رفع کم خونی با توصیه های طب اسلامی ایرانی

گوشت قرمز نباید با لبنیات مصرف شود زیرا جذب آهن را مختل می کند.

عارضه کم خونی زمانی بروز می کند که خون فاقد هموگلوبین کافی است، هموگلوبین به گلبول های قرمز خون در حمل اکسیژن از ریه ها به تمام اندام های بدن کمک می کند. کم خونی بر دو نوع است کم خونی حاصل از عوامل ژنتیکی که از مادر به فرزند می رسد مانند بیماری مینور یا تالاسمی که نوع شدت یافته آن است و کم خونی با فرمهای اختلالات سوء جذب آهن متأسفانه امروزه اغلب نوجوانان و جوانان از مصرف گوشت قرمز امتناع می کنند. گوشت قرمز منبع خوبی برای تأمین آهن است. علاوه بر گوشت قرمز، آهن در گوشت پرندگان، جگر ، ماهی، تخم مرغ، جعفری، اسفناج، عدس و لوبیا و … وجود دارد. دکتر اکبری تأکید کرد: گوشت قرمز نباید با لبنیات مصرف شود چون جذب آهن را مختل می کند. کلسیم و آهن در جدب با هم رقابت دارند. کلسیم کانالهای جذب آهن را مسدود کرده و مانع جذب آن می شود. بنابراین نباید با هم مصرف شوند. موضوع بعدی نوشیدن چای است که ایرانیان به آن علاوه زیادی دارند که باید حداقل 2 ساعت بعد از غذا نوشیده شود که مراحل اولیه جذب آهن در روده آغاز شده باشد. این کارشناس طب سنتی یادآور شد: اختلال در جذب ویتامین B12 بحث مهمی است که اغلب با مصرف مکمل و قرص های آهن باز هم در برخی افراد کم خونی مشاهده می شود. که ناشی از کمبود این ریز مغذی در بدن است. ویتامین B12 برای آهن مانند یک کوآنزیم به جذب آهن کمک میکند که از معده ترشح می شود. فاکتور داخلی معده، B12 موجب جذب خوب آهن در بدن می شود.

بیمارانی که دچار مشکلات گوارشی هستند یعنی از مشکلات سوء جذب ثانویه رنج می برند باید نخست معده آنان اصلاح شود و سپس درمان با مکمل های آهن تجویز شوند.

کم خونی حتی ممکن است یکی از عوامل استرس زا باشد که دلیل آن نبود ویتامین B12 در بدن است که این افراد باید B12 را به صورت مکمل دریافت کنند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم عدم جذب آهن کمبود اسید فولیک است که در نوع کم خونی مادرزادی دیده می شود که این افراد اختلال در میزان هموگلوبین دارند ولی از کمبود آهن نیست کمبود اسیدفولیک با مکمل اسید سنتز شده و به هموگلوبین تبدیل می شود.

عسل و فرآورده های زنبور عسل اعم از ژل رویال و گرده گل برای تأمین اسید فولیک مورد نیاز بدن ویتامین های گروه B میزان قابل توجه آهن دارند مناسب است و برای رفع کم خونی مؤثر است.

بهتر است برای رفع کم خونی عسل با معده خالی و به صورت ناشتا مصرف شود چون مصرف آن به صورت ناشتا معده های رطوبی را اصلاح می کند و محیط را رطوبی معده را اصلاح می کند و حتی افرادی که زخم های معده دارند هم بهتر است به این شیوه عسل را مصرف کنند.

  [box type=”note”] منبع: دو ماهنامه عسل درمانی- شماره 18- فروردین و اردیبهشت 1396 [/box]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا