آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / نکته های شنیدنی: هیضه (اسهال و استفراغ)

نکته های شنیدنی: هیضه (اسهال و استفراغ)

#هیضه (اسهال و استفراغ)

حرکت مواد فاسد و غیر منهضم است که از بدن به معده بر می گردد و از طریق قی یا اسهال، با شدت دفع می شود.

گاهی ممکن است که در هیضه، قی نباشد و ماده تماماً به سوی روده ها رفته و با اسهال مفرط دفع شود، اما معمولاً غثیات و حالت تهوع وجود دارد.

هیضه از بیماری های حاد و خطرناک است و بسیار اتفاق می افتد که اسهال به حدی برسد که نبض ساقط می شود و بیماری به مرتبه ای می رسد که هر چه به بیمار می خورانند، قی می کند و تشنگی غالب می شود و تشنج ایجاد می شود و اندام ها به سردی می گراید.

اسباب ایجاد بیماری

سبب آن فاسد شدن غذا در معده و تبدیل شدن آن به صفرا و یا بلغم و سودا، به سبب ردائت کیفیت و قبول کردن احتراق است؛ لذا طبیعت آنچه را صفراوی و لطیف است و در فم معده جمع شده، به طریق قی و آنچه که سنگین و غلیظ و بلغمی است و در قعر معده مانده است، با اسهال دفع می کند.

گاهی هیضه به سبب پر خوری، عدم رعایت ترتیب غذا خوردن، خوردن غذا بر روی غذای هضم نشده و یا آشامیدن آب بسیار و خوردن میوه تر بالای غذای هضم نشده، خصوصاً که بسیار چرب باشد و یا بودن خلط فاسد در معده و خوردن غذای بسیار بر آن و وجود باد و ریح زیاد در معده و غیر اینها ایجاد می شود.

سبب هیضه اطفال اکثراً شیر خوردن پی در پی و یا خوردن شیر و غذا در پی هم، بدون هضم شدن غذا و یا شیر می باشد و یا حرکات شدید بعد از خوردن شیر و غذا که موجب سوءهاضمه می گردد.

پی نوشت:

غثیان: استفراغ

قی: استفراغ

ردائت: بدی

ریح: باد

?اعمال یداوی جلد سوم/ ص ۷۲/ دکتر حوریه محمدی کناری و دکتر غلامرضا کردافشاری

کدمطلب:۹۷۰۹۱۱  ۸PC

هیضه (اسهال و استفراغ)

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *