آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: ربو (Asthmatic) اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: ربو (Asthmatic)

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب اسلامی ایرانی: ربو (Asthmatic)

    ربو (Asthmatic): تنگ نفس. نزد اطباء بیماریی است که حادث می شود در ریه بخصوص مبتلایان بدین مرض توانائی آن که آنی از نفس برآوردن خودداری کنند ندارند این بیماری را بُهر نیز خوانند چنان که شیخ نجیب الدین در اقسرائی گفته که: ربو به معنی نفس به سختی برآوردن است، و مبتلای بدین مرض هنگام نفس برآمدن مانند کسی باشد که دیر گاهی برنج و مشقت مبتلا باشد و با کمال سختی نفس برآورد. بیمار نفس سریع و متواتر و اندک اندک بر می کشد و گاه با تنگی نفس مقرون است (از بحر الجواهر). و سمرقندی بین نفس تنگی و بُهر فرقی ننهاده و بهر و ضیق نفس و ربو را الفاظی مترادف شناخته. برخی بین ربو و بهر فرق نهاده اند و صاحب بحر الجواهر گفته: که بین ربو و بهر فرق است و آن این است که ربو ماده ای است که در اندرون رگ های خشن محتبس  می شود و بهر ماده است ک در شرایین و در بهر بسودن گاهِ سینه نرم باشد اما در ربو چنین نیست و در بهر هنگام سرفه صورت سرخ گردد بیشتر از آنچه در ربو هنگام سرفه سرخ گردد بواسطه احتباس بخارات دخانی در شرایین (از کشاف …).

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *