خاصیت «پیاز ایرانی» در مقابله با بیماری سل

محققان بریتانیایی پی بردند؛ خاصیت «پیاز ایرانی» در مقابله با بیماری سل

انواع پیاز دارای خواص متعددی برای سلامت هستند مکه در مطالعات قبلی به اثبات رسیده اند. به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه کنونی نشان داده است که نوع خاصی از پیاز ممکن است برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی درموارد بیماری سل مؤثر باشد. محققان دانشگاه کالج لندن دریافتند ویژگی های آنتی باکتریایی بدست آمده از پیاز ایرانی موسوم به «شالت» می تواند تأثیرات درمان آنتی بیوتیکی فعلی را افزایش دهد. زمانی که فردی مبتلا به عفونت باکتریایی می شود، معمولاً برایش آنتی بیوتیک تجویز می شود. در مورد بیماری سل، معمولاً 4 نوع آنتی بیوتیک از جمله ایزونیازیدوریفامپیسین تجویز می شوند؛ اما پاتوژن های موجود در عفونت های باکتریایی به داروهای آنتی بیوتیک مقاوم می شوند.

بدین معنا که دارو توانایی اش را در کنترل مؤثر یا نابودی باکتری های مضر از دست داده و آزاد رشد کرده و به بیمار آسیب های بیشتری می رساند.

تیم تحقیق در این مطالعه عصاره پیاز ایرانی که جزء ثابت آشپزی در ایران است را بررسی کرده و تأثیرات آنتی باکتریایی آن را آزمایش کردند. محققان به منظور فهم بهتر و بهینه سازی پتانسیل آنتی باکتریایی آنها، ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاهان را به صورت مصنوعی تولید کردند.

آنها دریافتند این ترکیبات شیمیایی تا بیش از 999.9 درصد مانع از رشد سلول های بیماری سل شدند.

به گفته محققان، این ترکیبات می تواند برای تولید داروی جدید مقابله با بیماری سل بکار گرفته شوند.

طبق گزارشات، علیرغم تلاش جهانی برای پیشگیری از شیوع بیماری سل، در سال 2016 حدود 10 میلیون مورد ابتلا جدید و دو میلیون مرگ ناشی از این بیماری گزارش شده است.

 [box type=”note”] منبع: دو ماهنامه عسل درمانی- شماره 20- بهمن و اسفند 1396 [/box]

[divider]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا