تعطیلات نوروزی نزدیک است; حکیمانه سفر کنید

 در متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که در فصل بهار، بهتر است مردم به مناطق و سرزمین های معتدل سفر کنند و از سفر کردن به مناطق سرد و گرم پرهیز کنند چرا که سفر به این نقاط موجب تشدید فعالیت عوامل بیماری زا و ابتلا به بیماری ها می شود.

  • پیش از آن که راهی سفر شوید سعی کنید شهرهایی با آب و هوای معتدل برای مسافرت انتخاب کنید. شهرهایی که در کوهپایه آنها بتوانید از گیاهان دارویی مثل خرفه، کاسنی و دیگر گیاهان دارویی صحرایی بهره مند شوید. در صورتی که با این گیاهان آشنائی ندارید بهتر است از مردم بومی آن منطقه کمک بگیرید. درمانگران طب سنتی معتقدند نوشیدن روزانه مخلوطی از آب گیاهان و سبزی های صحرایی در فصل بهار، تأثیر بسیاری در مقاوم سازی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری های فصل بهار دارد.
  • درمانگران توصیه می کنند در این فصل در صورتی که با خوردن میوه ای، احساس سنگینی، خشکی دهان و پوست و حتی باد گلو زدن داشتید، دیگر آن میوه را مصرف نکنید. در عوض از میوه هایی که به شما انرژی داده و موجب نشاط و سبکی شما می شوند مصرف کنید.
  • بهتر است مدتی قبل از سفر، به پاکسازی بدن خود از مواد نامناسب، برطرف کردن یبوست و در صورت لزوم، مصرف مسهلات مناسب تحت نظر پزشک طب سنتی بپردازید، تا بتوانید سفر خویش را با نشاط و آرامش شروع کرده و در طول سفر از ابتلا به بیماری ها در امان بمانید.
  • بلافاصله قبل از حرکت غذا نخورید و با شکم پر سوار بر اتومبیل نشوید. در حین حرکت نیز حتی الامکان از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. زیرا حرکتی که بالا و پایین شدن اتومبیل بر بدن شما تحمیل می کند، باعث به حرکت در آمدن بیش از حد غذا در بدن شده و هضم را مختل کرده و نفخ و باد ایجاد می کند.
  • از مصرف آبمیوه ها و نوشابه های صنعتی نیز پرهیز شود و به جای آن از آب آشامیدنی سالم، یا مخلوط آب و عسل (با توجه به مزاج) استفاده کنید. مصرف چای و قهوه جای آب را نمی گیرد. چای به دلیل خاصیت ادرار آوری می تواند باعث کاهش آب بدن شود. پس، از مصرف آن پرهیز باید شود.
  • در طول سفر به جای مصرف غذاهای سرخ شده، از غذاهای آب پز، کبابی و تنوری استفاده شود، از مصرف سوسیس، کالباس، همبرگر و غذاهای کنسروی و سایر غذاهای آماده که علاوه بر رعایت نشدن نکات بهداشتی در تهیه آن ها، دارای موادی هستند که سلامتی را به مخاطره می اندازند، اجتناب کرد. غذای سفر باید غذایی سبک و زود هضم و از مواد تازه تهیه شده باشد. از پرخوری و روی هم خوری در طول سفر هم باید پرهیز کرد.

منبع: فصلنامه حکیمانه، شماره ششم، سال دوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا