رواج “بادکش” در بین ورزشکاران حاضر در المپیک ۲۰۱۶ ریو + تصاویر

کبودی‌های مدور روی بدن ورزشکاران المپیک از چیست؟

روی بدن برخی از ورزشکاران حاضر در المپیک ۲۰۱۶ ریو، کبودی‌های مدوری به چشم می‌خورد، بخصوص در ژیمناستیک و شنا و بخصوص در ورزشکاران آمریکایی از جمله مایکل فلپس رکورددار مدال در تاریخ المپیک.
اما چرا بدن این ورزشکاران چنین لکه‌دار شده است؟
جواب این است که این ورزشکاران به روشی سنتی برای کاهش درد و بازتوانی روی آورده‌اند: بادکش.

badkesh-olampic-2016-1

بادکش جزء اساسی حجامت است اما این ورزشکاران حجامت نمی‌کنند، فقط بادکش می‌کنند، بدون خونریزی. اساس بادکش ایجاد خلا نسبی در سطح پوست است که باعث مکیده شدن پوست به داخل فنجان حجامت می‌شود.
برای ایجادمکش، هوای داخل فنجانِ بادکش باید به نحوی گرم شود، حال با گرم کردن آن از بیرون یا با آتش زدن فتیله‌ای بر بالای فنجان.

پس از اینکه هوای گرم داخل فنجان شروع به سرد شدن و انقباض کرد، پوست را اندکی به داخل می‌کشد. وقتی پوست از بافت زیر خود دور می‌شود جریان خون به محل بادکش هجوم می‌آورد، مویرگ‌های ریز را پاره کرده و در پوست منتشر می‌شود و همین باعث کبودی می‌شود. گفته می‌شود این کار معمولا بدون درد است یا درد مختصری دارد. جای این کبودی چند روزی باقی می‌ماند.
اما چرا ورزشکاران بادکش می‌کنند؟

badkesh-olampic-2016-2
ورزش آن هم در سطح المپیک، درد، کوفتگی و خستگی دارد و ورزشکاران برای کاهش درد، رفع خستگی، بازتوانی و آرامش به این شیوه کهن روی آورده‌اند.

هر چند بادکش در المپیک ریو جلب توجه کرده و در شبکه‌های اجتماعی موج به راه انداخته اما پدیده تازه‌ای نیست و دستکم ورزشکاران چینی (از جمله وانگ کان شناگر تیم ملی چین) در المپیک پکن از بادکش استفاده کرده‌اند.

برای تجدید قوا و رفع خستگی و کوفتگی البته راه‌های زیادی وجود دارد؛ سونا، ماساژ، حوضچه یخ، پوشش فشارنده (مثل گن، شکم‌بند یا بازوبندهای تنگ و فشارنده)، اما به نظر می‌رسد بادکش جای خود را در بین آنها باز کرده است.
الکس نادور عضو تیم ملی ژیمناستیک آمریکا به روزنامه یو اس ای تودی گفت که راز سلامتی‌اش در بادکش بوده که او را از درد و رنج زیادی نجات داده است:
“بادکش موثرتر از هر چیز دیگری است که برایش پول داده‌ام.”
کریس کوک کاپیتان تیم ملی ژیمناستیک آمریکا می‌گوید با استفاده از بادکش مکانیکی، خودش برای خودش بادکش می‌کند.

با این حال این روش مختص ورزشکاران نیست. بادکش تقریبا یک دهه‌ای هست که در میان چهره‌های سرشناس بخصوص در عالم موسیقی و سینما هم محبوبیت پیدا کرده، گویینت پالترو، ویکتوریا بکام، جنیفر آنیستون و جاستین بیبر از کسانی هستند که بادکش کرده‌اند.

 

badkesh-olampic-2016-3 badkesh-olampic-2016-4 badkesh-olampic-2016-5 badkesh-olampic-2016-6 badkesh-olampic-2016-7 badkesh-olampic-2016-8

 

منبع: BBC

*************************************************************

اخبار مرتبط:

تعداد زیادی از ورزشکاران آمریکایی حاضر در المپیک ریو ۲۰۱۶ برای کاهش دردهای خود از روش سنتی ” بادکش ” استفاده کردند.
در رشته شنا “مایکل فلپس” که رکورددار این رشته نیز محسوب می شود از روش درمانی حجامت برای تسکین دردهای خود استفاده می کند، همچنین “الکس نادور” نماینده آمریکا در رشته ژیمناستیک برای کاهش درد ناشی از تمرینات فشرده به روش های سنتی مشابه بادکش و حجامت روی آورده است.
گفتنی است تاریخچه این روش درمانی به فرهنگ کشورهایی چون مصرو چین و غرب آسیا بر می گردد.
شیوه کار در بادکش به اینصورت است که پنبه را آتش می زنند و در داخل فنجان های شیشه ای می کنند به محض آنکه آتش ماده مشتعل خاموش شد فنجان را روی پوست بدن می گذارند.
زمانی که هوای داخل فنجان سرد شود، درون آن خلا به وجود می آید، این خلا باعث می شود پوست به داخل فنجان کشیده و در اثر گشاد شدن رگ های خونی، قرمزشود.
ورزشکارانی که از این روش استفاده کردند ابراز رضایت کامل از آن داشتند .
“الکس نادرو ” ژیمناستیک کار آمریکایی می گوید استفاده از این روش راز سلامتی آن طی یک سال اخیر بوده و از هر روش درمانی دیگر که پول های زیادی هم بابت آن خرج کرده بهتر است.
در تصاویرکه مشاهده می کنید دایره های موجود روی بدن ورزشکاران نشان می دهد که ورزشکاران برای تسکین دردهای بعد انجام فعالیت ورزشی از شیوه “بادکش” استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام
  مگه این کارا عقب افتادگی و جهل نیست؟!؟
  مگه غیر بهداشتی نیست؟!؟
  مگه این آمریکایی ها و چینی ها و… تو کشورشون وزارت بهداشت و وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو ندارن؟!؟!

  لطفا یکی به مسئولین ما بگه که یه رایزنی با FDA و WHO بکنه تا اینا رو روشن بکنن که بادکش و حجامت مال قدیماس و غیر بهداشتی هست!!!!!
  آخه وزارت خونه ما خیلی متمدن و مدرن هست……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا