حمام در طب اسلامی ایرانی اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / حمام در طب اسلامی ایرانی
حمام در طب اسلامی ایرانی

حمام در طب اسلامی ایرانی

💠 #حمام

⛲️حمام نقش بسیار مهم و اساسی ای در درمان های طب اسلامی دارد تا جاییکه حداقل یک سوم بیماری ها با حمام درمان می شود اما متاسفانه امروزه کمتر می توان حمام پیدا کرد!

حمام هایی که داخل خانه ها هستند حمام نیست! در واقع باید اسم اینها را دوشخانه گذاشت نه حمام. حمام در طب اسلامی یک ساختمان بزرگی است که دارای چهار خانه است خانه اول سرد و خشک خانه دوم سرد و تر خانه سوم گرم و تر و خانه چهارم گرم و خشک. در هر یک از این خانه ها کارهای خاصی انجام می شده:

۱⃣خانه اول: که رختکن است فضای مناسبی است تا بدن وقتی از هوای بیرون وارد هوای حمام می شود شوکه نشده و آماده باشد. در این فضا سودای درون بدن به ظاهر بدن منتقل می شود.
۲⃣خانه دوم: سرد و تر. در این خانه بلغم موجود درون بدن به ظاهر بدن می آید.
۳⃣خانه سوم: گرم و تر. در این خانه خون موجود درون بدن به ظاهر بدن می آید.
۴⃣خانه چهارم: گرم و خشک در این خانه صفرای موجود درون بدن بالا می آید.

بنابراین در خانه چهارم تمام طبایع و اخلاط بدن روی بدن می آید. خاصیت اینکار اینست که وقتی دم بالا می آید سودای بدن را که در مرحله اول بالا آمده بود از بین میبرد و وقتی صفرای بدن در خانه چهارم بالا می آید بلغم را که در خانه دوم بالا آمده بود از بین میبرد و همچنین به خاطر اینکه خون را رقیق میکند فضولات دم و سودا را به سطح پوست منتقل کرده و سپس با تعریق شدید و کیسه کشی و نوره و … کاملا بدن را از فضولات دم و سودا پاکسازی میکند و اما چون درمان بلغم سخت تر است لذا درمان آن در خانه آخر و در نهایت حرارت حمام صورت میگیرد. بنابراین در خانه چهارم بدن انسان از اخلاط سودا و بلغم و فضولات دم کاملا پاکسازی میشود و اما خود صفرا که بالا آمده بود در برگشت از این خانه ها فروکش می کند.

کدمطلب:۹۷۰۸۲۳۳۹

حمام در طب اسلامی ایرانی

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *