“دانشنامه جامع احادیث طبی” برای بار دوم تدوین می‌شود

“دانشنامه جامع احادیث طبی” با نظارت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی برای بار دوم تدوین می‌شود.

"دانشنامه جامع احادیث طبی" برای بار دوم تدوین می‌شود

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طرح تدوین دانشنامه جامع احادیث طبی در دیدار اعضای کارگروه نظام سلامت در اسلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، بررسی و تأیید شد؛ در این دیدار که در دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در قم برگزار شد، دکتر محمود نجابت و حجت‌الاسلام دکتر عبدالرضا محمودی، اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات قرآن و حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با ابلاغ پیام وزیر بهداشت مبنی بر حمایت وزارت بهداشت از پروژه‌های علمی مرتبط با علوم اسلامی و علوم سلامت که با تأیید مراجع عظام تقلید و مشارکت استادان برجسته حوزه و دانشگاه انجام گیرد، کلیات طرح تدوین دانشنامه جامع احادیث را ارائه کرد.

دکتر مرتضی مجاهدی، دبیر کارگروه نظام سلامت در اسلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز نمونه‌هایی از آثار علمی استادان حوزه و دانشگاه را که در راستای شروع گفتمان بین‌رشته‌ای علوم دینی و علوم سلامت با هدف استفاده منطقی و روشمند از آموزه‌های اسلامی در حوزه سلامت منتشر شده است، به معظم‌له تقدیم کرد.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با استقبال از اجرای طرح تدوین دانشنامه گفت: این طرح، کار مهمی است و البته پرزحمت که نیاز به دقت فراوان دارد.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون اقدامی اساسی در این زمینه انجام نشده است، افزود: برخی، کتاب‌هایی از جمله طب‌الرضا و طب‌الصادق(ع) را منتشر کرده‌اند اما بررسی کامل و نقادی روی آنها انجام نشده و اگر این طرح اجرا شود، بسیار خوب است.

به گزارش وبدا، آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: کنار این کار باید مشورتی هم با طب جدید انجام شده و تفاهم لازم صورت گیرد و علاوه‌ بر اینها تجربه شدن آنها و تأییدشان به‌وسیله تجربه هم مهم است.

وی با بیان اینکه بر انجام کار نظارت خواهند داشت، تصریح کرد: روایات را فصل‌بندی و هر موضوع را جداگانه و به‌صورت منسجم بررسی کنید.

آیت‌الله مکارم شیرازی با ابراز امیدواری برای موفقیت در اجرای طرح، آن را خدمت خوبی دانست و تأکید کرد: امروز گروه‌های زیادی که قطعاً برخی صلاحیت ندارند، دنبال این کارها و طب سنتی راه افتاده‌اند و تضادهایی مشاهده می‌شود که البته علم با علم تضاد ندارد بلکه علم با جهل دارای تضاد است.

لازم به یادآوریست، پیش از این “دانشنامه احادیث پزشکی” به‌عنوان یک کار تحقیقی ماندگار توسط حضرت “آیت‌الله ری‌شهری” از بزرگان علم رجال عالم تشیع، تدوین و به‌چاپ رسیده است.

“دانشنامه احادیث پزشکی” شامل احادیثی است که از زبان پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) درباره طب و طبابت، بیماری‌های جسمانی و راه درمان آنها و نیز لزوم رعایت آداب ظاهری مربوط به بدن، بیان شده است.

مجموعه مطالب و گزارش‌های حدیثی در این دانشنامه در 5 بخش و در فصل‌های متعدّد سامان یافته است:

بخش اوّل، درباره طبابت است؛ در این بخش، مطالب و احادیثی درباره طبابت از نظر اسلام، آداب و احکام طبابت و دستورهای طبّی آمده است.

بخش دوم، با عنوان «بیماری»، شامل تعریف، گونه‌ها، پیامدها و نیز وظایف بیمار و آداب عیادت اوست.

بخش سوم، در بر دارنده مطالب مربوط به اندام‌هاست که شامل قلب، مغز و اعصاب، چشم، گوش، دهان و دندان، دستگاه تنفس، پوست، خون، استخوان، مو، ناخن و آلت تناسلی می‌شود.

بخش چهارم، درباره نقش خوردن و آشامیدن در سلامت و بیماری است؛ در این بخش، گزارش‌هایی درباره سیری و گرسنگی، آداب خوردن و نوشیدن و آداب خوردن گوشت آمده است.

بخش پنجم، که از همه بخش‌ها گسترده‌تر است، احادیثی را درباره مداوا با انواع خوراکی‌ها و داروهای گیاهی با ذکر نام و خاصیت آنها در 60 فصل گزارش می‌کند.

[box type=”note”] منبع:خبرگزاری تسنیم [/box]

کدمطلب:A97100251

[divider]

"دانشنامه جامع احادیث طبی" برای بار دوم تدوین می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا