دانشمندان استرالیایی: “سیاهدانه” می‌تواند در درمان ویروس کرونا مؤثر باشد

طبق تحقیق جدید دانشمندان استرالیایی، “سیاه‌دانه” با چسبیدن به پروتئین سنبله ویروس کرونا از عفونت ریه جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طبق بررسی و آزمایش دانشمندان استرالیایی، “سیاه‌دانه” می‌تواند در درمان بیماری کووید19 مورد استفاده قرار بگیرد.

پایگاه خبری “مدیکال اکسپرس” در این باره نوشت، دانه‌های گیاه “Nigella Sativa” که در غرب آسیا می‌روید، قرن‌ها به‌عنوان داروی سنتی برای بیماری‌های متعدد پزشکی از جمله التهاب و عفونت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است؛

اکنون دانشمندان استرالیایی در مقاله‌ای توضیح می‌دهند که سیاه‌‌دانه می‌تواند در درمان بیماری کرونا مؤثر باشد.

طبق شواهد مورد بررسی در این تحقیق، سیاه‌دانه می‌تواند به پروتئین سنبله ویروس کووید19 بچسبد و از ایجاد عفونت ریه جلوگیری کند.

پروفسور “کانیز فاطیما شاد”، نویسنده اصلی مقاله درباره اثرات سیاه‌دانه گفت: «همچنین ممکن است طوفان “سیتوکین” را تحت تأثیر قرار دهد که در بیماران بستری‌ شده و حال‌ وخیم مؤثر باشد».

سیاه‌دانه به‌طور گسترده در آزمایشگاه‌ها از جمله روی حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات نشان داده است که سیاه‌دانه می‌تواند با جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی پیش‌التهابی مانند “اینترلوکین‌ها”، سیستم ایمنی بدن ما را به‌خوبی کنترل کند.

نقش بالقوه‌ای برای درمان بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، اگزما، بیماری‌های آرتریت از جمله روماتوئید و آرتروز و حتی احتمالاً مولتیپل اسکلروزیس دارد.

همچنین ثابت شده است که سیاه‌دانه در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت مؤثر است.

“دنیس کورداتو”، یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید: «مقاله مروری بینشی راجع به یک محصول طبیعی ارائه می‌دهد که بیش از یک‌هزار سال است به‌عنوان یک داروی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است سرانجام در درمان بیماری کرونا مورد توجه قرار گیرد».

این مطالعه اخیراً در مجله “Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology” منتشر شده است.

دانشگاه سیدنی استرالیا در مقاله بالا اعلام کرد ” شواهد موجود نشان می دهد که تایموکینین موجود در سیاه دانه می تواند به خارهای سطحی کرونا ویروس متصل شده و مانع ورود ویروس به سلول انسان شود. ” https://medicalxpress.com/news/2021-08-treatment-covid-infection.amp

پی نوشت:
مصرف سیاه دانه در طب اسلامی تاکید شده است و امامان و پیامبر اکرم (ص) از خواص آن برای درمان درد‌ها نام برده اند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمود: “ما من داء إلا فی الحبة السوداء منه شفاء إلا السام” یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه دانه است جز مرگ.
امام رضا علیه السلام درباره خواص اعجاب انگیز سیاه دانه می‌فرماید: در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.
دعائم الاسلام، قاضی نعمان، ج2، ص149.

[divider]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا