حلوای عسل

?مواد لازم?

?آرد گندم? ٣٠٠گرم
?کره حیوانی?١٠٠ گرم
?پودر هل?یک قاشق چای خوری
?روغن حیوانی?یک قاشق سوپخوری
?عسل?٢۵٠گرم

?طرز تهیه ?

ابتدا آرد را تفت داده تا از حالت خامی درآید. معمولا حدود ۴۵ دقیقه روی حرارت ملایم طول می کشه تا خامی آرد گرفته شود. سپس آرد تفت داده شده رو الک می کنیم تا صاف و یکدست شود. و با کره حیوانی و روغن حیوانی حرارت داده و در این فاصله عسل را به صورت بن ماری(روی حرارت غیر مستقیم) ذوب می کنیم تا روان شود. سپس به آرد پودر هل را اضافه می کنیم و در آخر عسل روان شده را کم کم به آن اضافه می کنیم.بعد از آماده شدن باید همانند حلواهای دیگر از ظرف جدا شود. می توانید حلوا را صاف کرده و برش بزنید . یا چند ساعت درون یخچال گذاشته و بعد قالبی برش دهید.

?سنت پخت حلوا در عزاداریها از حضرت رباب است?

نوشته های مشابه

زمانی که کاروان به کربلا برگشتند خانم رباب فرمودند که دیگر به زیر سایه نمی روم از آن زمانی که بدن مطهر امام حسین(ع) را سه روز زیر آفتاب دیدم. لذا با اجازه امام سجاد (ع) و حضرت زینب(س) ایشان با جمعی از کنیزان در کربلا باقی ماندند و بر سر مزار امام حسین(ع) عزاداری می کردند. به سر و سینه می زدند.خاک بر سر و صورت می ریختند و ناله می کردند.

یک وقتی کسی گلاب آورد و حضرت رباب به او فرمودند: در عروسی که نیستیم گلاب استفاده کنیم ما عزادار حسینیم. لذاست که می گویند در مجالس از عطر زیاد استفاده نشود بهتر است.

پس از چند ماه که بر مزار امام حسین(ع) گریه کردند حضرت رباب به یکی از کنیزان فرمودند که اشک ما خشک شد آنقدر بر حسین(ع) گریه کردیم تو چطور هنوز برای گریه کردن اشک فراوان داری. کنیز خطاب به خانم رباب عرض کرد که طعامی از روغن و آرد و عسل درست می کنم و می خورم که باعث افزونی اشکم برای امام حسین(ع) می شود.

حضرت فرمودند که برای همه درست کنید تا بخورند و برای حسین(ع) گریه کنند. این همان حلوایی است که رسم است در مجالس ختم پخش شود که سنتش از حضرت رباب است.

غـــــــذاے شـــــــما دواے شـــــماست   دواے شــــــما غــــــــذاے شــــــماست

 

گردآورنده: ح.ف – یکی از حامیان احیای سلامت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا