سرکه طبیعی؛ میوه و سبزی‌ها را تمیز و ضدعفونی می‌کند

تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات بهداشت محیط و کشاورزی آمریکا نیز نشان داده است شستن میوه و سبزی در محلول رقیق سرکه طبیعی و آب در مقایسه با شستن میوه با آب بهتر است

سبزی و میوه‎های تازه فواید زیادی دارند و کارشناسان تغذیه توصیه می‎کنند روزانه 5 وعده از آنها مصرف کنیم. اما گاهی بی‌توجهی به نکته‌های بهداشتی هنگام خرید، شستشو و نگهداری این مواد باعث ایجاد مسمومیت می‎شوند…

میوه و سبزی‎ها هنگام رشد در مزرعه ممکن است با حیوانات، مواد خطرناک موجود در آب و خاک و بهداشت نامناسب کارگران و کشاورزان آلوده شوند. انتقال این محصولات بعد از برداشت نیز خطر آلودگی را افزایش می‎دهد. آلودگی می‎تواند بعد از خرید محصول و هنگام تهیه غذا و با نگهداری نامناسب هم اتفاق بیفتد بنابراین متخصصان این سازمان توصیه می‎کنند میوه‎ها و سبزی‎هایی که له یا خراب شده‎اند، انتخاب نکنید، چرا که احتمال رشد باکتری در این قسمت‎ها بیشتر است.

محققان سازمان غذا و داروی آمریکا در یک بررسی روش‎های مختلف شستن میوه را با هم مقایسه کردند و 4 روش شستشو با صابون ضدباکتری؛این روش را متخصصان ایمنی غذا مناسب نمی‌دانند. استفاده از محلول رقیق سرکه؛ یک قسمت سرکه و 3 قسمت آب و بعد شستن با آب، ساییدن با فرچه و شستن با آب ساده بررسی شد.  بعد از شستشو از هر گروه، تعدادی میوه به صورت نمونه انتخاب کردند و به مدت چند روز تعداد کلونی‎های باکتری آنها را آزمایش کردند. نتیجه این آزمایش نشان داد که شستن میوه‎ها با فرچه 85 درصد، کمی‎‎کمتر از شستن با آب تنها، باکتری‎ها را از بین می‎برد. اما بهترین روش استفاده از محلول رقیق شده سرکه است که 98 درصد از باکتری‎های موجود در پوست میوه را از بین می‌برد.

به عبارتی روش مناسب برای شستشوی سبزی و میوه محلول سرکه در آب است. برای این منظور شما می‌توانید سینک ظرف‌شویی را به اندازه مقدار میوه  آب کرده و یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید به طوری که سطح میوه‌ها با این محلول پوشانده شود. حال حدود 10 دقیقه به نسبت نوع میوه و سبزی صبر کنید و سپس با آب سرد بشورید.

 آب سرد، باقیمانده طعم و بوی سرکه را از بین ‎برده و فرایند شستن را به پایان می‎رساند. برای سبزی‎هایی مانند؛ بروکلی، برگ کاهو و اسفناج که شستشوی آنها کمی سخت‌ است، باید مقدار سرکه کمی بیشتر باشد و حتی می‌توانید آنها را برگ برگ کرده و بشورید. در این مدت کوتاه خواهید دید که آب رنگش تیره شده و سبزی و میوه شما برق می‌زنند. گویی، روغن جلا به آنها زده‌اید! همچنین ماندگاری بیشتری نیز دارند.

از توصیه‎های دیگر متخصصان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

– قبل و بعد از شستشو و آماده کردن میوه و سبزی‌های تازه، دست‎هایتان را 20 ثانیه با آب گرم و صابون بشویید. این توصیه قدیمی‎‎ هنوز بهترین راه برای پیشگیری از بیماری‎ها است.

– قبل از پوست کندن میوه و سبزی آنها را شستشو دهید تا باکتری‎ها از چاقو به میوه یا سبزی منتقل نشوند.

– سطح  کدو، خیار، هویج ، خربزه ، طالبی و هندوانه را با فرچه مخصوص خوب تمیز کنید.

– با توجه به اینکه ممکن است باکتری‎ها از زمان شکوفه زدن میوه روی درخت وجود داشته باشند، بعد از شستن دو سر میوه را ببرید.

– برگ‎های بیرونی کلم و کاهو را دور بریزید.

– ظرف‎های شستشو را ضدعفونی کنید. تخته آشپزخانه و سینک را با آب گرم و صابون شستشو دهید، زیرا ممکن است باکتری‎ها در آنها جا خوش کرده باشند.

– برای بریدن و خردکردن گوشت، میوه و سبزی از چاقوی جدا استفاده کنید.

– دمای سرد از تکثیر بسیاری باکتری‎های بیماری‎زا جلوگیری می‎کند بنابراین همواره میوه، سبزی و سایر غذاهای فاسدشدنی را در ظرف تمیز دردار در یخچال و در دمای زیر 5 درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

منبع: همشهری آنلاین

سرکه

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا