شیردادن مرکّب یا مختلط

شیردادن مرکّب یا مختلط

مقصود از آن این است که با وجود شیر مادر، شیر حیوان و غذایی اندک هم بدهند و این در صورتی قابل اجراست که شیر مادر کم شده باشد که آن وقت مسلماً شیر حیوان برای او بهتر از غذاست. در ابتدا شیر حیوان را زیاد نمی توان داد. باید اوّل مرتبه کم و به تدریج بدهند و شیر را دوشیده و با شیشه بدهند یا پستان حیوان را به دهان او گذارند تا بمکد. در چند روز اول که می خواهند او را به این طریق عادت دهند بهتر این است که به نسبت مساوی شیر گاو را با آب مخلوط کرده به تدریج آب آن را کم کرده بعد از یک ماه شیر خالص بدهند.
بهترین شیر، شیر گاو قهوه ای و بعد گاو زرد و سپس شیر گاو میش است و پس از آنها البته شیر خشک سنتی ایران هم بهترین است؛ شیر خشک سنتی ایران گرد ماءالجبن گوسفندی بوده است که به جای شیر خشک های امروزی رایج در بازار کاربرد داشته است.
بهترین شیر برای کودکی که از شیر مادر محروم است شیر بز است. برای نوزاد پسرشیربزی که بزغاله اش نر باشد و برای نوزاد دختر شیر بزی که بزغاله اش ماده است ارجحیت دارد. در این بین اندک یازغذاهایی که مناسب حال اوست و بعد از این مذکور می داریم به آن اضافه کنند ولی همیشه مواظب باشند که شیر پستان مادر زیاد شود. اگر کم می‌شود مأیوس نشوند و همه روزه به عادت سابق پستان را به دهان او بگذارند بلکه شیر بیاید و نیازمند به این روش ها نشوند چرا که سبب آمدنِ شیر به پستان، هیجانی است که از مکیدن طفل و گذاشتن دست ها به روی پستان و بدن مادر حاصل می‌شود، امّا جای افسوس است که وقتی مادرها این طریقه را معمول داشتند دیگر متوجه این حالت نشده از او مأیوس می‌شوند و می گذارند تا شیر به کلّی خشک شود. باید طبیب ملتفت باشد و همه روزه آن ها را مجبور به دادن شیر نماید که بعید نیست در این بین شیر زیاد شود.در صورتی که شیر مادر کم باشد باید مادر تشویق شود که در هر بار شیردهی ابتدا شیرخوار را از پستان تغذیه نمایند زیرا مکیدن شیرخوار مهم ترین عامل تحریک ترشح شیر می باشد و بعد از تغذیه از پستان چنانچه شیر کافی نباشد از شیر کمکی استفاده نمایند.

منبع: ذریه طیبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا