زنان سیگاری زودتر از مردان سیگاری به سرطان ریه مبتلا میشوند

استفاده از دخانیات در دوران حاملگی، باعث بروز مشکلات حین زایمان، کاهش میزان شیردهی، تولد نوزاد کم وزن و مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود و حتی ممکن است در دراز مدت بر رفتار کودک تاثیر گذاشته و منجر به افزایش استعداد اعتیاد به نیکوتین در سال‌های بعدی زندگی کودک شود.

 امروزه تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات دخانی از جمله سیگار و قلیان و … بیش از پیش، زنان را هدف هجوم تبلیغات فریبنده و جذاب خود قرار می‌دهند، زیرا زنان علاوه بر اینکه خود می‌توانند در شمار مصرف‌کنندگان جدید درآیند، الگوی مناسبی برای سیگاری شدن سایر اعضای خانواده نیز می‌شوند.

به گزارش  عصرایران به نقل از ایسنا، متاسفانه در سال‌های اخیر، شاهدیم که با کم شدن زشتی مصرف دخانیات در جامعه، ‌مصرف دخانیات به ویژه قلیان در بین پسران و دختران، نوجوان و زنان جوان افزایش یافته و حتی در مواردی، اعضای خانواده بدون توجه به اثرات سوء قلیان،‌ در کنار یکدیگر از آن به عنوان یک وسیله تفریحی یا وسیله‌ای برای افزایش صمیمیت بین خود استفاده می‌کنند.
تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات دخانی، از تبلیغات نادرست بسیاری کمک می‌گیرند تا باورهای غلطی را در مورد سیگار و قلیان در جامعه رواج داده و مصرف‌کنندگان بیشتری از بین نوجوانان و جوانان به ویژه دختران و زنان جوان جذب کنند. از جمله این باورهای غلط می‌توان به احساس جذاب شدن و جلب توجه کردن، مستقل شدن،‌ بزرگ شدن، اجتماعی شدن،‌ پذیرفته شدن توسط همسالان،‌ الگو گرفتن از هنرپیشه‌ها، رفع عصبانیت، خستگی، رفع دلشوره، تقویت ذهن و یا هضم غذا، کم خطر بودن قلیان نسبت به سیگار، بی خطر بودن بعضی از انواع تنباکو مانند تنباکوهای میوه‌ای و این باور اشتباه که آب، دود قلیان را تصفیه می‌کند، اشاره کرد.
 عوارض مصرف دخانیات در زنان 
استعمال دخانیاتی چون سیگار، قلیان و …. عوارض بسیاری را هم در مردان و هم در زنان ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آنها عبارتند از بیماری‌های قلبی–عروقی، سکته، بیماری‌های ریوی مانند سرطان ریه، سرطان‌های دهان، حلق، حنجره، مری، معده، مثانه، چروک شدن پوست و زرد شدن دندان‌ها و ….؛ اما بعضی از این بیماری‌ها در زنان، سریع‌تر و در سنین پایین‌تر ایجاد می‌شود یا شایع‌تر است.
به عنوان مثال زنان با تماس با مقدار کمتری دود سیگار، به سرطان ریه مبتلا می‌شوند یا یک نوع سرطان ریه (آدنو کارسینوما) در زنان سیگاری شایع‌تر از مردان سیگاری است. همچنین سرطان گردن رحم، بیماری‌های استخوان و افزایش مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پستان، ‌از دیگر عوارض استعمال دخانیات در زنان است.
 دخانیات و حاملگی 
استفاده از دخانیات در دوران حاملگی، باعث بروز مشکلات حین زایمان، کاهش میزان شیردهی، تولد نوزاد کم وزن و مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود و حتی ممکن است در دراز مدت بر رفتار کودک تاثیر گذاشته و منجر به افزایش استعداد اعتیاد به نیکوتین در سال‌های بعدی زندگی کودک شود.
بنابر اعلام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بنابراین اگر سیگار یا قلیان می‌کشید، تلاش کنید آن را ترک کنید، اگر تصمیم دارید باردار شوید، قبل از بارداری سیگار یا قلیان را ترک کنید، از کشیدن سیگار یا قلیان در حضور فرزندان خود جدا خودداری کنید، مضرات سیگار و قلیان را به اعضای خانواده‌تان آموزش دهید و زمانی را برای تفریح کردن در نظر بگیرید و تلاش کنید تفریحات سالمی برای خانواده خود تامین کنید.

[box type=”note”] منبع: سایت عصر ایران – 95/1/14 [/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا