آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: دیابیطس (Diabetes)

دیابیطس (Diabetes): ذیابیطس. دیابت. دولاب. زلق الکلیۀ. بیماری قند. زلق الامعاء الکلیه .دولابیه. زودی تشنه شدن و آب خواستن و زودی دفع بول را به دولاب مانند کرده اند و این علت را به یونانی دیابیطس گویند و معنی آن به پارسی دولاب است. که بعضی آنرا مرادف سلس البول گفته اند و بعضی گویند ذیابیطس بیماری باشد مانند سلس البول و فرق میان آن دو آن است که در سلس البول اختیار نمی ماند لکن درذیابیطس بیمار را اختیار حبس و اراقه برجای است. ذیابیطس بیماری باشد که در آن ترشح استفراغ بول به افراط است محتوی مادۀ شکری و علاج آن مراعات و پرهیز و احتماء ممتد و جدی است. (از دهخدا).

بیماری ناشی از کاهش ترشح انسولین از لوزالمعده که علائم آن خوردن و آشامیدن و ادرار زیاد و کاهش وزن و جوش های چرکی پوست است. کاهش ترشح انسولین موجب انباشته شدن قند در خون و دفع آن در ادرار می شود. بیماری قند به عوامل ارثی بستگی دارد و در صورت وجود زمینۀ ارثی مساعد، چاقی، حاملگی های مکرر و عوامل ناشناخته دیگر موجب بروز آن می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا