طرز تهیه نان محلی ڪلانه

امروز با نوعے نان همراه شما هستیم ڪہ در شہرهاے ڪردستان با نوعے گیاه ڪوهے بہ نام پیچڪ یا پیازچہ خرد شده پر میڪنن و روي ساج و با روغن حیوانے چرب میڪنن و همراه ماست گوسفندے یا دوغ محلے میل میشہ بسیار بسیار خوشمزه ست و یڪ وعده غذایے ڪامل محسوب مےشود.

مــــــــــواد لــــــازم:

آرد سالم  ۲ لیوان
نمڪ دریا۱/۲ قاشق چایخورے
پیچڪ ڪوهے خرد شده یا پیازچہ یڪ دستہ درشت
ڪره یا روغن حیوانے۵۰ گرم
آب سالم به میزان لازم(تا وقتے آرد خمیرے بشه)

طــــــــــرز تــــہیـــــہ:

پیچڪ یا پیازچہ رو بشویید و خرد ڪنید و بزارید آبشون بره.
آرد و نمڪ دریا رو مخلوط ڪنید و بهش آب ولرم اضافہ ڪنید و با دست مخلوط ڪنید تا خمیرے یڪدست و نرم بدست بیاد. خمیر نباید چسبناڪ باشہ ولی خشڪ هم نباشہ. این نون بدون خمیر مایہ تہیہ میشہ اما چون خمیر خیلے نازک باز میشہ در نتیجہ نون لطیفے بدست میاد. خمیر رو ورز بدید و بعد روش رو بپوشونید و بزارید به مدت ۲۰ دقیقہ استراحت ڪنہ. خمیر رو به ۸-۹ قسمت تقسیم ڪنید و روے میز ڪار ڪمے آرد بپاشید و با ڪمڪ وردنہ خمیر رو نازڪ پهن ڪنید. و با دست از اطراف ڪمے بڪشید تا نازڪتر شود (البتہ این کار ڪمے مہارت و تجربہ نیاز داره) حالا خمیر رو روے میز پہن ڪنید و روش پیازچہ یا پیچڪ بریزید و طرف دیگر خمیر رو روش برگردونید ڪنارهاے خمیر رو با انگشت بہم بچسبونید.
حالا تابہ اے رو آماده ڪنید و بزارید رو حرارت تا داغ بشه(در صورت نبود ساج از تابہ استفاده میشه) حرارت باید متوسط باشہ چون نون زود میسوزه و اگر هم ڪمتر باشہ نونتون خشڪ و سفت میشہ پس حواستون باشہ.
خمیر رو بندازید داخل تابہ تا روے ڪلانہ خالہاے قہوه ای به خودش بگیره بعد برگردونید تا طرف دیگہ هم بپزه.
بعد از پخت روش (ڪره) یا روغن حیوانے بمالید با ماست یا دوغ نوش جان ڪنید….

غـــــــذاے شـــــــما دواے شـــــماست   دواے شــــــما غــــــــذاے شــــــماست

گردآورنده: ح.ف یکی از حامیان احیای سلامت 

kalaneh-telegram

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

 1. سلام
  در شهرستان دیلم استان بوشهر نیز این نان پخته می شود اواخر زمستان در زمین خصوصا زمین های کشاورزی گیاهانی شبیه کراث(کرات) می روید که یکی از ان نازک و بدون پرز است در زمین ریشه ای شبه سیر دارد و مزه ی تند دارد و خشمزه که به آن جیکه می گویند و هم مثل کرات بصورت خام همراه غذا می خورند و هم آن را ریز کرده و ادویه (چهار قلم فلفل پودر لیمو عمانی نمک) و کمی روغن میزنند مزه که گرفت با آن مثل این نان را درست می کنند
  یک گیاه دیگه از کرات و جیکه بلندتر و پهن تر و پرز دار است که به آن مِلو می گویند و به همین روش بین دو لایه پهن شده خمیر قرار می دهند و روی تابه برشته می کنند بسیار خوشمزه است تقریبا فصلش رسیده و مردم شروع به درست کردن آن می کنند که به آن (بَلبَل مِلو ) می گویند که با ماست خیلی خوشمزه می شود.
  با تشکر از زحمات شما در تمام زمینه های طب سنتی ایرانی اسلامی
  جوکار

  1. با سلام و احترام
   در دستور ذكر شده كه اين نوع خمير،احتياجي به خمير مايه ندارد
   گروه مديريت سايت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا