معجزه ای به نام جوش شیرین - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / معجزه ای به نام جوش شیرین
معجزه ای به نام جوش شیرین

معجزه ای به نام جوش شیرین

بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول NaHCO۳ یکی از نمکهای سدیم در ترکیب با کربنیک اسید است که تنها یک هیدروژن اسیدی این ترکیب با سدیم جایگزین شده‌است. این ترکیب، بی‌بو و بی‌طعم است که کمی دارای خاصیت بازی است و به صورت پودر سپید یا بلورین است. بی‌کربنات جاذب رطوبت و بوگیر است.

پاها در طول سال در معرض آسیب‌های متعدد قرار می‌گیرند. جوش‌شیرین در حفظ شادابی و مراقبت از سلامت پوست پاها معجزه می‌کند. همچنین با پینه‌های آزادهنده مقابله و پوست پاها را تمیز می‌کند، خارش را از بین می‌برد و باعث نرمی و لطافت پوست پاها می‌شود. بنابراین یک چهارم فنجان جوش‌شیرین را در یک لیتر آب ولرم حل کرده و پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید. نظر کارشناس در مورد اثر جوش‌شیرین روی پوست پاها و پینه‌ها باید واقع‌بینانه سخن گفت، معجزه‌ای در کار نیست. پینه‌های آزاردهنده تنها با رفع عامل ایجادکننده‌‌شان (مثلا کفش نامناسب) و نیز با کمک داروهای مناسب رفع می‌شوند. البته جوش شیرین با توجه به خاصیت لایه‌برداری ملایم تنها می‌تواند تا حدی به رفع زبری و ناهمواری پوست و احیانا پینه‌ها کمک کند و هرگز جوش‌شیرین را به عنوان یک درمان مناسب و موثر‌تر و قطعی برای پینه و میخچه نمی‌شناسیم.

جوش‌شیرین در حفظ سلامت دهان و دندان نیز موثر عمل می‌کند زیرا دهان را تمیز می‌کند، مانع از ایجاد جرم و پوسیدگی روی دندان‌ها می‌شوند و نفس را خوشبو می‌کند.
برای از بین بردن بوی بد دهان یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و با آن قرقره کنید، سپس دهانتان را با آب به‌خوبی شست‌و‌شو دهید. همچنین اگر می‌خواهید دندان‌هایی سفید داشته باشید کافیست گاهی به‌اندازه یک نوک انگشت جوش‌شیرین را روی خمیردندانتان بریزید و با آن مسواک بزنید تا لکه‌ها محو و دندان‌هایتان سفیدتر ‌شوند. براساس خاصیت سایندگی ملایم و نیز جاذب بودن جوش‌شیرین می‌توان آن را به صورت خشک و یا محلول در کمی‌آب به دندان‌ها مالید. این عمل به از بین رفتن لک‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان که بیشتر در اثر مصرف قهوه و چای به وجود می‌آیند کمک و دندان‌ها را سفیدتر می‌کند. جوش شیرین اثر ضد میکروبی نیز دارد و محیط رشد میکروب‌های مضر را در دهان به هم می‌زند و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند. بیکربنات سدیم (نام شیمیایی جوش شیرین) اغلب یکی از اجزای تشکیل‌دهنده فراورده‌های خمیردندان است.

جوش‌شیرین مرطوب‌کننده و همچنین یک لایه‌بردار طبیعی است. برای استفاده از خواص لایه‌برداری جوش‌شیرین کافی است یک خمیر ساده درست کنید، سه پیمانه جوش‌شیرین را با یک پیمانه آب مخلوط کنید. این خمیر را با نوک انگشتانتان، دایره‌وار روی پوست تمیز صورتتان بمالید؛ سپس با آب ولرم به خوبی شست‌و‌شو دهید. البته می‌توانید از این خمیر به صورت ماسک نیز استفاده کنید و یا اینکه مقداری از آن را با نوک انگشت روی جوش‌هایتان قرار دهید.در این صورت اجازه دهید خمیر جوش‌شیرین به مدت سه الی پنج دقیقه روی پوستتان بماند، سپس صورتتان را با آب ولرم به خوبی شست‌و‌شو دهید.

این مطالب که استحمام و شست‌و‌شو با آب سنگین با درصد املاح بالا موجب خشکی پوست می‌شود یک واقعیت است. در بسیاری از نواحی دنیا و همچنین ایران، آبی که برای استحمام و انجام امور بهداشتی و پاکیزگی به کار می‌رود و حتی آب شرب لوله‌کشی دارای درصد بالایی از املاح است. این مطالب گاهی به صورت جرم بستن جداره قوری و حتی رسوب املاح غیرمحلول در آب در ته لیوان یا پارچ ‌آب مشخص می‌شود. افزودن جوش شیرین به آب با قلیایی کردن آن باعث می‌شود مقداری از سختی آب گرفته شود. پوست ما به طور کلی با آب کم املاح سازگاری بیشتری دارد. نکته قابل یادآوری این است که هرچه محیط سطح پوست قلیایی باشد، تحریک‌پذیرتر می‌شود، بنابراین به میزانی جوش‌شیرین به آب اضافه کنید که در پوست احساس خشکی، سوزش و آزار ایجاد نکند.

تهیه و تدوین: علی حسنخانی محقق و پژوهشگر در عرصه طب سنتی

جوش شیرین

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *