دستکاری ژنتیکی 47 درصد برنج‌ها

محیط زیست درباره افزایش تولید محصولات تراریخته هشدار داد
آرمان – صبا حسینی: رد کلیات برنامه ششم مجلس در کمیسیون اجتماعی و اقتصادی مجلس و قرار گرفتن بررسی و تجدید نظر آن تا چند روز دیگر یک هشدار را درباره یک مساله زیست محیطی دیگر که باز هم سلامت مردم را نشانه گرفته، به صدا در آورده است: محصولات دستکاری ژنتیکی شده یا تراریخته‌ها. در برنامه ششم توسعه قرار شده است محصولات دستکاری شده ژنتیکی بازهم در کشور مثل قبل تولید شوند؛ به دلیل سود و صرفه اقتصادی، در حالی که این مساله می‌تواند نسل ایرانیان را با تهدید جدی مواجه کند. روز گذشته حیات غیب معاون دفتر پژوهش و توسعه فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست از نبود بند «ارزیابی مخاطرات برای مجوز تولید انبوه محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در برنامه ششم توسعه» انتقاد کرد و گفت: دست اندرکاران تولید این محصولات، بررسی علمی ارزیابی مخاطرات را یک نوع شکست و پسرفت بیوتکنولوژیک کشاورزی می‌دانند.

به گفته حیات‌غیب، در حال حاضر تولید انبوه محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی نیاز به تحقیق و توسعه و انجام ارزیابی مخاطرات دارد و باید میزان تاثیر این محصولات بر انسان، محیط زیست و چرخه حیات سایر گونه‌ها بررسی شود، زیرا همراه با این محصولات، علف‌کش‌ مصرفی و پساب آن وارد خاک و آب‌های روان می‌شود و می‌تواند تاثیرات مختلفی برجانداران و میکروارگانیسم های خاک داشته باشد، بنابراین باید تحقیقات کافی روی آنها انجام دهیم و نتایج آن را در قالب مقالاتی چاپ کنیم، در حالی که تاکنون در زمینه ارزیابی مخاطرات مقاله‌ای در کشور ما منتشر نشده است. به گزارش ایسنا، او با اشاره به اینکه تا به حال در کشور ما تولید برنج و پنبه دستکاری‌شده ژنتیکی به صورت میدانی و مزرعه‌ای انجام شده است، اظهار کرد: بر اساس تحقیقی که در همایش پدافند غیرعامل در سال 92 ارائه شد، در 47 درصد برنج‌های موجود در بازار کشور اعم از برنج خارجی و ایرانی، ژن دستکاری‌شده وجود دارد، بنابراین مطالعات مزرعه‌ای باعث آلودگی سایر خانواده‌ها و گونه‌های برنج‌های بومی و معمولی شده است وهمین موضوع اهمیت ارزیابی مخاطرات و اتخاذ رویکرد احتیاط‌آمیز در تولید محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی را نشان می‌دهد.

تراریخته‌ها تهدیدی برای بشر

با مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره این مساله و اینکه محصولات تراریخته چیست و از کجا وارد ایران شده به گفت‌وگو نشستیم. اسماعیل کهرم می‌گوید: محصولات تراریخته همان گیاهان و میوه های دستکاری شده ای هستند که از 10 سال پیش که نظارتی بر سلامتی مردم وجود نداشت در کشور حتی تولید شد و این بی‌توجهی به سلامت جامعه که از 10 سال قبل شروع شده می تواند تبعات بدی به همراه داشته باشد. او می گوید: آنهایی که به سلامت مردم فکر می کنند مخالف قطعی تولید چنین محصولاتی هستند. کهرم درباره جزئیات تاثیر مواد دستکاری شده ژنتیکی می گوید: این مواد می‌تواند کل بشر و زنجیره های گیاهی و جانوری را با خطر جدی و انقراض مواجه کند که این خطر متوجه انسان هم می باشد.

اروپایی‌ها از این چیزها نمی‌خورند

این استاد دانشگاه درباره محصولات هورمونی می‌گوید: اگر یک خیار ایرانی را پوست بکنید بویش بسیار زیاد است، در حالی که خیارهایی که در کشورهای آمریکایی تولید می شوند هیچ رنگ و بویی ندارند. محصولات اصلاح ژنتیکی شده که ظاهر و رنگ و لعابی زیبا دارند در قالب میوه ها و انواع گیاهان و به ویژه برنج و پنبه در ایران به صورت گسترده تولید و به مردم خورانده شده است، در حالی که تمام این محصولات در خود آمریکا برچسب و اتیکت داشته و از گونه های ارگانیک و طبیعی جدا می شوند و درباره کشورهای اروپایی هم باید بگویم درباره اتحادیه اروپا و 27 کشوری که بازار مشترک اروپا را تشکیل داده‌اند به هیچ‌وجه این محصولات وارد نمی شود و حتی یک دانه گوجه فرنگی از آمریکا وارد نمی شود. ایالات متحده هر چه تلاش کرد این کشورها را زیر بار این ببرد که محصولات دستکاری شده خودش را به خورد بازارهای این کشورها بدهد موفق نشد. او درباره تاثیر این محصولات بر سلامتی می گوید: در هیچ کجای دنیا به اندازه آمریکا شما موجودات محیرالعقول و بدهیکل تحت ظاهر انسان نمی بینید. صندلی های قطار آمریکا به حدی بزرگ و پهن است که دو برابر قطارهای اروپایی است و شخصی مثل من به راحتی در آن می توانم بخوابم. با این وجود در آمریکا آدم هایی وجود داشتند که حتی نمی توانستند روی این صندلی ها بنشینند و باید دسته ها را بر می داشتند. اسماعیل کهرم در ادامه می گوید: ‌اینها چیزهایی است که تحقیقات علمی نشان می دهد و نتیجه مشاهدات محدود من نیست که در آمریکا افراد بد هیکل و غول پیکر زیادی وجود دارد که نظیرش در هیچ کجای دنیا نیست. این چاقی که نتیجه دستکاری های ژنتیکی است به تبع خودش افزایش سرطان، تنگی عروق، مشکلات مفصلی و هر بیماری دیگری رابه همراه دارد.

47 درصد برنج‌ها وارداتی بوده است

او می گوید: هرکس که به آمریکا سفر می کند بعد از یک سال چند برابر سایزش بزرگ می شود و این نتیجه تولید محصولات هورمونی و تراریخته در این کشور است که حالا ایران همن لابد می خواهد به این روند ادامه دهد. این در حالی است که سال گذشته بنابر اعلام ها 47‌درصد برنج هایی که در ایران مصرف می‌شده تراریخته یا واراداتی بوده است. بحث برنج های آلوده یا تراریخته و آنکه این برنج ها با سلامت مردم و ابتلای آنها به انواع و اقسام تغییرات هورمونی و نسلی هنوز هم اندر خم یک کوچه است و در این دولت هم کسی به فکر این نیست که این محصولات غیر ارگانیک و مصنوعی چقدر ضرر دارند. بر اساس آخرین آمارها 47 درصد برنج های موجود در بازارهای کشور در سال گذشته وارداتی بوده است و برنج هم که نقش اصلی در سبد غذایی مردم دارد.

اصلا قابل تشخیص نیستند

مشاور رئیس سازمان محیط زیست در پایان می گوید: برنج های وارداتی اصلا قابل تشخیص نیستند و من خودم وقتی به شمال کشور سفر کردم تا آنجا برنج تهیه کنم باز هم متوجه شدم باندهای قاچاق این برنج ها را با برنج ناب ایرانی مخلوط کرده‌اند. بااین وجود در کشورهای اروپایی این محصولات اصلا وجود ندارد، در کشورهای آمریکایی با برچسب و با بارکد و در قفسات جدا و ارزان تر عرضه می شود، اما در ایران با همه مواد غذایی دیگر مخلوط است. شما اگر این کاره نباشید فرق توت فرنگی یا سیب هورمونی یا طبیعی را نمی فهمید و این اتفاق فقط در ایران می افتد. برنج ایرانی آمیخته با این محصولات است و در سایر نقاط هم با عنوان میوه عادی و بدون بارکد به فروش می رسد. حالا این داستان که یک سرش به اقتصاد و منافع اقتصادی و یک سرش به محیط زیست و سر دیگرش به سلامتی و جان مردم ختم می شود معلوم نیست در میان بی‌توجهی برنامه ششم توسعه به این کلیات مورد توجه قرار بگیرد. شاید آخرین نسل از ایرانیان باشیم که خاطره میوه و سبزی ایرانی و طعم و مزه آن را تجربه کرده و بتوانیم آن را برای فرزندانمان تعریف کنیم.

بیشتر بخوانید:  فواید میوه ها و خوراکی ها - برخی آموزه های کتاب طب الرضا - بخش دوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. درود خدا بر شما حکیم روازاده.با این دوره زمونه مصنوعی به کجاها که داریم میرویم…دوره آخرالزمان است.ان شالله برای ظهور آقا امام زمان حضرت حجت ابن الحسن (ع) دعتا کنیم.تااهم عجل ولیک الفرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن