شیرین را روی خمیردندانتان بریزید و با آن مسواک بزنید تا لکه‌ها محو و دندان‌هایتان سفیدتر ‌شوند.

براساس خاصیت سایندگی ملایم و نیز جاذب بودن جوش شیرین می‌توان آن را به صورت خشک و یا محلول در کمی‌آب به دندان‌ها مالید.

این عمل به از بین رفتن لک‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان که بیشتر در اثر مصرف قهوه و چای به وجود می‌آیند کمک و دندان‌ها را سفیدتر می‌کند.

جوش شیرین اثر ضد میکروبی نیز دارد و محیط رشد میکروب‌های مضر را در دهان به هم می‌زند و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.

بی کربنات سدیم (نام شیمیایی جوش شیرین) اغلب یکی از اجزای تشکیل‌دهنده فراورده‌های خمیردندان است.

لایه برداری با جوش شیرین

جوش شیرین مرطوب‌کننده و همچنین یک لایه‌بردار طبیعی است. برای استفاده از خواص لایه‌برداری جوش شیرین کافی است یک خمیر ساده درست کنید، سه پیمانه جوش شیرین را با یک پیمانه آب مخلوط کنید.

این خمیر را با نوک انگشتانتان، دایره‌وار روی پوست تمیز صورتتان بمالید؛ سپس با آب ولرم به خوبی شست‌و‌شو دهید. البته می‌توانید از این خمیر به صورت ماسک نیز استفاده کنید و یا اینکه مقداری از آن را با نوک انگشت روی جوش هایتان قرار دهید.

در این صورت اجازه دهید خمیر جوش شیرین به مدت سه الی پنج دقیقه روی پوستتان بماند، سپس صورتتان را با آب ولرم به خوبی شست‌و‌شو دهید.

این مطالب که استحمام و شست‌و‌شو با آب سنگین با درصد املاح بالا موجب خشکی پوست می‌شود یک واقعیت است. در بسیاری از نواحی دنیا و همچنین ایران، آبی که برای استحمام و انجام امور بهداشتی و پاکیزگی به کار می‌رود و حتی آب شرب لوله‌کشی دارای درصد بالایی از املاح است.

بیشتر بخوانید:  ویروس بی اعتمادی کرونا

این مطالب گاهی به صورت جرم بستن جداره قوری و حتی رسوب املاح غیرمحلول در آب در ته لیوان یا پارچ ‌آب مشخص می‌شود. افزودن جوش شیرین به آب با قلیایی کردن آن باعث می‌شود مقداری از سختی آب گرفته شود. پوست ما به طور کلی با آب کم املاح سازگاری بیشتری دارد.

نکته قابل یادآوری این است که هرچه محیط سطح پوست قلیایی باشد، تحریک‌پذیرتر می‌شود، بنابراین به میزانی جوش شیرین به آب اضافه کنید که در پوست احساس خشکی، سوزش و آزار ایجاد نکند.

پیشنهاد می کنیم حتما مطلب ” دوای طلایی جوش شیرین برای انواع عفونتها و الودگی ها از جمله عفونت ناشی از کرونا ویروس ” را نیز مطالعه نمایید.

تهیه و تدوین: علی حسنخانی محقق و پژوهشگر در عرصه طب سنتی

جوش شیرین

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن