آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: دیابیطس (Diabetes) اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: دیابیطس (Diabetes)

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: دیابیطس (Diabetes)

دیابیطس (Diabetes): ذیابیطس. دیابت. دولاب. زلق الکلیۀ. بیماری قند. زلق الامعاء الکلیه .دولابیه. زودی تشنه شدن و آب خواستن و زودی دفع بول را به دولاب مانند کرده اند و این علت را به یونانی دیابیطس گویند و معنی آن به پارسی دولاب است. که بعضی آنرا مرادف سلس البول گفته اند و بعضی گویند ذیابیطس بیماری باشد مانند سلس البول و فرق میان آن دو آن است که در سلس البول اختیار نمی ماند لکن درذیابیطس بیمار را اختیار حبس و اراقه برجای است. ذیابیطس بیماری باشد که در آن ترشح استفراغ بول به افراط است محتوی مادۀ شکری و علاج آن مراعات و پرهیز و احتماء ممتد و جدی است. (از دهخدا).

بیماری ناشی از کاهش ترشح انسولین از لوزالمعده که علائم آن خوردن و آشامیدن و ادرار زیاد و کاهش وزن و جوش های چرکی پوست است. کاهش ترشح انسولین موجب انباشته شدن قند در خون و دفع آن در ادرار می شود. بیماری قند به عوامل ارثی بستگی دارد و در صورت وجود زمینۀ ارثی مساعد، چاقی، حاملگی های مکرر و عوامل ناشناخته دیگر موجب بروز آن می شود.

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *