زيبايي به چه قيمتي؟

تلاش زنان در همه سال‌هاي عمر خود براي زيباتر و دلفريب ‌تر شدن، پيشينه‌اي به درازاي تاريخ دارد. اين وسواس حتي به قيمت آسيب‌هاي جسمي مختلف، ابتلا به بيماري‌هاي مرگبار و حتي مرگ نيز  تمام مي‌شده است. بانوي نويسنده اين مقاله با اشاره به وجود انواع مواد شيميايي و خطرناک نظير جيوه و سرب و آلومينيوم، اسيدهاي مختلف و غيره، و بروز بيماري‌هاي گوناگون در ميان استفاده‌کنندگان از اين محصولات که در سايه تبليغات رسانه‌هاي ما در حال گسترش دامنه مخاطبان خود است، يادآوري مي‌کند که هيچ راه‌حلي نمي‌تواند به اندازه لبخند زدن، چهره ما را زيبا و دلفريب کند.

 از آغازين روزهاي تاريخ زندگي انسان‌ها، زنان تلاش مي‌کرده‌اند تا بيشترين حد ممکن، زيبا باشند. از روزگار کلئوپاترا که در شير الاغ استحمام مي‌کرد تا عصر پيشرفته کنوني و تزريق مواد آرايشي به زير پوست گونه‌هاي زنان، به نظر مي‌رسد که آنان با صرف هر مقدار زمان و هزينه ممکن، به دنبال دستيابي به اکسير جواني و زيبايي هستند، حتي اگر اين کار به مرگشان منتهي شود!

آيا شما مي‌دانيد که در قرن 17 ميلادي، زنان براي سفيد شدن پوست صورت خود از کرم‌ها و پودرهاي حاوي جيوه، سرب و گل سفيد بهره مي‌بردند که اين کار در پاره‌اي از موارد به بهاي سکته قلبي و يا مرگ تمام مي‌شد؟

به علاوه، در سال‌هاي قرون وسطي، زنان براي برطرف کردن جرم دندان خود به آرايشگاه‌هايي مي‌رفتند که از اسيد نيتريک براي سفيد کردن دندان‌ها بهره مي‌بردند، کاري که باعث از بين رفتن تدريجي ميناي دندان‌ و از دست دادن دندان‌هاي زنان در سال‌هاي مياني عمرشان مي‌شد.

ما همه روزه با بمباران تبليغاتي گسترده‌اي از سوي رسانه‌ها رو به ‌رو هستيم که به ما مي‌گويد، چگونه مي‌توان زيباتر به نظر رسيد. از سوي ديگر، با تورق هر مجله‌اي و يا مشاهده تبليغات تلويزيوني و تابلوهاي تبليغاتي و کاتالوگ‌ها و ستاره‌هاي فيلم‌هاي سينمايي نيز چنين احساسي به همه ما القا مي‌شود. اين ليست بلند بالا همچنان ادامه دارد. ما خود را با يکديگر مقايسه مي‌کنيم و همچنان احساس دوري از تناسب اندام ، چاقي، فقدان جذابيت و يا پيري مي‌کنيم. لذا اين عطش سيري ‌ناپذير ما همچنان تداوم مي‌يابد و مديران صنعت مواد آرايشي و زيبايي و جراحان پزشکي زيبايي مصنوعي، با دستاني پر پول، روانه بانک‌ها مي‌شوند. اما نبايد تنها بر روي زنان متمرکز شويم. چرا که اگرچه در گذشته استفاده يک مرد از يک صابون آرايشي و يا کرم صورت، کاري زنانه و تحقيرآميز به حساب مي‌آمد، اما امروزه اين شرايط تغييرات زيادي کرده است. محصولات آرايشي مردانه و جراحي‌هاي زيبايي ويژه مردان، به رشدي انفجاري رسيده است و «مردان جديد»، اينک بدون يک آرايش کامل صورت از خانه خارج نمي‌شوند. گويي تنها ما نوجوانان و کودکان و نوزادان خود را براي اهداف بازاريابي ناديده گرفته‌ايم! هر چند هم اينک يک نوع عطر ويژه نوزادان نيز به بازار عرضه شده است!

نگاهي به تعدادي از واقعيت‌هاي جذاب

ـ درآمد بخش جراحي‌هاي زيبايي، همه ساله با رشدي ده درصدي در انگلستان همراه است و اين عدد در سال آتي به سيصد ميليون پوند خواهد رسيد.

ـ در سال گذشته، هشت و نيم ميليون عمل جراحي زيبايي مختلف در آمريکا انجام شد و مصرف‌‌کنندگان يازده ميليارد دلار براي اين کار پرداخت کردند.

ـ بازار محصولات آرايشي و عطريات، در سال گذشته از بازاري يک و هفت دهم ميليارد پوندي برخوردار بوده است.

با رشد لجام گسيخته نرخ ابتلاي زنان انگليسي به سرطان پوست، عده‌اي از کارشناسان و متخصصان حوزه پزشکي، اعلام کرده‌اند که بين ابتلاي سي و هشت هزار زن به اين نوع سرطان و مرگ سيزده هزار و صد زن ديگر به دليل اين بيماري با مصرف اسپري‌هاي ويژه ضد تعرق و دئودورانت‌هاي زير بغل، ارتباط وجود دارد. چرا که به دليل وجود مواد شيميايي خطرناک در اين محصولات و جذب آنها از طريق پوست، به وجود آمدن چنين تومورهايي قابل پيش‌‌بيني خواهد بود. همچنين در تعدادي از اين تومورهاي مورد بررسي قرار گرفته، مواد شيميايي موجود در دئودورانت‌ها مشاهده شده است.

آيا شما مي‌دانيد که قريب به اتفاق عطرها و ادکلن‌هايي که با اسانس‌هايي نظير گل رز، اسطوخودوس و يا ياسمن به بازار عرضه مي‌شوند، کاملاً مصنوعي بوده و هيچ ارتباطي با رايحه اين گل‌ها ندارند؟ به علاوه، آيا مي‌دانيد، هر زمان که شما موهايتان را رنگ مي‌کنيد، مواد شيميايي موجود در اين محصولات به ويژه ترکيبات شيميايي رنگ، توسط بدن شما جذب مي‌شود؟

لذا هرگاه که شما براي خريد کرم جواني و يا شامپوهايي که به شما شخصيتي ديگر مي‌دهد، به يک فروشگاه مي‌رويد، براي لحظه‌اي توقف کنيد و به مواد اوليه استفاده شده در ساخت هر يک از اين محصولات  نگاه کنيد. هر چه که از مواد نگهدارنده بيشتري براي طول عمر بيشتر کالا و نه طول عمر شما بهره برده شده باشد (نظير کف کننده‌ها، اسيدها، روغن‌هاي معدني، مشتقات نفتي و مرطوب کننده‌ها) علاوه بر آسيب رساندن به پوست شما، پس از جذب آنها در بدن، عملکردي سمي و خطرناک خواهد داشت.

مطالعات پزشکي نشان مي‌دهد که اين مواد شيميايي آرايشي و بهداشتي، به بروز آسيب‌هاي زير منجر مي‌شود:

الف) انواع سرطان؛

ب) بي‌نظمي هورموني؛

ج) آسيب رساندن به سيستم عصبي؛

د) آسيب به اندام‌هاي مختلف بدن؛

همچنين اکثر محصولات مرطوب کننده، لوسيون‌هاي دست و ساير مواد آرايشي عرضه شده در بازار، حاوي «پروپيلن گليکول» مي‌باشد که از اين ماده در ساخت ضد يخ‌ها، روغن ترمز و مواد جلوگيري کننده از يخ زدگي نيز استفاده مي‌شود. از سوي ديگر، به حيوانات زيادي فکر کنيد که جان و يا چشم خود را براي زيباتر کردن شما از دست مي‌دهند. آيا شما مي‌دانيد که بسياري از رژهاي لب، حاوي اجزايي از وال‌ها بوده و در ساخت تعدادي از کرم‌هاي صورت عرضه شده در بازار محصولات آرايشي و زيبايي، از ادرار حيوانات (و اغلب الاغ‌هاي باردار) و يا جنين‌هاي حيوانات استفاده مي‌شود؟

من معتقدم که طبيعت همه نيازمندي‌هاي زندگي ما را تأمين مي‌کند و در آن عطريات و مواد زيبا کننده در حد وفور وجود دارد. پس بار ديگري که تصميم گرفتيد براي زيباتر کردن صورت خود اقدام کنيد، سري به مراکز ارائه راه ‌حل‌هاي طبيعي و ارگانيک بزنيد. چرا که خدمات ارائه شده در اين مؤسسات، نه تنها براي شما ايمن‌تر و سالم‌تر خواهد بود، بلکه به حفظ محيط زيست و حيوانات نيز کمک مي‌کند. به علاوه، با صرف ‌نظر کردن از خريداري اين مواد خطرناک که از بسته‌‌بندي‌هاي غير ضروري زيادي نيز برخوردار است، مي‌توانيد به سلامت محيط زيست و جامعه و جيب خود نيز کمک کنيد! من شخصاً معتقدم که تنها راه‌حل زيباتر کردن چهره هر فرد، لبخند زدن است و به راستي چه محصولي مي‌تواند بيش از اين کار، شما را زيباتر و دلفريب‌تر کند؟

[box type=”note”]منبع: www.Hypnosistaps-and-cds.com  جولي کايت     [/box]

[box type=”note”]   نشریه سیاحت غرب شماره 66   [/box]

‫۱۵ دیدگاه ها

 1. ای گل گفتی من متاهلم و معتقدم زن به صورت طبیعی زیباست و اگر خواست زیباتر بشه فقط کافیه خوش اخلاقتر و مهربانتر باشه که دیگه نورعلی نور میشه

 2. سلام. تشکر از مقاله ی بسیار عالی تون.
  چه خوب موقعی گفته شد. خواستم بگم با تمام اینها بالاخره زنان را از ارایش کردن نمیشود دور کرد. حالا در خانه یا بیرون .

  زیباشدن جزء ذات زنان است. متاسفانه اشکال از دولت و مسئولان ماست که چرا میبینند و کاری نمیکنند????
  چرا کارخانه های لوازم ارایش یا نداریم یا خیلی کم است.
  وکار مسئولان شده هشدار دادن و همچنین دادن امار مصرفلوازم ارایش در ایران. و کسی کاری نمیکند.

  تا کی زنان ما مواد سرطان زا به چشمها و دهان خود بزنند وهمه فقط انتقاد کنند.

  همین شما هم میتوانید دست به کار شوید. تولید سرمه ، خط چشم رژلب ، کرم های روشن کننده و…..

 3. راستی چرا رژلب ، خط چشم .و… خیلی کم تولید میشود. چرا فقط کرمها و لوسیونهای مراقبت از پوست و مو درست میشود? نکند تولید رژ لب و…. حرام است?

  اگر اینگونه باشد که بسیار جاهلانه است ، اینطوری باید چاقو هم تولید نکنیم چون با چاقو میشود آدم کشت.

  بالاخره چشم و پوست و بدن زنان شیعه در خطر است. و با این تعلل های جاهلانه جمعیت کثیری از زنان ما و صد البته کودکان این زنان در خطر قرار دارند.
  از شما بزرگواران خواهشمندم صدای ما را به بالا ها برسانید و خودتان هم دست به کار شوید.

  یا علی

  1. با سلام و احترام
   نیازی به انجام عمل بینی برای زیبایی نیست.
   وقتی چیزی موجب بیماری در بدن نمی شود نباید آنرا دستکاری کرد و به اعمال زیبایی پرداخت. هر یک از درمانهایی که نیاز ضروری برای آن وجود ندارد می تواند عارضه ای بدنبال داشته باشد.
   باید بدانید هر عضوی برای هر فردی به صورت اختصاصی خلق شده است. هیچگاه نباید توقع داشت که مثلاً بینی همه انسانها شبیه هم باشد. باید تفاوتها را به رسمیت بشناسیم و این تفاوتها هیچگاه دلیل بر برتری و برجستگی کسی نیست.
   گروه مدیریت سایت

   1. جالب بود…
    به نظر من تا چند وقت دیگه و شاید همین الان بینی های طبیعی حتی با یه ذره ایراد خیلی خیلی جذاب تر هستند تا بینی های عملی که همه شبیه هم هستن…

 4. با سلام
  خانم ها بخاطر زیبا تر شدن تو چشم آقایون آرایش می کنند حتی تو این زمانه فساد خانم هایی که لوازم آرایش دوست ندارن هم مجبورن برای حفظ زندگیشون آرایش کنن پس بهتره قدم اول رو آقایان بعنوان همسران شروع کنن وبه خانم هاشون بگن که نیازی نیست از لوازم آرایش استفاده کنن والله خانم ها راحت میشن خرید هم کم میشه میزان واردات هم کمتر … والسلام

 5. به نام خداوند زیبایی ها

  مقاله ی بسیار زیبا، تأثیر گذار و مفیدی بود … واقعا نهایت تشکر رو دارم از نویسنده ی این مقاله و سایت خوب شما که اون رو منتشر کرده،
  واقعا از صمیم قلب و با تمام وجود این رو قبول دارم و بار ها اون رو احساس کردم که وقتی یه شخصی از روی احساس و محبت لبخند می زنه چه قدر زیبا، دوست داشتنی و دلنشین می شه …!

  برای زنان و دختران کشور عزیزم ایران؛ آرزوی افکاری درست و هدایت شده در تمام مسیر های زندگی رو دارم …
  زنده بآد زندگی
  با تشکر.

 6. من خودمم مخالف لوازم آرایش شیمیایی هستم. ولی متاسفانه اغلب آقایون رو نمیشه هیچ طوری راضی کرد. همیشه خانمهای متاهل فامیل رو میبینم که با وجود گرفتاری و هزینه زیاد به خواست شوهراشون موهاشونو رنگ میکنن یا آرایشای غلیط میکنن. حتی خود من سر این موضوع آرایش نکردن چند تا خواستگار از دست دادم که البته پشیمون نیسستم. چون ارزش سلامتیم برام بیشتر بود. ولی خیلی میل دارم بدونم آیا غیر از سرمه وسیله آرایش سنتی دیگه ای هست که هنوز بهش دسترسی باشه؟ و اینکه سرمه واقعی که اون همه در روایات هم سفارش شده کدوم هست؟ اگه میشناسین خواهش میکنم به ما هم بگین. سپاسگزارم

  1. صبای عزیز
   سرمه واقعی یعنی: دود ناشی از سوزوندن بادام یا فندق یا ..
   شما میتونید یه سوزن فرو کنید تو بادوم یا فندق بگیریدش رو آتش ملایم.. و یک بشقاب چینی بگیرید بالا سرش ک دود ها به کف بشقاب بچسبه بعد دود ها رو بتراشید.. این میشه سرمه.. این کار رو توی سه کنجی دیوار انجام بدید ک به هیچ وجه باد نیاد.. در ضمن یه حوله خیس هم بذاریت تو بشقاب ک نترکه..

 7. سلام. به نظر من ریشه این مشکل فقط در بی مبالاتی و جهل زنان نیست. بلکه علت اصلی آن کم عقلی, چشم چرانی وشهوت پرتی اکثریت مردان است. مردان جامعه ما به زنهای رنگانگ بیشتر توجه میکنند, بهتر رفتار میکنند,در مواقع نیاز زن بیشتر دفاع میکنند, کارشان را بهتر راه می اندازند, خواستگاریشان بیشتر میروند, با آنان بیشتر ازدواج میکنند(متاسفانه حتی پسرهای ظاهرا مذهبی)و…
  شما اگر یک زن بودید, در چنین جامعه ای چه میکردید؟!!!
  البته من به شخصه کوچکترین علاقه ای به جذب چنین مردان کوچک مغزی ندارم و راه صحیح را به هزاران از این توجه های سطح پایین ترجیح میدهم ولی اکثریت زنان از چنین توانایی برخوردار نیستند!
  پس آقایان عزیز!!!
  اگر به اصلاح زنان و جامعه می اندیشید… خود را اصلاح کنید!

 8. سارا جان گل گفتی
  قبلا آقایون با ماشیناشون کلاس میزاشتن، الان با خانوماشون کلاس میزارن. اگه یه خورده خودشونو اصلاح کنن خانوم سلامتی خودشو به خطر نمیندازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا